Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Nowy wymiar zwycięstwa, czyli jak kontrować Kassadina?

Kassadin jest banowany w ponad 90% grach rankingowych co świadczy nie tylko o jego potędze, ale także powszechnym strachu jaki wzbudza. Postać ta nawet w przeciętnych rękach potrafi sporo namieszać, a przywoływacze, którzy go opanowali często carrują nim gry. Co wiec zrobić gdy znajdziemy się w sytuacji, w której to przeciwna drużyna wybierze Kassadina? W zasadzie mamy kilka możliwości. Możemy się rozpłakać, wyjść z kolejki albo nauczyć się jak kontrować Strażnika Pustki. O ile dwa pierwsze rozwiązania niewiele zmienią, o tyle trzecia opcja może odmienić losy gry. Jeśli szukasz rozwinięcia trzeciej opcji to zapraszam do dalszej części artykułu, w której dowiesz się skąd bierze się siła Kroczącego Między Wymiarami, oraz jak tę siłę zwrócić przeciwko niemu.Kroczenie między wymiarami

Wymiar pierwszy: Skillset

Zestaw umiejętności Kassadina sprawia, że mamy do czynienia z zabójcą prawie idealnym. Prawie, ponieważ do pełni szczęścia Strażnikowi Pustki brakuje niewidzialności. Ale wróćmy do tego co ma na patch 4.1. Zaczynając od passywki kassadinp Void Stone, która pochłania otrzymane obrażenia magiczne o 15%
a następnie zaabsorbowane obrażenia zamienia na atak speed, który dobrze wspomaga kassadinw Nether Blade . Void Stone nie należy do specjalnie mocnych passywek, ale pomaga Kassadinowi spełnić założenie wbicia się, zabicia przeciwnika i ucieczki. Dalej mamy kassadinq Null Sphere czar, który oferuje spory DMG. z nie najgorszym skalowaniem(70%AP)ponadto Q jest ponad przeciętnym narzędziem do obijania przeciwników, a w połączeniu z R oraz E mamy prawie darmowe combo do obijania przeciwników. Długi silence przeciwko postaciom uważanych za casterów,  bywa skuteczniejszy od krótkiego stuna. A uciszenie Kassadina trwa do 2s. Idziemy dalej i natykamy się na kassadine Force Pulse. Co tu dużo pisać. Czar ten pozostawia tylko nadzieję na możliwość ucieczki będąc pod wpływem uciszenia i spowolnienia. Mało tego, Force Pulse zadaje olbrzymie obszarowe obrażenia. Pamiętacie nadzieje, na ucieczkę po uciszeniu i spowolnieniu? Możecie ją porzucić, ponieważ ultimate Kroczącego Między Wymiarami niszczy wszelkie nadzieje na ucieczkę. kassadinr Riftwalk, bo o nim mowa, to obszarowe zaklęcie o niskim cooldownie, zadające spore obrażenia, z bardzo dużym przelicznikiem (80%), a w dodatku przemieszczające bohatera na sporą odległość( 700). kassadinw Nether Blade jest uzupełnieniem skillsetu tego bohatera i marzeniem wielu innych postaci, które mają problemy z maną. Nie dość, że niweluje problemy z maną to ułatwia lasthitowanie oraz dobrze współgra z wspomnianym wcześniej pasywem.  Podsumowując Kassadin ma skillset pozwalający na bezkarne nękanie przeciwnika, łatwą farmę, zadawanie dużych obrażeń w krótkim czasie oraz ucieczkę z pola bitwy po wykonaniu zadania. Przerażające, prawda? Ale to nie koniec koszmaru rodem z Solo Q.

Wymiar drugi: Masteries

Nowe specjalizacje ofensywne również przyczyniły się do zwiększenia siły Kassadina. Mechanika kassadinr Riftwalku w połączeniu z masterką Dangerous Game, która po zabiciu wrogiego bohatera, zwraca 5% brakującego HP i many sprawia, że Kassadin staje się bestią, która może skutecznie eliminować cele jeden po drugim. Po za tym, Hybrydowa penetracja z Devastating Strikes oraz Arcane Blade dobrze współgra z kassadinw Nether Blade, a Executioner oraz Havoc ułatwiają zadawanie „tons of damages”. Podsumowując… Mamy do czynienia z zabójcą, który specyficznemu ultimate, pozwalającemu na roaming sieje postrach na każdej z linii. Ponadto zadaje bardzo dużo obszarowych obrażeń, które z czasem rosną w siłę, dzięki potężnemu skalowaniu się z ap. Jak więc radzić sobie z tą bestią? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.


