Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Odejście Maty z SSW, kolejna fala inwazji koreańskich graczy do LCSu i powrót legend TPA

Ostatnie dni są przepełnione zmianami w najlepszych profesjonalnych zespołach. Praktycznie co kilka godzin dowiadujemy się o nowych przetasowaniach na najwyższym poziomie, głównie w Europie i Ameryce. Jednak azjatyckie drużyny również wpadły w szał zakupów po bardzo udanych dla Samsunga White, lecz nieco mniej pomyślnych dla innych koreańskich formacji Mistrzostwach Świata. Dochodzą nas też ekscytujące doniesienia z chińskiego LPL.

A więc zacznijmy od prawdziwej bomby: Cho Mata” Sehyoung odchodzi z Samsunga White. Najlepszy support na świecie i MVP ostatnich Worldsów wydał oświadczenie na Facebooku, którego treść brzmi mniej więcej tak:

Witajcie, tutaj Cho “Mata” Sehyoung. Postanowiłem opuścić zespół Samsunga. W czasie Mistrzostw Świata myślałem o tym czy powinienem kontynuować karierę profesjonalnego gracza, iść do wojska (jest to obowiązkowe w Korei) czy może streamować. Przez czas bycia pro miałem niewielkie ambicje, by zostać rozpoznawalnym przez wielu ludzi oraz wygrać Worldsy i osiągnąłem te cele. Nadal chcę być znany, więc chcę streamować w najbliższym czasie. To skomplikowane, haha… ale myślę o tym pozytywnie. Jeśli dołączę do jakiegoś zespołu lub odejdę na emeryturę, chciałbym byście nadal wspierali Cheonju, Dayuna, Eojina, Hyuk gyu, Gwan Hyunga, Hyung Suka, In Kyu, Won Seoka, Seung Bina, Young Jina, Se Hoona, Myeong Wona, Sung Younga, trenera Woo Buma i naszego menadżera Yoon Sanga Choia. Dziękuję.

(Imiona wymienione w oświadczeniu należą do graczy zarówno Samsunga White, jak i Blue.)

Być może Mata zdecyduje się na dołączenie do któregoś z amerykańskich, europejskich lub… chińskich drużyn? Ciężko powiedzieć na co zdecyduje się utytułowany gracz. Z jego wypowiedzi wydaje się, że na jego decyzje miały wpływ warunki w jakich żyją koreańscy gracze (16 h grania na dobę, oprócz tego jedynie spanie i jedzenie) i jest dość prawdopodobne, że po prostu poszuka on sobie drużyny w innym regionie.

DeftTymczasem to nie koniec zmian na azjatyckiej scenie. Były już ADC Samsunga Blue Kim “Deft” Hyuk-kyu opuścił swój zespół i prawdopodobnie zagra w chińskim LPL. Jest on przymierzany do zastąpienia w Edward Gaming Zhu “NaMeia” Jia-Wena.

milleniumTakże kolejny strzelec, który pożegnał się z koreańskim OGN Chae “Piglet” Gwang-jin przeniósł się na inny kontynent i będzie występował w amerykańskim Teamie Curse, o czym możecie przeczytać tutaj: Zmiany na profesjonalnej scenie. Również pozostający ostatnio bez drużyny znakomity midlaner Ryu “Ryu” Sang-ook oraz niezły dżungler Cho “H0R0” Jae-hwan zmienili region. Wybrali oni jednak w reprezentowanie europejskiego LCSu i dołączyli do Millenium, o czym możecie dowiedzieć się więcej tutaj: Millenium sprowadza koreańskich graczy.

Także ADC KT Rolster Arrows – No “Arrow” Dong-hyeon oświadczył, że chętnie dołączy do europejskiej drużyny. Jest to o tyle ciekawe, że wiele europejskich drużyn rozstało się właśnie ze swoimi strzelcami (Alliance – Froggen powiedział jednak, że w jego drużynie nie będą występowali żadni Koreańczycy, SK Gaming – odejście CandyPandy, Copenhagen Wolves – przejście Woolite’a do Roccatu, zamieszanie dotyczące Rekklesa z Fnatic). Biorąc pod uwagę te wydarzenia wydaje się dość prawdopodobne, że Arrow znajdzie sobie drużynę w europejskim LCSie. Dodatkowo interesującym jest, że Nick “Is” de Cesare, analityk/trener SHC dobrze zorientowany w koreańskiej scenie e-sportowej powiedział, że w kolejnym splicie w EU LCS będzie występować 3-4 Koreańczyków. Millenium przyjęło dwóch (choć ich występy w LCS nie są jeszcze pewne przybycie Ryu i H0R0 należy liczyć), czyżby Arrow był trzecim? Kto jest tym czwartym zawodnikiem?

Smutne wieści docierają do nas jednak z południowo-wschodnio-azjatyckiego GPL bowiem ostatni zawodnik mistrzowskiego składu Taipei Assassins (tytuł w sezonie 2) postanowił odejść na emeryturę. Mowa tu oczywiście Chengu “bebe” Bo-Weiu. Z pewnością wpływ na tę decyzję legendarnego strzelca miał fatalny występ TPA na Mistrzostwach Świata.

ToyzNiemniej okazuje się, że e-sportowa scena nie pozostanie jednak pozbawiona wszystkich triumfatorów sezonu 2, gdyż powrót do profesjonalnego grania zapowiedział MVP finałów sprzed dwóch lat Kurtis “Toyz” Lau, który był zmuszony przerwać karierę zaraz po zdobyciu trofeum ze względu na problemy zdrowotne. Teraz wraca i będzie występował w nowopowstałej formacji Hong Kong Esports. Do tej ekipy dołączył także równie znamienity gracz, jakim jest toplaner Wang “Stanley” June Tsan. Zestawienie uzupełniają stosunkowo znani na regionalnej scenie dżungler Xue “DinTer” Hong-Wei, support Chang “Awei” Jia-Wei oraz ADC Wang “GoDJJ” Yong Jie. Wlewa to trochę nadziei dla kibiców GPL zawiedzionych po słabych Worlsach w wykonaniu swoich drużyn.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.