Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Oficjalne zmiany patcha 8.10

Czołem, Przywoływacze.

Witamy w patchu 8.10! Poprzednim razem zajmowaliśmy się maną i czyszczeniem fal. W tym patchu bierzemy się za dżunglę oraz nagrody za przerwanie serii zabójstw.

Na początek — dżungla. Musieliśmy osłabić presję, jaką dżunglerzy wywierają we wczesnej fazie gry, ale za to przenosimy ich uwagę na obozy w dżungli. W skrócie: większość obozów będzie warta mniej punktów doświadczenia we wczesnej fazie gry, ale Wędrujący Krab uzyska znacznie większą wartość. Dżungler, który wygra walkę o Wędrującego Kraba albo wykradnie go, gdy przeciwny dżungler nie będzie w stanie odpowiedzieć, zyska dużą przewagę doświadczenia i zasobów, dzięki czemu będzie mógł lepiej działać na mapie.

Teraz — nagrody. Od dawna myśleliśmy o nagrodach jak o celach drużynowych: zabijcie wroga z dużą serią zabójstw, a otrzymacie zastrzyk złota, który może pomóc wam wrócić do gry. U podstaw umożliwia to podjęcie walki, gdy przeciwnicy mają nad wami przewagę. Jednakże aktualnie rozdzielenie nagrody na całą drużynę sprawia, że indywidualni gracze nie czują się odpowiednio nagrodzeni za świetne zagrania.

Na koniec wyważamy niekluczowe runy. System run miał już trochę czasu na zaaklimatyzowanie się (i przyzwyczajenie do nowych lub zmienionych kluczowych run), więc wprowadzamy trochę zmian do mniejszych run.

Dobrej zabawy i powodzenia!

Mattias „Gentleman Gustaf” Lehman Paul „Aether” Perscheid

Patch w skrócie

Bohaterowie

Sion

Zmniejszona podstawowa regeneracja zdrowia. Zmniejszone obrażenia podstawowe E, zwiększone skalowanie obrażeń, nie zadaje dodatkowych obrażeń drugorzędnym celom. Osłabienie pancerza E działa teraz na drugorzędne cele, czas działania został wydłużony.

Dodatkowe obrażenia, jakie Sion zadaje drugorzędnym celom Rykiem Zabójcy, oferują za dużo: za szybkie czyszczenie fal, za silne nękanie, za dużą kontrolę nad aleją z dystansu. Jeżeli E będzie obniżało pancerz wszystkich trafionych celów, Q będzie zadawało tym celom większe obrażenia, co zachęci Siona do maksymalnego rozwijania Q (albo przynajmniej sprawi, że będzie musiał więcej poświęcić, jeżeli zdecyduje się na utrzymanie kontroli z dystansu za pomocą E).

Podstawowe statystyki

PODSTAWOWA REGENERACJA ZDROWIA 10 pkt. co 5 sek. 9 pkt. co 5 sek.

E — Ryk Zabójcy

OBRAŻENIA PODSTAWOWE 70/105/140/175/210 pkt. 65/100/135/170/205 pkt.
SKALOWANIE Z MOCĄ UMIEJĘTNOŚCI 0,40 pkt. mocy umiejętności 0,55 pkt. mocy umiejętności
OBRAŻENIA ZADAWNE CELOM DRUGORZĘDNYM 130% 100% obrażeń przeciw celom trafionym odrzuconym wrogiem
REDUKCJA PANCERZA 20% pancerza głównego celu 20% pancerza wszystkich celów trafionych Rykiem Zabójcy lub odrzuconym wrogiem
CZAS DZIAŁANIA REDUKCJI PANCERZA 2,5 sek. 4 sek.

R — Niepowstrzymana Rzeź

nowośćUWAGA, JADĘ Superumiejętność Siona już nie blokuje się na R — Zdobyczy Imperatora sojuszniczego Azira.

Dr Mundo

Zwiększony koszt i czas odnowienia R.

Zmiany w ostatnim patchu pomogły sprowadzić superumiejętność Mundo na satysfakcjonujący poziom, ale może korzystać z niej trochę zbyt swobodnie. Dłuższy czas odnowienia oraz wyższy koszt powinny sprawić, że będzie musiał lepiej przemyśleć użycie jej.

