Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Nami – kompletny wspierający

Nogami i rękoma będę bronił tezy, że Nami nami jest obecnie najlepszym wspierającym na linii, gdyż posiada wszystkie możliwe i najważniejsze narzędzia do bycia suportem No. 1. Żeby nie być gołosłownym, poniżej kilka argumentów.

Najważniejsze cechy supportów

Na początku wymieńmy najważniejsze cechy, jakie może posiadać support, aby wspomóc swojego strzelca na linii:

  • kontrola tłumu, (w tym tzw. soft CC: spowolnienia),
  • sustain,
  • inicjacja i przerwanie jej wrogowi,
  • umożliwienie ucieczki przed przeciwnikiem lub/i pogoni za nim,
  • poke i presja.

Władczyni Przypływów posiada powyższe, w mniejszym lub większym stopniu, co stanowi przewagę nad innymi supportami. Wielu uważa, że CC-ki są najistotniejszą cechą, jaką powinien posiadać support. Królowa tej cechy, Leona leona, do tej pory jest poza zasięgiem (chociaż tuż za nią na podium plasuje się Thresh thresh), jednak również Nami, dzięki swojemu Wodnemu Więzieniu namiq, jest w stanie złapać kilku przeciwników na raz i podrzuć ich (hi, im Yasuo yasuo, and i ult u all), zadając niemałe obrażenia. ‘Bańkę’ należy wyczuć, co po opanowaniu czyni z niej śmiercionośne narzędzie. Spowolnienia nałożymy poprzez efekt Błogosławieństwa Władczyni Przypływów namie, jak również poprzez naszą ‘R-kę’ namir.

Sustain

Oczywiście, że królowa (nie tylko bananów) jest tylko jedna, jednak Soraka soraka nie posiada żadnej inicjacji i kontry na nią, a w dodatku jej utility nie dokonuje żadnej presji. Pływy Morskie namiw nie dość, że przyzwoicie leczą, to jeszcze, gdy podejdziemy odpowiednio blisko – zadają obrażenia wrogowi. Należy zaznaczyć, że maksowane jako pierwsze, z Błogosławieństwem Piewcy Wiatru w ścieżce Przebiegłości oraz Ognistym Trybularzem ardentcenser dają niesamowite efekty ochronne, jak również wzmacniające ataki podstawowe naszego ADC. Czyli, z Nami, drogi Strzelcu, możesz spokojnie farmić, a jak cię obiją, to dostaniesz pluska na twarz i jedziesz dalej, bez konieczności powrotu do bazy. Rybka może zainicjować walkę swoim ulti – daje ono obszarowe spowolnienie, które przekłada się na odpowiednią reakcję naszej drużyny – łatwiej dopaść wrogiego carry, gdy ten brodzi po kolanach w wodze – Fala Przypływu może również hamować zapędy wrogich inicjatorów.Umiejętności ułatwiające ucieczkę

Kolejną ważną cechą supporta jest zestaw umiejętności, które umożliwią sojusznikowi ucieczkę, kiedy zajedzie taka potrzeba. I tutaj na scenę wchodzi pasyw Nami, czyli Spiętrzone Fale namip, które dodają speeda adresatowi naszych umiejętności. Wspólna ucieczka lub próba dogonienia wroga musi odbywać się z co kilkusekundowym W i E na sojuszniku (czy też sobie). Dzięki temu nieraz uda się wam umknąć wrogowi. Do tego ‘bańka’, która całkowicie zatrzymuje wrogi pościg na 1.5 sekundy. Ok, ok – Janna tutaj miażdży konkurencję – oprócz E, każda jej umiejętność pozwala na ucieczkę przed wrogiem.

Inne przydatne cechy Nami

Ostatni zestaw cech, szczerze przyznaje, jest najmniej efektywny, ale jest. Nami nie ma małego zasięgu, a jej autoataki zadają przyzwoite obrażenia. Dodajmy do nich Błogosławieństwo Władcy Przypływów: dodatkowe obrażenia magiczne i spowolnienie. Obijanie wroga poprzez W również jest możliwe, a nawet zalecane – Nami bardziej irytuje powyższymi, aniżeli zadaje potężne obrażenia.

Dlaczego uważam Nami za najlepszego supporta?

Moim zdaniem, jedynym suportem, który obecnie posiada prawie wszystkie powyższe cechy jest Alistar alistar. Minotaur ustępuje Nami jedynie w cesze poke, ale w pozostałych dorównuje Władczyni Przypływów. Oczywiście, że jeśli ktoś gra dobrze Leoną, czy Threshem to uważa ich za najlepszego wspierającego – pewnie, umiejętności grania danym bohaterem są i będą najważniejsze. Jednak powyższy tekst ma na celu jedynie uargumentowanie, iż Nami jest suportem kompletnym, czyli posiadającym WSZYSTKIE, najważniejsze cechy supporta.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.