Kontrowanie

Z analizy wynika, że Kassadin jest bohaterem, którego zadaniem jest jak najszybsze wyeliminowanie najsłabszych celów oraz bezpieczna ucieczka z miejsca zdarzenia. Skutecznie ułatwia mu to skillset, dzięki któremu Strażnik Pustki jest bardzo mobilny, zadaje ogromne obrażenia magiczne, a także zakłada dwa Soft CC- Silence i Slow. Przyjrzyjmy się więc jakie przedmioty, oraz bohaterowie są w stanie przechylić szalę zwycięstwa na naszą korzyść.

Mobilność.

Mobilność Kassadina jest głównym z źródeł jego siły. Bez niej, Strażnik Pustki jest łatwym do upolowania celem. Najskuteczniejszą formą wyłączenia kassadinr Riftwalku jest Airbone Ponieważ podrzucenie, to jedna z dwóch form CC, której nie da się zredukować w żaden sposób. Dalej w kolejności są: Suppression, Stun, Root,Forced Action(Fear, Taunt, Charm etc), Silence.

Przedmioty

Kassadin zadaje duże obrażenia magiczne. Naturalną kontrą jest MR oraz duże ilości HP. Jednakże wymienianie wszystkich przedmiotów, które posiadają któreś z atrybutów mija się z celem. Dlatego podam tylko te, o najwyższej skuteczności.

Mercury’s Treads mercurystreads. Te buty dają prawie wszystko do walki z Kassadinem. MR – pozwalający zmniejszyć jego obrażenia oraz tenacity zmniejszające czas trwania CC.

Hexdrinkerhexdrinker oraz jego ulepszenie mawofmalmortius Maw of Malmortius to doskonały wybór dla postaci bazujących na AD oraz broń pod wieloma względami idealna. Po pierwsze statystyki hexdrinker Hexdrinkera są opłacalne. Po drugie dodaje AD, które pomoże w zabijaniu Kassadina oraz MR, które zredukuje obrażenia zadawane przez niego. Ponadto item ten ma genialną pasywkę (wchłonięcie 250 magicznych obrażeń kiedy nasze życie spada poniżej 30%), która powoduje, że przy mądrym graniu Kassadin nie jest w stanie nas zabić 1v1.

Abyssal Scepterabyssalscepter jest świetnym itemem dla postaci bazujących na obrażeniach magicznych. Nie dość, że daje 70 AP oraz 20 Mpen w postaci aury dla nas i sojuszników. To jeszcze daje nam MR, który pozwoli nam na zredukowanie obrażeń zadawanych przez Kassadina.

 

Spirit Visage spiritvisage jest fantastycznym przedmiotem ułatwiającym kontrowanie Kassadina. Po pierwsze jest tani w porównaniu do oferowanych statystyk. Po drugie daje aż 55 MR. Po trzecie zwiększa posiadane przez nas HP oraz jego regenerację( efekty samoleczenia) co powoduje, że Strażnik Pustki musi nas obijać dłużej. Po czwarte jest zielony, a zielony uspakaja. Po piąte ma aż 10% CDR – czyli to co Casterzy lubią najbardziej.

Moim zdaniem wyżej wymieniona czwórka to najlepsze opcje do kontrowania Kassadina za pomocą przedmiotów dostępnych w grze. Nie uwzględniłem tutaj bansheesveil Banshee’s Veil ponieważ Kroczący Między Wymiarami wyjątkowo łatwo się pozbywa passywki, którą oferuje ten przedmiot. Kolejnym przedmiotem pominiętym jest athenesunholygrail  Athene’s Unholy Grail ponieważ jest on itemem mocno sytuacyjnym. Skoro poznałeś już itemy pomagające miło spędzić czas z Kassadinem na midzie, pora na zapoznanie się z bohaterami, którzy mechaniką są stworzeni do walki z Strażnikiem Pustki.