R — Sadyzm

CZAS ODNOWIENIA 100/85/70 sek. 110/100/90 sek.
KOSZT 20% aktualnego zdrowia 25% aktualnego zdrowia

Poppy

Zwiększona prędkość ruchu.

Zmiany Poppy w ostatnim patchu nie miały zbytnio wpłynąć na jej moc, ale okazało się, że trochę ją osłabiły. Cofamy zmniejszenie prędkości ruchu, aby Poppy mogła skuteczniej poruszać się podczas walk (albo lepiej je rozpoczynać).

Podstawowe statystyki

PRĘDKOŚĆ RUCHU 340 jedn. 345 jedn.

Zac

Usunięte skalowanie W z mocą umiejętności. Zwiększone skalowanie E i R z mocą umiejętności.

Podobnie jak w przypadku zmian Shyvany w poprzednim patchu, chcemy się upewnić, że Zac, który stawia na obrażenia, będzie zdecydowanie inny niż Zac obrońca. Zac obrońca jest wystarczająco wytrzymały, aby trzymać się blisko przeciwnika i spamować W. Zac zadający obrażenia zostanie w takiej sytuacji szybko zabity. Przeniesienie skalowania od mocy umiejętności z W na inne umiejętności powinno sprawić, że gdy Zac skupi się na obrażeniach, będzie się wydawało, że właśnie do tego został stworzony.

W — Niestabilna Materia

usuniętoSKALOWANIE Z MOCĄ UMIEJĘTNOŚCI Już nie zadaje dodatkowych obrażeń w wysokości 2% maksymalnego zdrowia celu za każde 100 pkt. mocy umiejętności (podstawowe obrażenia od maksymalnego zdrowia bez zmian)

E — Elastyczna Proca

SKALOWANIE 0,70 pkt. mocy umiejętności 0,90 pkt. mocy umiejętności

R — Hop, do Góry!

SKALOWANIE 0,70 pkt. mocy umiejętności 0,90 pkt. mocy umiejętności

Bard

Zmniejszony koszt many W.

Wysoki koszt many W sprawia, że trudno mu korzystać z tej umiejętności, szczególnie podczas fazy gry w alei. Dzięki niższemu kosztowi many nie będzie musiał wybierać między leczeniem siebie lub sojuszników a zachowaniem many na ciekawe zagrania.

W — Ołtarz Opiekuna

KOSZT 90 pkt. many 70 pkt. many

Kindred

Drobne usprawniające wzmocnienie.

Umiejętność bierna — Znak Wiecznych Łowców

nowośćW WATASZE SIŁA Jeżeli sojusznik zabije potwora w dżungli, na którego Kindred polują i któremu zadali obrażenia w ciągu ostatnich 6 sekund, Wieczni Łowcy i tak otrzymają ładunek umiejętności biernej.

Przedmioty

aktualizacja

Runiczne Echa

Teraz tworzy się je z Zaginionego Rozdziału, a nie z Eterycznego Duszka. Usunięta prędkość ruchu. Dodane skrócenie czasu odnowienia i mana.

Dżunglujący magowie stali się rzadkością na Summoner’s Rift i planujemy to zmienić. Zmiana przepisu Runicznych Ech, aby dawały manę oraz skrócenie czasu odnowienia (dwie najważniejsze statystyki magów) i zwiększenie wydajności ich statystyk, powinny sprawić, że więcej magów będzie chciało przemierzać dżunglę.

Wprowadziliśmy także zmiany do Talizmanu Łowcy (znajdziecie je poniżej), które powinny pomóc magom skuteczniej dżunglować nawet przed zakupem Runicznych Ech.

ŁĄCZNY KOSZT 2625 szt. złota (niezmienione)
PRZEPIS Eteryczny Duszek + Ostrze Łowcy + Wzmacniająca Księga + 345 szt. złota Ostrze Łowcy + Zaginiony Rozdział + 325 szt. złota
usuniętoPRĘDKOŚĆ RUCHU +7%
nowośćMANA 300 pkt.
nowośćSKRÓCENIE CZASU ODNOWIENIA 10%

Strażniczy Totem

Totemy mają dłuższy czas trwania, ale też dłuższy czas odnowienia.

