Możliwość grania w SoloQ z partnerem w dwójkę jest bardzo przyjemnym i pomocnym w wygrywaniu gier aspektem Ligi Legend. Jednak mimo, iż korzystamy z takiej opcji rozgrywania rankedów, nie zawsze w pełni wykorzystujemy jej potencjał.
Jeśli mamy okazję zagrać DuoQ, dość istotnym czynnikiem będzie wybór naszych ról i postaci. Warto zatem wykorzystać to, że mamy ze sobą jakąś komunikację głosową i zmaksymalizować naszą synergię. Chciałbym przedstawić wam kilka przykładowych kompozycji bohaterów, które są bardzo skuteczne podczas grania w dwójkę w solo kolejce.
Zalecam przetestować kombinacje i poćwiczyć synergię na jakimś normalku, aby potem wiedzieć, co robić na SoloQ.
Lissandra + Vi
Moim zdaniem jedna z najskuteczniejszych kombinacji do wygrywania gier. Jeden z nas idzie na mida Lissandrą, drugi do dżungli
Vi. Obie postacie posiadają znakomity burst, są stosunkowo proste w obsłudze i mobilne. Wspólnie posiadamy ogromną ilość cc oraz mieszany dmg.
Taką kombinację wykorzystujemy to nieustannego męczenia przeciwnego mida. Lissandra zapewnia engage oraz unieruchomienie przeciwnika z
W. W tym czasie
Vi może bez problemu trafić wroga z
Q, po czym wspólnie wykańczacie delikwenta. Po 6 poziomie zabicie przeciwnika to tylko formalność. Obaj posiadacie ultimate’y, dzięki którym możecie bez problemu wykonywać dive’y pod wieżą. Gdy już mid jest nafeedowany, wspólnie odwiedzacie pozostałe aleje.
Warto również dodać, że taka kombinacja jest bardzo silna w pojedynkach 2v2, więc dobrą opcją jest również prowadzenie counterganków.
Amumu + Katarina
Kompozycja najskuteczniejsza w środkowej i późnej fazie gry. Wówczas wtedy szukamy okazji do teamfight’ów, gdzie wykorzystujemy pełnię swoich możliwości.
Sprawa jest bardzo prosta. Mumia wykorzystuje okazję, o której jest w stanie złapać jak największą liczbę osób za pomocą swojej R. Doskakuje wówczas z
Q i używa
ultimate’a. Zaraz po nim wchodzi
Katarina za pomocą
E, po czym odpala swojego
ulta. Po zabiciu łatwego celu
Złowieszcze Ostrze otrzymuje
reset umiejętności, dzięki czemu może dokonywać kolejnych zabójstw.
Wszystko brzmi, jakby było czymś prostym do wykonania, lecz w praktyce nie wygląda to tak kolorowo. Przeciwnicy mogą posiadać Summoner Spelle, QSS,
Zhonyę, bądź wszelkiego rodzaju tarcze czy leczenia, które znacznie utrudniają zabijanie. Warto zatem upewnić się, czy dany moment jest odpowiednim na teamfight.
Jako iż Katarina jest stosunkowo często banowanym bohaterem, dobrą alternatywą mogą być takie postacie, jak
Brand,
Orianna czy
Annie.
Twitch + Shen
Dobra kompozycja, gdy twój duo partner gra na topie. Twitch’em gramy, jako AD Carry. Gramy pasywnie do 6 poziomu, po czym wyszukujemy okazji, w której przeciwny botlane znajduje się w pobliżu naszej wieży. W międzyczasie warto rozejrzeć się, czy w pobliskich krzakach nie ma
Totemów Kontroli.
Staramy się po użyciu Q okrążyć przeciwnika tak, by nie miał drogi ucieczki. W międzyczasie
Shen używa na nas swojego
R. Pojawiamy się na plecach wroga razem z partnerem i zabijamy. Jeżeli uzyskamy w ten sposób okazję na zdobycie wieży, bądź smoka, wykorzystujemy ją powiększając swoją przewagę.
Po wzięciu wieży możemy roamować na mida po przepchaniu linii. Tutaj sytuacja wygląda analogicznie. Wchodzimy na plecy, dostarczamy Shena i zabijamy.
Dlaczego akurat Twitch, a nie
Evelynn czy
Rengar? Ta postać należy do Hypercarry – bohaterów, którzy zadają ogromne obrażenia w późnej fazie gry. Zdobywanie zabójstw przyspiesza proces itemizacji szczura. Posiadając przewagę, jako AD Carry mamy stosunkowo duży wpływ na grę i nasza obecność w jakiejkolwiek wyrównanej pod względej ilości przeciwników walce sprawia, że staje się ona jednostronna. No chyba, że wróg jest również nafeedowany.
Alistar + Kalista
Propozycja dla duo grającego wspólnie na bocie. Kalista oraz cc to połączenie zabójcze.
Alistar zapewnia masę efektów ograniczających ruch przeciwnika, dzięki czemu
Włócznia Zemsty ma sporo czasu na wyprowadzanie autoataków. Im więcej ich wpakuje we wrogów, tym silniejszy efekt nada użycie jej
E.
Kalista zapewnia doskonały engage w postaci R. Dzięki niej
Alistar jest w stanie dostać się do przeciwnika bez użycia
W, po czym może go podrzucić, odepchnąć w niekorzystną dla niego stronę i jeszcze ogłuszyć.
Kalista w tym czasie zadaje obrażenia.
Mobilne połączenie, które ciężko zgankować. Ponadto kompozycja świetnie sprawuje się w dive’wowaniu przeciwników. Alistar posiada
R, dzięki której może bez problemu przyjmować ataki wież.
Podsumowanie
Oto kilka przykładowych kompozycji do DuoQ, które moim zdaniem warto spróbować. Jeżeli zadbacie o odpowiednią synergię zamiast zachowywać się, jakbyście grali osobno, z pewnością zaczniecie wygrywać o wiele więcej gier niż dotychczas.
Jeżeli macie jakieś zastrzeżenia bądź inne propozycje do gry z partnerem, podzielcie się nimi w komentarzu. Zapraszam do dyskusji.