Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Najlepsze picki na topa i mida – analiza

W obecnej mecie, jest paru bohaterów, którzy dominują nad resztą. Są oni bardzo silni i często wysoko cenieni zarówno w grach SoloQ, jak i rozgrywkach drużynowych. Odkryjemy paru najczęściej wybieranych bohaterów, analizując ich umiejętności, siłę i co mogą wnieść do drużyny.

TOP LANE

Na topie najczęściej spotykamy dwie postacie o bardzo silnych możliwościach wymian. Obecnie najczęściej widywanymi bohaterami na topie są Shyvana oraz Renekton. Są oni niesamowicie silni z powodu ich wysokich statystyk, szybkiego waveclearu i potencjału w trakcie wymian. Pickiem, który dopiero od ostatniego patcha zaczął przebijać się na god tier topperów jest Ryze – jednakże na analizę jego popularności jest jeszcze nieco zbyt wcześnie.Renekton

renekton Renekton jest absolutnym ,,potworem” w early i potrafi zadać ogromne obrażenia każdemu championowi – dzięki czemu potrafi wygrywać nawet walki 1v2. Dzięki renektonq Q dysponuje ogromnym sustainem – “Cull the Meek” pozwala zarówno zadawać obrażenia obszarowe, jak i leczyć naszego krokodyla. Jego renektonw W – Ruthless Predator” daje możliwość zestunowania celów na dość długi czas i pozwala na zadanie olbrzymich obrażeń, jeśli jest wzmocnione przez Furię.

renektone E – Slice and Dice pozwala zadać obrażenia obszarowe i zmniejszyć dystans do przeciwnika. Można go użyć również, aby uciec od ganka wroga. Jest to umiejętność o wielu zastosowaniach, której właściwe użycie umożliwia outplayowanie przeciwników. Jego renektonr ulti – Dominus daje mu bonusową ilość życia i zadaje magiczne obrażenia obszarowe wszystkim wrogim i neutralnym jednostkom znajdującym się wokół Renektona. Pozwala to na pozostanie tankowatym przy jednoczesnym zadawaniu zwiększonych obrażeń podczas teamfightów. Renekton potrafi z łatwością zniszczyć wrogich bohaterów, a niesamowite early Renektona jest powodem dla którego jest silnym i wysoko cenionym pickiem na topa.Shyvana

shyvana Shyvana ma dość przyzwoity laning phase i jest niesamowicie silna podczas teamfightów. Jest mieszanką obrażeń fizycznych i magicznych i może być niesamowicie tankowata dzięki pasywowi, który daje jej armor i magic resist. Jej shyvanaq Q – Twin Bite pozwala na zadanie podwójnych obrażeń i zresetowania autoataku, co jeszcze bardziej zwiększy obrażenia zadane przez Smoczycę. Jej shyvanaw W – Burnout zadaje magiczne obrażenia obszarowe wokół bohaterki. Skill ten pozwala na bardzo dobre pushowanie fal minionów i zadawanie dużych obrażeń wrogom. shyvanae E – Flame Breath nakłada bardzo cennego debufa – każdy atak przeciwko oznaczonym celom zadaje dodatkowe obrażenia wynoszące 2% maksymalnego HP celu. To pozwala niszczyć tankowate cele, takie jak np. Dr. Mundo czy opisywany wcześniej Renekton. shyvanar R – Dragon’s Descent – pozwala jej polecieć w wybrane miejsce, a wszyscy wrogowie na drodze lotu zostają odrzuceni i otrzymują obrażenia. Forma smoka podwaja jej liczby na pasywie, a wszystkie umiejętności zadają obrażenia obszarowe.

Mieszanka fizycznych i magicznych obrażeń czyni Shyvane bardzo ciężkim przeciwnikiem na topie. Dzięki połączeniu tankowatości oraz dużych obrażeń jest w stanie dostać się do przeciwnego ad carry (dzięki ultowi) i zmieść go z powierzchni Summoner’s Rift. Mieszane obrażenia, naturalna tankowatość oraz ulti zmieniające krajobraz teamfightów wpływają na niesamowitą popularność Shyvany.