Te zmiany zwiększyły wartość dobrze ustawionego totemu, cenę, jaką trzeba zapłacić za źle ustawiony, oraz nagrodę za skuteczne zlikwidowanie totemu. Trzy pieczenie na dwóch ogniach!

CZAS TRWANIA TOTEMU 60-120 sek. (na poziomach 1-18) 90-180 sek. (na poziomach 1-18)
CZAS ŁADOWANIA 180-90 sek. (na poziomach 1-18) 240-120 sek. (na poziomach 1-18)

Wykluczanie się przedmiotów do dżungli i zwiększających przychód złota

Już nie można mieć przedmiotu do dżungli i przedmiotu dla wspierających naraz.

Przedmioty do dżungli i zwiększające przychód złota są przystosowane, aby zapewniać unikatowe i tanie opcje rolom, dla których są przeznaczone, a które otrzymują mniej złota niż typowo farmiące role. Musieliśmy jakoś zająć się okazjonalnym wykorzystywaniem przedmiotów zwiększających przychód złota przez dżunglerów i uznaliśmy, że najprościej będzie odciąć ich od tej opcji.

MUSISZ WYBRAĆ MĄDRZE Już nie można posiadać Maczety Łowcy, Talizmanu Łowcy lub ich ulepszeń w tym samym czasie co Starożytnej Monety, Ostrza Złodziejki Czarów, Reliktowej Tarczy lub ich ulepszeń.

Runy

Wyważanie.

Dominacja

Zwiększone obrażenia Ciosu Poniżej Pasa. Skrócenie czasu odnowienia przedmiotów z Pomysłowego Łowcy ukierunkowano bardziej na początkową wartość.

Cios Poniżej Pasa

OBRAŻENIA 12-30 pkt. 15-60 pkt.

Pomysłowy Łowca

PODSTAWOWE SKRÓCENIE CZASU ODNOWIENIA EFEKTÓW UŻYCIA PRZEDMIOTÓW 10% 15%
SKRÓCENIE CZASU ODNOWIENIA EFEKTÓW UŻYCIA PRZEDMIOTÓW ZA KAŻDY ŁADUNEK 6% 5%

Czarnoksięstwo

Zwiększona prędkość ruchu Pędu Fazowego.

Pęd Fazowy

PRĘDKOŚĆ RUCHU 15-40% 25-40%

Determinacja

Zwiększone podstawowe obrażenia Demolki. Zmniejszone zdrowie Poczwarki. Zmniejszona redukcja obrażeń Kościanej Zbroi.

Demolka

OBRAŻENIA PODSTAWOWE 125 pkt. 175 pkt.

Poczwarka

ZDROWIE 60 pkt. 50 pkt.

Kościana Zbroja

REDUKCJA OBRAŻEŃ 20-50 pkt. 15-40 pkt.

Inspiracja

Stoper jest dostępny wcześniej. Krótszy czas blokady Hextechowego Błyskalazku na czas walki.

Idealne Wyczucie Czasu

STOPER DOSTĘPNY PO 10 minutach 8 minutach

Hextechowy Błyskalazek

BLOKADA NA CZAS WALKI 10 sek. 2 sek.

Dżungla

Doświadczenie płynące z obozów

Potwory w dżungli zapewniają mniej doświadczenia, ale teraz skaluje się ono z poziomem.

Dżunglerzy mieli zbyt duży wpływ na wczesną fazę gry. Mówiąc konkretniej, zbyt często mieli okazję do gankowania na 3. poziomie, podczas gdy grający w alei solo nawet nie osiągnęli tego poziomu. Chcemy zmniejszyć stałą presję, jaką wywierają dżunglerzy, jednocześnie czyniąc Wędrującego Kraba dla dżunglerów bardziej wartościowym sposobem na zdobycie przewagi.

