Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Polskie lany League of Legends – studium przypadku

Podczas pobytu na Cracow Game Spocie, który zakończył się w niedzielę 28 lipca wdaliśmy się z wieloma uczestnikami w liczne dyskusje na temat polskich lanów League of Legends. Większość opinii przywoływała wyjątkowy IEM Katowice, który był niesamowitym wydarzeniem dla polskiej sceny, ale także stanowił ogromny boost marketingu e-gamingowego w Polsce. Na drugim biegunie wymieniano większość pozostałych lanów wymieniając ich drobniejsze i większe potknięcia.

Dodatkowe atrakcje

Głównym zarzutem w stosunku do organizatorów jest brak dodatkowych atrakcji towarzyszących obecności na lanie – uczestnicy takich turniejów często są zagubieni i pozostawieni samym sobie. Mówię tu o sytuacjach w których uczestnikom danego wydarzenia puszczany jest tylko stream, który na dobrą sprawę mogliby obejrzeć w domu. Uczestnik takiego lana czuje się poniekąd oszukany – w końcu była mu obiecywana wspaniała atmosfera z niesamowitymi emocjami, a jedyne co otrzymał to zapis wideo, który mógłby obejrzeć w komfortowej atmosferze w domu.

Podczas organizacji jakiegokolwiek eventu organizatorzy powinni zapewnić jego uczestnikom mnóstwo dodatkowych atrakcji – tak, aby miał powód dla którego warto tam przyjść i obejrzeć sobie mecz. Jeśli chcemy, aby esport zapełniał stadiony dajmy widzom powód, aby przychodzili na te stadiony. Dajmy im wszystko czego mogą pragnąć, aby na kolejne eventy przyszli z całą gromadą zaproszonych znajomych.

Komfortowa atmosfera

Właśnie – komfortowa atmosfera. Często zauważonym przeze mnie problemem jest niewłaściwe przystosowanie sal w stosunku do pełnionej funkcji. O ile podczas Cracow Game Spota sala przeznaczona dal widzów była klimatyzowana i siedziało się tam komfortowo to inne tegoroczne lany czasami odstawały pod tym względem oferując niestety zatłoczone i duszne sale. Niestety brak komfortu podczas oglądania zawodów wpływa bardzo jednoznacznie na ocenę całego eventu – zwyczajnie bez zapewnienia podstawowych warunków nie można mówić o czerpaniu wielkiej radości z gry.

IEM Katowice pomimo wyjątkowo niesprzyjającej pogody było w stanie zapewnić uczestnikom namiastkę komfortu podczas zastałej sytuacji (ogrom ludzi czekających w kolejkach – dostarczenie koksowników zdecydowanie poprawiło sytuację uczestników). Cracow Game Spot też podołał temu zadaniu na Sali dla widzów – dlatego przyszli organizatorzy kolejnych turniejów także powinni wziąć ten czynnik pod uwagę.

league of legends

Castowanie

Castowanie turniejów to też ważna sprawa – obecnie poziomem odstajemy od LCSu czy OGNów, ale na wszystko jest jeszcze czas. Nasi casterzy dopiero rosną w siłę i mam nadzieję, że podczas kolejnego turnieju w Katowicach widzowie będą chętnie oglądali polski stream. Nie ze względu na nieznajomość angielskiego, ale ze względu na wysoki poziom komentarza. Dlatego casterzy – jedziemy dalej z tym koksem i podnosimy umiejętności.

Miejsca

Duża część eventów w Polsce (czy to turniejów esportowych czy konwentów) organizowana jest w szkołach i na uczelniach. Moim zdaniem ma to swoje wady i zalety. Z organizacyjnego punktu widzenia ilość zalet znacznie przewyższa ilość wad, dlatego nie będziemy się skupiać nad samym wyborem miejsca (wiadomo, wszyscy chcielibyśmy, aby połowa lanów była na narodowym), ale nad jego wykorzystaniem. Sporo organizatorów popełnia tutaj błąd wykorzystując bardzo małą część dostępnego miejsca – jedna czy dwie salki to może i wystarczająco na jakiś lokalny lanik, ale z pewnością za mało na imprezę ogólnopolską. Zdecydowanie większa część sal powinna być zapełniana przez sponsorów i firmy/organizacje chociażby pośrednio związane z esportem. Większa ilość miejsca=większa ilość możliwych atrakcji=potencjalnie większa liczba osób zainteresowanych. A o to przecież nam wszystkich chodzi, prawda?

Nie chcę aby ten wpis wydał się falą „błota i hejtu”, ani żeby wywoływał gównoburz. Jako osoba nieustannie dążąca do poprawiania jakości wszystkiego czego tknie pragnę zwrócić uwagę organizatorów na potencjalne problemy. Chcę, aby dawali widzom jeszcze lepsze turnieje, aby każdy uczestnik obecny na lanie przyciągał kolejnych. Aby tego dokonać musimy nieustannie podnosić poziom, dlatego drodzy organizatorzy: pamiętajcie aby przed organizacją turnieju poprosić o wskazówki osoby, które już to robiły. W fandomie RPGowym podejście to zapewniło ogromny sukces, wykorzystajmy zdobyte doświadczenie i wprowadźmy nową jakość n a polską scenę League of Legends.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.