Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Ping, statystyki i problemy Vayne

Blog Jasnowidzenia

Nic tak nie zabija radości z gry online, jak lagi. Wszyscy przynajmniej raz doświadczyliśmy bólu, jakim w kluczowym momencie meczu są nagłe lagi.

Jedną rzeczą, nad którą rozmyślałem w kontekście lagów, jest wpływ opóźnień w komunikowaniu się klienta gry z serwerem na różnych bohaterów w League of Legends.

Mój mieszkający w Japonii brat gra na północnoamerykańskim serwerze, dzięki czemu możemy grać razem. Celowo unika gry prowadzącymi, bo, jak twierdzi, tej mechanicznie wymagającej roli nie sprzyjają warunki gry towarzyszące wysokim opóźnieniom.

Pytanie brzmi: jak bliska prawdzie jest jego hipoteza? Czy niektóre role (lub bohaterowie) są bardziej podatne na wpływ wyższych opóźnień na odnoszone wyniki?

 


Metodologia

Aby to sprawdzić, poszedłem na całość. Stworzyłem szereg modeli statystycznych, aby spróbować przewidzieć rezultat meczu (wygrana lub przegrana), bazując na pingu gracza. Okazuje się, że wykorzystanie opóźnienia jako czynnika przewidującego rezultat meczu jest uzależnione od używanego bohatera. Innymi słowy, wynik meczu rozgrywanego ze złym pingiem jest łatwiejszy do przewidzenia dla pewnych konkretnych bohaterów.

Klasyczne, liniowe modele regresji dokonują prognoz w odniesieniu do zmiennych ciągłych, gdzie liczby mają logiczny porządek (np. wiek lub ilość zwycięstw danym bohaterem). Jako że zmienna wynikowa jest w tym przypadku kategoryczna i dwójkowa (wygrana lub przegrana), w celu wyznaczenia prawdopodobnego wyniku w zależności od opóźnienia skorzystałem z typu regresji znanego pod nazwą regresji logistycznej. Przeanalizowałem ponad 95 milionów różnych przypadków danego bohatera pojawiającego się na Summoner’s Rift. Aby podkreślić względne różnice w opóźnieniu pomiędzy graczami, moim czynnikiem przewidującym stały się odchyły od średniego pingu w grze (który od teraz będziemy nazywać po prostu „różnicą pingu„), a nie całkowite wartości pingu. Na przykład, jeśli średni ping gracza podczas danej gry to 75, a średni ping wszystkich pozostałych graczy w tej grze to 70, to czynnik przewidujący wyniesie 5 (a nie 75).

 


Ustalenia

Okazuje się, że bohaterowie, którzy są bardziej wymagający mechanicznie, są bardziej narażeni na negatywny wpływ wysokich opóźnień, w odróżnieniu od bohaterów bardziej odpornych albo tych robiących użytek z umiejętności typu „wskaż i klknij”.

Poniższy wykres pokazuje szacowane prawdopodobieństwo, że Vayne znajdzie się w zwycięskim zespole, jako funkcję bazującą na różnicy pingu. Z wykresu jasno wynika, że im mniejsza jest średnia różnica pingu, tym większą szansę na wygraną ma Vayne, która wymaga ekstremalnie precyzyjnego zajmowania pozycji.

Vayne

Prawdopodobieństwo zwycięstwa w odniesieniu do różnicy pingu

Vayne Prawdopodobieństwo zwycięstwa w odniesieniu do różnicy pingu

Szacowane prawdopodobieństwo, że Vayne znajdzie się w zwycięskim zespole, jako funkcja bazująca na różnicy jej pingu od średniego pingu gry.

współczynnik = -.0014, wartość-z = -41

Podobna sytuacja dotyczy Xeratha. Im wyższy ping w odniesieniu do innych graczy w tej samej grze ma Xerath, tym trudniej jest półbogowi z Shurimy trafiać rywali swoimi umiejętnościami.

Xerath

Prawdopodobieństwo zwycięstwa w odniesieniu do różnicy pingu

Szacowane prawdopodobieństwo, że Xerath znajdzie się w zwycięskim zespole, jako funkcja bazująca na różnicy jego pingu od średniego pingu gry.

współczynnik = -.002, wartość-z = -20

Wydaje mi się, że to ma sens. Trafienie superumiejętnością Xeratha lub Potępieniem Vayne, kiedy poruszanie się waszych rywali jest bardziej responsywne od waszego jest, delikatnie mówiąc, trudne.

 


Wciśnij R i wygraj?

Z drugiej strony, niektórzy bohaterowie nie wykazują większego związku pomiędzy opóźnieniem, a szacowanym prawdopodobieństwem wygranej.

Na przykład, w przypadku Warwicka, różnice w średnim pingu w stosunku do innych graczy nie są miarodajnym czynnikiem przewidującym.