usuniętoSPOWOLNIENIE Doświadczenie nie zmniejsza się już o 5% za każdy poziom przewagi bohatera nad obozem.
nowośćRAJDOWY BOSS Doświadczenie płynące z obozów potworów teraz skaluje się z poziomem i osiąga pełną wartość na 7. poziomie.
NIEBIESKI STRAŻNIK 180 pkt. 115 – 180 pkt. (na poziomach 1-7)
CZERWONY KRZEWOGRZBIET 180 pkt. 115 – 180 pkt. (na poziomach 1-7)
DUŻY SKALNIAK 125 pkt. 100 – 157 pkt. (na poziomach 1-7)
ŚREDNI SKALNIAK 35 pkt. 35 – 55 pkt. (na poziomach 1-7)
MAŁY SKALNIAK 7 pkt. 7 – 11 pkt. (na poziomach 1-7)
DUŻY WILK 100 pkt. 65 – 102 pkt. (na poziomach 1-7)
MAŁE WILKI 40 pkt. 25 – 39 pkt. (na poziomach 1-7)
DUŻY BRZYTWODZIÓB 62 pkt. 56 – 88 pkt. (na poziomach 1-7)
MAŁE BRZYTWODZIOBY 35 pkt. 19 – 30 pkt. (na poziomach 1-7)
PONURNIK 200 pkt. 115 – 180 pkt. (na poziomach 1-7)
usuniętoPONURO Ponurnik już nie przyznaje doświadczenia zmniejszonego o 37,5% przy pierwszym zabiciu go.
usuniętoFALSTART Średnie Skalniaki, Małe Skalniaki i Duży Brzytwodziób już nie przyznają doświadczenia zmniejszonego o 25% przy pierwszym zabiciu ich.
OSTRZAŁECZKI Redukcja doświadczenia z pierwszego zabicia Dużego Skalniaka 50% 30%

Wędrujący Krab

Na początku gry pojawiają się dwa Wędrujące Kraby, ale po tym, jak obydwa zginą, tylko jeden Krab będzie pojawiać się na mapie do końca gry. Będzie on wytrzymalszy i będzie zapewniał znacznie więcej doświadczenia.

Wędrujący Krab jest przedmiotem mniejszej liczby walk, niż byśmy sobie tego życzyli, więc chcemy zwiększyć nagrodę, jaką daje wam ten ziomeczek, by zachęcić dżunglerów do częstszego wchodzenia w interakcje z drużynami w miarę toku gry. Zabicie Kraba da teraz dżunglerom przewagę w doświadczeniu nad wrogami, a nie tylko mały obszar wizji.

ZDROWIE 800-3920 pkt. (zależnie od poziomu) 1200-2480 pkt. (zależnie od poziomu)
PRZYZNAWANE DOŚWIADCZENIE 10 pkt. 115-230 pkt. (na poziomach 1-9)
ZŁOTO ZA ZABICIE 70 szt. 70-140 szt. (na poziomach 1-9)
PIERWSZE POJAWIENIE SIĘ KRABA 2:15 2:00
nowośćDWA KRABY Na początku gry Kraby pojawią się w rzece w okolicy górnej i dolnej alei. Obydwa muszą zostać zabite, zanim rozpocznie się odliczanie ich czasu odrodzenia.
MOŻE BYĆ TYLKO JEDEN Kiedy obydwa początkowe Wędrujące Kraby zostaną zabite, do końca gry tylko jeden Wędrujący Krab może być na mapie w danym momencie. To, gdzie Krab się odrodzi, jest ustalane losowo, ale miejsce to będzie uprzednio zaznaczone odpowiednim znacznikiem.
CZAS ODRODZENIA 180 sek. 135 sek.
nowośćTARCZE W GÓRĘ Dodatkowa obrona Kraba ma teraz efekt cząsteczkowy, który pokazuje, kiedy Krab jest chroniony, a kiedy jego tarcza została przełamana.
zaktualizowanoMOJE KAPUSTY Szansa na to, że Wędrujący Krab spróbuje ukraść Miodowy Owoc jest znacznie zmniejszona.

Przedmioty

Początkowe przedmioty do dżungli zostały zaktualizowane. Po prostu przeczytajcie opis zmian.


Talizman Łowcy

Talizman Łowcy ostatnio był dość słaby, więc chcemy go wzmocnić. Te zmiany powinny również poszerzyć pulę dżunglerów o bohaterów, którzy mają problemy z maną przy pierwszym czyszczeniu dżungli.

