- Zachowanie supporta podczas fazy linii (już dostępne!)
- Zachowanie supporta podczas walk drużynowych (już dostępne!)
- Rozpoczynanie potyczek drużynowych jako support (już dostępne!)
- Szczegółowy poradnik dotyczący wardowania (już dostępne!)
- Nietypowe picki na dolną aleję
- Wspieranie drużyny poza dolną aleją (już dostępne!)
- Niespodzianka! (już dostępne!)
Nami,
Soraka,
Leona,
Janna… ileż można grać ciągle tymi samymi supportami. League of Legends zapewnia wielką różnorodność możliwych wyborów na dolną aleję. W ramach zmniejszenia rutyny, warto zastanowić się nad rozgrywką niekonwencjonalnym supportem.
Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, warto. Ale pod jednym warunkiem. Musimy to robić z głową.
Gra nietypowym wspierającym niesie za sobą korzyść nieprzewidywalności – przeciwnik może nie mieć ogrania przeciwko danej postaci i nie radzić sobie tak dobrze z kontrowaniem jej, jak w przypadku spopularyzowanych bohaterów.
Grając nietypową postacią znacząco rozwijamy swoje umiejętności. Kształcimy w sobie wszechstronność. Częste rozgrywki w niestandardowy sposób sprawią, że będziemy lepiej przygotowani do nieprzewidywalnych sytuacji. Jeśli ktoś nas zaskoczy w przyszłości nietypowym bohaterem, my będziemy wiedzieć, jak sobie poradzić. Grając w przeszłości daną postacią, znamy jej silne i słaby strony, co możemy wykorzystać na swoją korzyść.
Rozgrywka nietypowymi supportami ma jednak kilka wad, o których zawsze powinniśmy pamiętać. Przede wszystkim – są oni zazwyczaj trudniejsi do opanowania i nie zawsze tak użyteczni, jak dedykowani supporci. Zanim wyruszymy na mecz rankingowy, ZAWSZE poćwiczmy z botami/ze znajomymi/na normalach. Pamiętajmy, że rozgrywka z nietypowym supportem jest trudna także dla naszego strzelca. Jeśli wyruszamy na dolną aleję z kimś losowym, musimy wszystko dokładnie przećwiczyć, aby zapewnić swojej drużynie jak największą przewagę.
W przypadku gry z losowymi sojusznikami, przygotujmy się na możliwą krytykę podczas ekranu wyboru bohatera. Nie martwmy się tym szczególnie – dobrą grą powinniśmy ich uciszyć i przekonać do swoich racji. 😉
Aczkolwiek przede wszystkim – pamiętajmy o najważniejszym. Grywanie nietypowymi bohaterami dostarcza mnóstwo zabawy. Czy właśnie to nie powinno być naszym głównym celem w League of Legends?
A teraz – przejdźmy do bohaterów.
Orianna
Charakterystyka:





W przypadku wspierającej Orianny nie skupiamy się tylko na obrażeniach. Zwracamy uwagę na użyteczność dla drużyny. Świetnie podtrzymujemy inicjację oraz zwiększamy siłę defensywną wybranego celu. Wbrew pozorom tarcza Orianny jest silna przez całą grę, o ile zaopatrzymy się w odpowiednie przedmioty.
Przykładowy build:





Jeśli przeciwnicy nie dysponują wystarczającą ilością CC, by spożytkować aktywny efekt Tygla Mikaela, warto zamienić go na
Odkupienie. Dobrym wyborem może być także Zwiastun Zeke’a.
R >
E >
W >
Q
Na pierwszym poziomie zaczynamy z Q, co umożliwi nam utrzymanie presji na przeciwniku oraz zadawanie w miarę pokaźnych obrażeń. Ponadto dzięki temu uzyskamy cenną wizję, co przyda się w pierwszych dwóch minutach gry.
Rozkazu: Dysonans najczęściej uczymy się dopiero po zdobyciu czwartego poziomu. Jeśli zamierzamy grać agresywniej, rozwijamy tę umiejętność wcześniej.
Taliyah
Charakterystyka:

Ganki w wykonaniu Taliyah są naprawdę na wysokim poziomie. Potrafi się ona szybko przemieszczać pomiędzy dwoma liniami dzięki swojej umiejętności pasywnej. Dzięki silnym efektom kontroli tłumu, połączonymi z wysokimi bazowymi obrażeniami, jest ona bardzo skuteczna podczas potyczek oraz zasadzek.
Początkowi gracze Taliyah na pewno będą mieli problemy z poprawnym użyciem Utkanej Salwy. Umiejętność ta jest trudna do wycelowania i może przypadkowo zranić wielu minionów, co nie spodoba się naszemu strzelcowi.






