Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

(Nie)pełnosprawnośc a lol.


Niepełnosprawność jest z całą pewnością rzeczą straszną, która potrafi zepsuć, a wręcz zrujnować życie. Mimo wszelkich trudności jakich doświadczają osoby niepełnosprawne starają się one żyć normalnie i nie odbiegać w codziennych czynnościach od ludzi, którzy mają “końskie” zdrowie.


Do napisania tego felietonu zainspirowały mnie dwie rzeczy:

1. Polacy w większości mają straszną znieczulicę i wręcz nie lubią/unikają bądź drażni ich temat osób niepełnosprawnych,

2. styczność z materiałem na yt o pewnym młodym graczu, który mimo ograniczonej sprawności ruchowej potrafi stawiać na rozrywkę.

Przed przeczytaniem dalszej części polecam zapoznać się z filmikiem tego młodego gracza:Po obejrzeniu byłem jakkolwiek to zabrzmi, zachwycony tym jak człowiek potrafi w zgodzie z maszyną pokonywać swoje bariery i stawiać sobie poprzeczkę coraz wyżej.

Co prawda musi być to strasznie niewygodne i po pewnym czasie trzeba chwilę odpocząć, ale zauważmy, że ten człowiek steruje za pomocą stopy oraz długopisu, który trzyma w buzi.
Szperając trochę w internecie można znaleźć inne sposoby radzenia sobie  z wszelakimi grami np. dzięki programowi “Xpadder”, który przypisuje klawisze do pada.
Tacy gracze zastrzegają, że nie zawszę mają “wielkie pole do popisu”, mimo faktu niepełnosprawności, dość stanowczo odpowiadają – ” Dla chcącego nic trudnego.”

Gdybym się dowiedział, że miałem okazję grać z takim graczem, to był bym bardzo zdumiony i tylko gratulował takiej osobie pokonywania własnych słabości. Mimo wszystko pamiętajmy, że osoby niepełnosprawne niczym się od nas nie różnią i powinniśmy ich traktować tak jak każdego innego gracza.

Co powiedziałbyś ludziom, którzy się poddają i często z różnych powodów rezygnują ze swoich pasji?

Jeśli rezygnujecie z pasji, dlatego że ktoś was wyśmiewa czy nie macie pieniędzy, by ją kontynuować, to jesteście słabi. Trzeba walczyć o swoje marzenia, pasje, nie patrząc na to co mówią ludzie. Zawsze znajdzie się sposób na przełamanie barier. Wystarczy chcieć i być sobą.

Cytat z jednej ze stron internetowych, która przeprowadziła wywiad z Sebastianem „kotwicz91” Kolczyńskim, niepełnosprawnym graczem, który gra w wiele gier np. FIFA, Tekken oraz League of Legends.

Na koniec tej dość krótkiej wypowiedzi, chciałem zaznaczyć, że miałem zamiar pokazać nam wszystkim, że tak naprawdę najważniejsze są chęci oraz “stalowy” zapał, bo bez tych dwóch rzeczy nie osiągniemy naszych marzeń.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.