OBRAŻENIA PŁOMIENIA 45 pkt. w ciągu 5 sek. 60 pkt. w ciągu 5 sek.
LECZENIE PŁOMIENIA 25 pkt. zdrowia w ciągu 5 sek. 30 pkt. zdrowia w ciągu 5 sek.
zaktualizowanoPŁOMIEŃ Obrażenia w ciągu 5 sek. już nie są zwiększane do 75 pkt., jeżeli posiadasz dodatkowe zdrowie.
usuniętoPODSTAWOWA REGENERACJA MANY 150% podstawowej regeneracji many w dżungli
nowośćMAGIA DŻUNGLI Będąc w dżungli lub rzece, regenerujesz maksymalnie 40 pkt. many co 5 sek. zależnie od brakującej many.

Maczeta Łowcy

Usuwamy wzmocnienie prędkości ataku przyznawane przez Maczetę Łowcy i przenosimy tę moc na coś innego. Na początku Maczeta dawała prędkość ataku, żeby dżunglerzy nie byli zmuszeni do korzystania z drzewka Precyzji, ale przestał być to problematyczny temat, ponieważ wprowadziliśmy podział statystyk przyznawanych przez ścieżki run. Będziemy obserwować, czy te zmiany mocno uderzą w jakichś dżunglerów i w razie czego adekwatnie zrekompensujemy im straty.

OBRAŻENIA PRZY TRAFIENIU ZADAWANE POTWOROM 25 pkt. 35 pkt.
usuniętoTRZASK PRASK Atakowanie potworów w dżungli już nie daje 15% dodatkowej prędkości ataku na 2 sek.

Szabla Zwadźcy

Dziedziczy zmiany Talizmanu i Maczety.

usuniętoTRZASK PRASK Atakowanie potworów w dżungli już nie daje 15% dodatkowej prędkości ataku na 2 sek.
OBRAŻENIA PRZY TRAFIENIU ZADAWANE POTWOROM 30 pkt. 40 pkt.
usuniętoPODSTAWOWA REGENERACJA MANY 225% podstawowej regeneracji many w dżungli
nowośćMAGIA DŻUNGLI Będąc w dżungli lub rzece, regenerujesz maksymalnie 40 pkt. many co 5 sek. zależnie od brakującej many.

Ostrze Łowcy

Dziedziczy zmiany Talizmanu i Maczety.

usuniętoTRZASK PRASK Atakowanie potworów w dżungli już nie daje 15% dodatkowej prędkości ataku na 2 sek.
OBRAŻENIA PRZY TRAFIENIU ZADAWANE POTWOROM 30 pkt. 40 pkt.
usuniętoPODSTAWOWA REGENERACJA MANY 225% podstawowej regeneracji many w dżungli
nowośćMAGIA DŻUNGLI Będąc w dżungli lub rzece, regenerujesz maksymalnie 40 pkt. many co 5 sek. zależnie od brakującej many.

Nagrody za przerwanie serii zabójstw

Nagrody za przerwanie serii zabójstw są teraz przyznawane tylko zabójcy, a nie całej drużynie.

Na chwilę obecną nagrody, jakie otrzymuje gracz za świetną grę, są zbyt podzielone pomiędzy całą drużynę, a my chcemy temu z czasem zaradzić. Zaczniemy w tym patchu od nagród za przerwanie serii zabójstw — nie będą one przyznawane całej drużynie, ale tylko danemu bohaterowi. W najbliższym czasie przyjrzymy się również innym nagrodom drużynowym.

ŁOWCA GŁÓW Asysty przy zabójstwach przerywających serie zabójstw już nie dają dodatkowego złota.
JEDNO ZABÓJSTWO 100 szt. złota podzielonych na całą drużynę Nie ma nagrody
DWA ZABÓJSTWA 150 szt. złota podzielonych na całą drużynę Nie ma nagrody
TRZY ZABÓJSTWA 300 szt. złota podzielonych na całą drużynę 200 szt. złota dla zabójcy
CZTERY ZABÓJSTWA 350 szt. złota podzielonych na całą drużynę 250 szt. złota dla zabójcy
PIĘĆ ZABÓJSTW 450 szt. złota podzielonych na całą drużynę 300 szt. złota dla zabójcy
SZEŚĆ I WIĘCEJ ZABÓJSTW 450 szt. złota podzielonych na całą drużynę 300 szt. złota (+25 szt. za każde zabójstwo po piątym) dla zabójcy
ZMIANA NAGRODY PO ŚMIERCI Umieranie usuwa 3 poziomy nagród Umieranie resetuje nagrodę do 0

Powtórki

Teraz możecie pobierać powtórki innych graczy z gier rankingowych i Clash.