Warwick

Prawdopodobieństwo zwycięstwa w odniesieniu do różnicy pingu

Szacowane prawdopodobieństwo, że Warwick znajdzie się w zwycięskim zespole, jako funkcja bazująca na różnicy jego pingu od średniego pingu gry.

współczynnik = -.0002, wartość-z = -4

Podobna sytuacja dotyczy Singeda – prawdopodobieństwo, że znajdzie się w zwycięskim zespole nie wydaje się być bardzo zależne od pingu.

Jeśli Singed ma ping niższy o 30 od średniego dla tej gry, to ma około 50% szans na znalezienie się w zwycięskim zespole. A jeśli ten sam Singed ma ping wyższy o 30 od średniego dla tej gry, to szanse, że znajdzie się w zwycięskim zespole nadal wynoszą około 50%.

Wytłumaczyłbym to tym, że umiejętności potrzebne do dobrej gry tym bohaterem są bardziej związane ze strategią. Kiedy i gdzie umieszczam totemy? Kiedy koncentruję się na samotnym atakowaniu w alei? Kiedy używam Teleportacji albo dołączam do mojej drużyny?

Ponadto jestem niechętny, aby wykluczyć wpływ lagów na możliwość odniesienia zwycięstwa przez Warwicka lub Singeda. Dobieranie przeciwników zostało zaprojektowane tak, aby gracze byli dobierani w sposób, który sprawi, że będą wygrywali średnio około 50% swoich gier. Jeśli wysoki ping pojawia się w wypadku danego gracza regularnie, to jego wpływ na szanse odniesienia zwycięstwa przez danego bohatera powinien zostać zignorowany. Na przykład, jeśli gracz, który normalnie ma dobry ping nagle zacznie lagować, to będzie znacznie bardziej prawdopodobne, że przegra tę grę, niż gdyby ciągle grał ze złym pingiem. Innymi słowy, większy ping powinien wpływać na wynik meczu tylko tak długo, jak długo różni się normalnego pingu danego gracza.

Na koniec chciałbym zastrzec, że ustalenia zależności pomiędzy opóźnieniem, bohaterem i szacowanym prawdopodobieństwem zwycięstwa mogą nie mieć charakteru przyczynowego. Zaprezentowane tu modele korzystają tylko z pojedynczego czynnika przewidującego i istnieje możliwość, że jeśli dodalibyśmy inne zmienne, to wpływ opóźnień by zniknął. To powiedziawszy, uważam, że przedstawione dane potwierdzają hipotezę, że wpływ opóźnień na wynik meczu różni się w zależności od bohatera. Być może jakaś przyszła analiza, korzystająca z bardziej złożonych modeli, dostarczyłaby nam więcej dowodów przyczynowości.

Singed

Prawdopodobieństwo zwycięstwa w odniesieniu do różnicy pingu

Szacowane prawdopodobieństwo, że Singed znajdzie się w zwycięskim zespole, jako funkcja bazująca na różnicy jego pingu od średniego pingu gry.

współczynnik = -.0003, wartość-z = -2


Czy możemy odnieść te ustalenia do poszczególnych ról?

Wróćmy do pytania, czy mój brat ma rację, unikając gry prowadzącymi ze względu na swój wysoki ping. Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, stworzyłem ranking bohaterów wg skali wpływu opóźnień na ich szacowane prawdopodobieństwo odniesienia zwycięstwa (dla siedzących w statystyce – sklasyfikowałem bohaterów wg znormalizowanego współczynnika regresji wynikającego z wartości Z). Następnie wyliczyłem średnią rankingową dla każdego bohatera wg roli. Dla przykładu Yasuo wydawał się być najbardziej zależny od lagu, dlatego znalazł się na pierwszym miejscu. Na drugim miejscu znalazła się Vayne, co sprawia, że granie w dwójkę z graczem Vayne może okazać się nieco nieroztropne.

Jak się okazuje, dostrzec możemy różnicę we wpływie opóźnienia na szacowane prawdopodobieństwo odniesienia zwycięstwa w zależności od roli. Bohaterowie sklasyfikowani jako „prowadzący” (średnia rankingowa = 21) wydają się być pod największym wpływem opóźnień. Kolejni na liście są środkowi (średnia rankingowa = 50). I wreszcie – wspierający, górni i dżunglerzy wszyscy mieli stosunkowo wyższe wyniki (odpowiednio 70, 79 i 93).

Te ustalenia wydają się być w zgodzie z teorią mówiącą, że wpływ opóźnień różni się w zależności od roli i mój brat istotnie wyjdzie na lepsze grając jako górny, prowadzący czy dżungler, a nie prowadzący czy środkowy, biorąc pod uwagę jego wyższy od przeciętnego ping.

źródło: http://eune.leagueoflegends.com/pl/page/ping-winrate-and-vayne-probs

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.