Staramy się szybko kupić Rylai, aby uzyskać spowolnienie na naszych umiejętnościach. Jeśli sojusznicza drużyna miewa początkowe problemy w pierwszych potyczkach, skupiamy są uwagę na szybszym zakupie
Naszyjnika Żelaznych Solari.
R >
Q >
W >
E
Na pierwszym poziomie zaczynamy z Q, by mieć w dyspozycji najlepsze narzędzie do zadawania obrażeń. Dalszy rozwój umiejętności przebiega zgodne z powyższym schematym.
Anivia
Charakterystyka:



Kluczową rolę odgrywa Krystalizacja. Zasięg tej umiejętności jest niesamowity. Możemy zachować bezpieczną odległość i odgrodzić przeciwnika od możliwości ucieczki. W krytycznych sytuacjach możliwe jest oddzielenie rannego sprzymierzeńca od ścigających go rywali. Pamiętajmy jednak o bardzo wysokim czasie odnawiania – używamy tej umiejętności z głową, bo w wielu sytuacjach będzie ona kluczowa.







Ze względu na brak tarcz, Naszyjnik Żelaznych Solari jest na wagę złota. Wiele umiejętności zawierających kontrolę tłumu aż się prosi, by zakupić
Udrękę Liandry’ego. W przypadku drużyn ze zwiększoną ilością umiejętności z efektami kontroli tłumu, warto zaopatrzyć się w
Tygiel Mikaela.
R >
Q >
W >
E
W przypadku supportującej Anivii zalecane jest ulepszanie Krystalizacji jako trzeciej umiejętności ze względu na wielki wpływ na wynik walki drużynowej.
Shen
Charakterystyka:


Problematyczne może być użycie Schronienia Ducha, lecz przy odpowiedniej komunikacji istnieje możliwość pełnego spożytkowania tej umiejętności. Jeśli Tobie i Twojemu strzelcowi uda się dobrze zgrać, W zapewni świetną ochronę i sprawi, że z większości wymian wyjdziecie zwycięsko.








Wiele aktywnych przedmiotów spotęguje nasz wpływ na przebieg walk drużynowych. Oblicze Góry +
Naszyjnik Żelaznych Solari +
Wsparcie zapewni sojusznikowi niesamowitą tarczę, przez którą niewielu da radę się przebić.
R >
E >
Q >
W
Sion
Charakterystyka:
Jego Dziesiątkujące Uderzenie zapewnia ogromną presję na linii. Używane z krzaka, w którym przeciwnicy nie mają wizji, pozostaje niewidoczne aż do momentu, kiedy to przeciwnicy zauważają, że zostali podrzuceni. Dodatkowo na pierwszych poziomach ta umiejętność jest w stanie zadać ogromne obrażenia.



Umiejętność ostateczna – Niepowstrzymana Rzeź stanowi wisienkę na torcie w zestawie umiejętności Siona. Dzięki tej umiejętności możemy z łatwością inicjować walki, a w krytycznych momentach można użyć jej do ucieczki. W połączeniu z jego umiejętnością
Q pozwala ona na unieruchomienie oponentów na naprawdę długi czas. Dodatkowo, dzięki niej możemy w zaledwie chwilę znaleźć się na innej alei.






Taki zestaw przedmiotów zapewni nam sporą wytrzymałość, a także ogromną użyteczność w walkach drużynowych. Dzięki Odkupieniu oraz
Naszyjnikowi Żelaznych Solari możemy uleczyć/zablokować sporą dawkę obrażeń skierowanych w naszych sojuszników. Wartym rozważenia jest wymiana
Przysięgi Rycerskiej na
Lodowe Serce, jeżeli przeciwnicy mają sporo autatakujących postaci, a dodatkowo pozwoli nam to osiągnąć limit CDR-ów.
R >
E >
W >
Q
Trundle
Charakterystyka:
Zyskujemy stały sustain dzięki umiejętności pasywnej. Śmierć każdego miniona przywróci nieco zdrowia, nawet wtedy, gdy nie zadamy ostatecznego ciosu.
Jeśli rywal zbliży się zbyt szybko, gryziemy go Q. Chaps zadaje całkiem pokaźne obrażenia. W trakcie dłuższych walk, zawsze używamy tego na wrogim strzelcu, by osłabić jego obrażenia.


















R >
Q >
E >
W
Jeśli wróg nieustannie zachowuje bezpieczny dystans przed Chapsem lub zamierzamy grać defensywniej, warto mieszać kolejność rozwoju między
Q oraz
E.
Powyżej została wymieniona szóstka bohaterów, którzy sprawdzają się w roli niekonwencjonalnych wspierających. Pamiętajcie jednak, że takich postaci jest znacznie więcej. Napiszcie w komentarzach, którego nietypowego supporta wielbicie. Jeżeli uda się Wam odpowiednio opisać jego mechanikę i przedstawić build, zostanie on dodany do tego artykułu. 🙂