Niezależnie od tego, czy sprawdzacie przeciwników czy analizujecie swoje gry lub gry swoich współgraczy z Clash, chcemy, żeby wszystkie poważne mecze były publiczne dla waszych zapędów analitycznych i chęci samorozwoju.

SPRAWDŹMY NA POWTÓRCE Gry Clash będą dostępne do pobrania ze strony historii gier danego gracza w kliencie.
SZPIEGOWANIE Gry rankingowe będą dostępne do pobrania ze strony historii gier danego gracza w kliencie.

Klient League

Naprawianie błędów.

MNIEJ LAGÓW Naprawiono błąd, w którym klient League zużywał więcej zasobów, niż powinien, kiedy pracował w tle. Komputery z wyższej półki powinny odczuć różnicę i zanotować wzrost liczby klatek na sekundę.

Naprawione błędy

 • R — Naśladowca LeBlanc już nie sprawia, że jej E — Eteryczne Łańcuchy ujawniają ukrywających się bohaterów.
 • Naprawiono błąd, w którym zmiana Hexbłysku na inny czar przywoływacza uniemożliwiała użycie tego czaru w walce.
 • Obrażenia efektu biernego W — Porażenia Elektrycznego Kennena są teraz poprawnie wyświetlane w opisie śmierci.
 • E — Nigdyruch Swaina już nie zadaje podwójnych obrażeń potężnym potworom.
 • Rozwój Myśli teraz poprawnie skraca czas odnowienia przy zabójstwach i asystach, jeżeli posiadacz tej runy jest martwy.
 • E — Ścieżka Zabójcy Talona teraz będzie rzadziej przerzucała go w stronę przeciwną do zamierzonej.
 • Bard już nie może ogłuszać celów Q — Kosmicznym Uwiązaniem o E — Beczkę Prochu Gangplanka.
 • Q — Rozstrzygające Uderzenie Garena teraz poprawnie zadaje obrażenia grzybom Teemo z R — Trującej Pułapki.
 • Czat głosowy League teraz będzie lepiej respektował wasze domyślne urządzenie komunikacyjne.
 • Trzmieelo teraz wylatuje z fontanny na początku gry, kiedy używa Obrony Terytorialnej.
 • E — Migbłystalne Kolce M.W. Cho’Gatha teraz brzmią bardziej odpowiednio do motywu tej skórki.
 • Efekty dźwiękowe są teraz odtwarzane tylko raz przy tańcu Lulu Treserki Smoków.
 • Kiko, pupil Czarodziejki Gwiazd Ahri, teraz wydaje z siebie poprawne dźwięki podczas animacji jej żartu.
 • Włączenie Marzenia Shurelyi już nie będzie przerywało ładowanych umiejętności.

Nadchodzące skórki i Barwy

Następujące skórki pojawią się wraz z tym patchem:

Następujące Barwy pojawią się wraz z tym patchem:

Władca Smoków Swain (Perła)

Władca Smoków Swain (Tanzanit)

Władca Smoków Swain (Rubin)

Władca Smoków Swain (Szmaragd)

Władca Smoków Swain (Szafir)

Władca Smoków Swain (Obsydian)

Łupy

nowośćŚWIECIDEŁKO Doskonałe Skrzynie, które zawierają tylko przedmioty kosmetyczne, będą dostępne za 1 klejnot w miejsce skrzyń hextech.

PAMIĘTAJCIE

Gdy jesteście w grze, możecie wyszukać przedmioty w sklepie, używając ich angielskich nazw, niezależnie od ustawień językowych waszego klienta. Na czacie: jeżeli zasygnalizujecie przedmiot na czacie, zostanie on automatycznie przetłumaczony dla waszych współgraczy na język, który wybrali w ustawieniach językowych.

 • Zasygnalizowanie przedmiotu z poziomu sklepu na czat: ALT + kliknięcie przedmiotu lewym przyciskiem myszy.
 • Zasygnalizowanie przedmiotu z poziomu ekwipunku na czat: CTRL + kliknięcie przedmiotu lewym przyciskiem myszy.
Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.