Mid Lane

Mid Lane jest ,,domem” dla zabójców i AP Carry. Obecnie najczęściej wybieranymi postaciami na tę linię są Gragas, Lulu i LeBlanc. Przeważają oni nad resztą dzięki potencjałowi do roamingu, mobilności, silnemu laning phase i waveclearowi.Gragas

gragas_skin_idea___06_01_13_by_iaintyourcat-d5qlshsGragas jest postacią zdolną do zadania ogromnego burstu i jeśli znajdzie się w dobrych rękach może sam odwrócić losy teamfightów za pomocą swojego obszarowego ulta, które odrzuci przeciwników i da im porządnie po paskach życia. Gragas zawsze był silną postacią, dzięki swojemu waveclearowi i sile burstu.

Jego gragasp pasyw czyni go wytrzymałym w alei – dzięki regeneracji 2% maksymalnego HP po użyciu umiejętności. Jego gragasq Q – Barrel Roll posyła beczkę zadającą obrażenia obszarowe w momencie eksplozji. Daje mu to ekstremalnie szybki waveclear i pozwala na dobry zoning w ważnych chwilach. Jego gragasw – W Drunken Rage regeneruje Gragasowi pewną ilość many. Jednak co ważniejsze po zakończeniu castowania daje bohaterowi bonusowe AD jak i % redukcji obrażeń. Umiejętność ta pozwala na efektywne farmienie pod wieżą oraz regeneruje manę do dalszego używania umiejętności. Redukcja obrażeń pozwoli mu przetrwać na linii i podczas teamfightów. E gragase – Body Slam jest gapcloserem (oraz umiejętnością służącą także do szybszego przemieszczania się po mapie). Może być także używany do zadawania obrażeń wrogom, czyszczenia fal stworów i ucieczki od ganków. gragasr ulti Gragasa – Explosive Cask jest skillem zadającym olbrzymie obrażenia, który jednocześnie może rozmieścić przeciwników w pożądany przez nas sposób. W zależności od sytuacji możemy odrzucić od nas przeciwników (disengage), zbliżyć do nas (np. przeciwnego ad carry lub podczas ganku) albo też przesunąć w bok (gdy sojusznik wchodzi z boku na ganka, czy też rozmieściliśmy beczkę w nieco złym miejscu). W połączeniu z Q zadaje niesamowite obrażenia, które niejednokrotnie pozwolą nie tylko zzerować przeciwnika, ale też ukraść smoka/barona.

Waveclear Gragasa, jego burst i mocno wpływające na losy walk ulti są powodami, dla którego pozostaje silnym pickiem w obecnej mecie.Lulu

shy_lulu___by_ptcrow-d6gzm4g Lulu jest typem tzw. “support midlanera” tak jak np. Sona czy Zilean. Ma niesamowicie silny laning phase z przyzwoitym waveclearem i umiejętnościami o wielu zastosowaniach. Jej lulup pasyw ma małą istotkę, która wzmacnia autoattacki postaci, co daje jej lepszą możliwość farmienia i harrasowania przeciwników.

luluq Q – Glitterlance pozwala jej poke’ować wrogów, nakładając także 80% slowa. Jednakże obrażenia zadawać można nie tylko przeciwnikowi, ale także nadchodzącym falom – AP Lulu jest ekspertem od bardzo szybkiego czyszczenia fal. Jej luluw W – Whimsy ma dwa różne efekty. Użyte na sojuszniku lub na sobie daje bonus do MS, a jeśli zostanie użyte na przeciwniku, zostanie spolimorfowany co nie pozwala mu atakować i używać spelli (a do tego nakłada zmniejsza bazową prędkość poruszania o 60). lulue E – Help, Pix! tak samo jak W ma dwa efekty (w zależności od tego czy użyjemy go na sobie/sojuszniku czy na wrogu). W przypadku użycia na sobie/sojuszniku E daje tarczę i wysyła Pixa, żeby wzmacniał autoattacki sojuszniczego celu. Użyte na wrogu zadaje mu obrażenia i pozwala na uzyskanie wizji na przeciwniku przez 6 sekund.