Bohaterowie

Pierwszą rzeczą godną zauważenia jest to, że kassadinp Void Stone działa tylko na obrażenia magiczne, dlatego też postaci bazujące na obrażeniach fizycznych już na starcie mają przewagę. Dlatego też idealny bohater do walki z Kassadinem powinien być AD, mieć spore obrażenia w początkowej fazie rozgrywki, umiejętności redukujące obrażenia magiczne, twardą kontrole tłumu, łatwość w pushowaniu fali minionów lub predyspozycje do countergankowania. Ideał na ten moment nie istnieje, jednakże kilku bohaterom niewiele brakuje. A są to:

wukong Wukong. Małpi król jest bardzo dobrą kontrofensywą na Kassadina. Począwszy od passywki dającej MR, a na ultimate, które podrzuca kończąc. Wukong na drugim poziomie zadaje bardzo duże obrażenia, a gdy już zdobędzie hexdrinkera na linii przeciwko Kassadinowi jest nie do zatrzymania. Poza tym przy odpowiednio szybkiej reakcji jest w stanie podążyć za Strażnikiem Pustki i zaskoczyć przeciwników udanym countergankiem.

pantheon Pantheon. Ten, który chciał zostać piekarzem ma genialny poke na Q, stun na W oraz burstowy DMG na E. A gdyby Kassadin chciał pomóc innej linii Pantheon będzie tam znaczne szybciej niż Strażnik Pustki.

 

talon Talon. Gdy ten zabójca wszedł do gry, wśród społeczności szybko dostał tytuł „anty Kassadin”. Postać ta ma wszystko czego potrzebuje, żeby Strażnik Pustki zginął. Ma silence uniemożliwiające spamowanie Riftwalkiem, doskok oraz burst, który jest w stanie zabić Kassadina zanim ten będzie w stanie coś zrobić.

 
Tyle jeśli chodzi o postacie AD. Generalnie każdy bohater AD, który zadaje duże obrażenia w krótkim czasie jest bardzo skuteczny przeciwko Kassadinowi, a co z postaciami AP?

 

sion Sion. Tak, ten stary zielony kloc, o banalnej mechanice jest niewiarygodnie skuteczny przeciwko Kassadinowi. Strażnik Pustki nie jest wstanie przebić tarczy od Siona jednym atakiem, dzięki czemu Nieumarły może stale pushować linie, uniemożliwiając roaming Kassadinowi. Tak przy okazji Sion jest jedną z lepszych kontr na papierowych bohaterów, którzy muszą podejść by zabić przeciwnika.

MordeKaiser Hue, hue, hue Mordekaiser. Podobnie jak u Siona. Ten „brazylijski” pusher, dzięki swojej mechanice absorbuje znaczną część obrażeń zadawanych przez Kassadina oraz jego W zwiększa MR, co zdecydowanie pomaga w walce przeciwko bohaterom bazujących na magicznych obrażeniach.

chogath Cho’Gath. Jedna z kreatur, przed którą Kassadin próbuje nas bronić. Podobnie jak wyżej wymienione postaci, Cho świetnie pushuje co automatycznie niweluje możliwości roamingu przez Strażnika Pustki. Po za tym, Terror z Pustki dysponuje CC, podrzuceniem oraz uciszeniem – obydwa są szalenie skuteczne przeciwko Kassadinowi. Ponadto pasywka Cho’Gatha dobrze współgra z Spirit Visage a chore przeliczniki AP na skillach ( Q 100%, W 70% , E30% i R70% ) pozwalają w late game na zjedzenie (dosłownie:) ) Kassadina, podczas trwania uciszenia.

Ktoś kiedyś powiedział żeby ogień zwalczać ogniem. Pewna część postaci jest w stanie kontrować Kassadina, większym od niego burstem, w sensie zabijają go, zanim ten zabije ich. Inna część bohaterów kontruje aspekt wysokiej mobilności Kroczącego Miedzy Wymiarami, poprzez push, lub predyspozycje do countergankowania. Na papierze najlepszą kontrą AD jest Talon, a AP Cho’Gath. Jednak nawet najdoskonalsza teoria pozostaje teorią dopóki nie zostanie udowodniona w praktyce. Dlatego nic tak skutecznie nie procentuje przeciwko Kassadinowi jak własne doświadczenie. Innymi słowy przywoływacz, który pierwszy raz gra Talonem nie powinien pokonać doświadczonego Kassadina, co zostało całkiem niedawno udowodnione na profesjonalnej scenie w tym meczu:

A Wy? Jak radzicie sobie z Wędrowcem z Pustki? Macie jakieś sprawdzone taktyki? Śmiało podzielcie się nimi w komentarzach. Po za tym, jeśli problemy z graniem przeciwko innym championom nie wstydzie się o tym również napisać. Być może wasz problem zostanie rozpatrzony w kolejnym artykule z tej serii. Pozdrawiam i życzę powodzenia w Solo Q!

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.