lulur ulti – Wild Growth daje wybranemu sojusznikowi (lub sobie) bonusową ilość HP i daje obszarowy slow wokół celu przez 7 sekund. Może być użyte defensywnie, by uratować sojuszników lub agresywnie by podrzucić wrogów wokół celu. Ze swoim pasywem Lulu zadaje stałe obrażenia magiczne i jej umiejętności mogą wnieść dużo przydatnego do jej drużyny, nieustannie rozdając spowolnienie wrogów.

Przewaga na linii oraz utility, jakie wnosi do drużyny czyni ją świetnym wyborem w grach o najwyższym stopniu koordynacji.LeBLanc

leblanc_with_illusion__lol__by_meinbutterbrot-d545ufv

LeBlanc jest zabójcą z dobrym poke’iem, mobilnością i stunem. Ma potencjał do natychmiastowego zabójstwa ważnych celów. Jej mobilność z łatwością pozwala jej na roam, gdzie bardzo szybko unieruchamia i anihiluje przeciwników.

Jej leblancq Q – Sigil of Silence może zadać obrażenia dwukrotnie – po raz pierwszy, gdy umiejętność zostanie użyta, a po raz drugi, gdy inna umiejętność bohaterki trafi cel. Wtedy zadaje określoną liczbę obrażeń i dodatkowo ucisza cel. Ten skill to podstawa do zadania dużego burstu. leblancw W LeBlanc – Distortion pozwala bohaterce przemieścić do do wybranego miejsca (analogicznie do flasha), a dodatkwoo zadaje obszarowe obrażenia w miejscu “lądowania”. Ponowne użycie powoduje powrót do pozycji wyjścia. Skill może być użyty agresywnie do zadania obrażeń lub wyregulowania swojej pozycji albo defensywnie do ucieczek. Umiejętność pozwala również na szybszy waveclear – dzięki któremu będziemy mogli swobodnie roamować na inne linie.

leblance E – Ethearal Chains wypuszcza łańcuch, który jeśli trafi wroga, spowalnia go, a w przypadku, gdy łańcuch się nie zerwie, snare’uje. Ten skill daje szansę dla junglera do ganka i pomaga innym liniom blokując wroga w miejscu. leblancr ult – Mimic kopiuje ostatnio użytą umiejętność, co pozwala jej na podwójny doskok (przebycie większego dystansu)/podwójne użycie Q (zwiększenie burstu)/podwójny łańcuch (zwiększenie czasu snare’u bądź przytrzymanie dwóch osobnych celów). Jej siła burstu pochodzi z łączenia jej Q z innymi umiejętnościami. Razem z Deathfire Grasp potrafi zabijać papierowe cele z łatwością.

Jej mobilność i burst są głównymi atrybutami jej siły. Jej potencjał do roamingu i zabijania kluczowych celów są powodami, dla których często widzimy Oszustkę na środkowej linii.

Podsumowanie

Na tym zakończymy nasz przegląd najlepszych championów w obecnej mecie. Mamy nadzieję, że wytłumaczyliśmy, dlaczego te postacie są tak często wybierane i jakie są podstawy ich siły. Jeśli chcecie abyśmy omówili inny często grany pick na tych dwóch pozycjach wystarczy, że zostawicie swoją propozycję w komentarzach.

źródło: http://www.team-dignitas.net/articles/blogs/League-of-Legends/4892/Top-Picks-Toplane-and-Midlane/

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.