Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Morgana poradnik support

Nie spocznę, póki istnieje tyrania reprezentowana przez Kayle


Morgana od pewnego czasu zajmuje bardzo wysokie miejsce w hierarchii suportów. Jest ona typowym magiem-supportem z niezłymi CC i utility, dzięki któremu jest w stanie chronić swojego carry. Aktualnie jest ona drugim, najczęściej pickowanym przeze mnie supportem w tym sezonie, a moje win ratio nią wciąż oscyluje powyżej 60%. Niedawno mieliście okazję czytać mój poradnik do Thresha, jeśli przypadł Wam do gustu, to istnieje spore ryzyko, że ten również uznacie za przydatny (taką przynajmniej mam nadzieję).
Zalety:

  • Immunitet na CC dzięki tarczy
  • 3 sekundowy snare
  • Mocny AOE ultimate
  • Dobrze zone’uje
  • Z itemem na poke jest w stanie zdobyć olbrzymie ilości złota

Wady:

  • Brak sustainu dla ad carry
  • Powolny skillshot z Q
  • Niezbyt wytrzymała

 

Armor – Moim zdaniem najlepsze rozwiązanie, bardzo pomaga przy wymianach na dolnej linii.
AP – Jeśli chcesz być jeszcze bardziej agresywny to te runy na pewno w tym pomogą.
Movement Speed – Morgana jest raczej wolna, a jedna lub dwie runki na MS pozwolą Ci utrzymać się przy przeciwniku podczas castowania ulta.

HP – Nerf seali na armor przyniósł wzrost popularności tych, które dają zdrowie. Osobiście doradzam użyć ich pół na pół z tymi na armor
Armor – Co prawda znerfione, ale wciąż przydatne runy. Jeśli nie masz hp, albo uważasz, że przydałoby ci się więcej odporności na ad, bierz śmiało.
Gold per 10 – W aktualnej mecie zupełnie nieopłacalny. Dostajesz dość złota dzięki masterkom i itemom. Poza tym zabiera miejsce na runy, które dają przeżywalność Morganie, których ta bardzo potrzebuje by spełniać swoją rolę

Magic Penetration – Sprawią, że Twój poke będzie jeszcze bardziej boleć. Moim zdaniem najlepsza opcja
Armor – Uważasz, że potrzebujesz więcej pancerza albo brak Ci innej opcji? W takim wypadku to jest najlepszy wybór.
AD – Jeśli chcesz się bawić w haras autoatakami możesz zainwestować w tą opcję, chociaż moim zdaniem jest średnio opłacalna

M.res/M.res per lvl – Najbardziej standardowy wybór, zapewni przeżywalność w wymianach z innymi supportami jak również w walkach drużynowych gdzie zapewne znajdzie się ktoś kto zadaje obrażenia magiczne.
Mana regen – Co prawda E ma małe koszty, jednak Q i W są dość manożerne. Wpakowanie paru glyphów na regeneracje many może być niezłą opcją, szczególnie jeśli masz zamiar spamować zaklęciami.

Standardowe masteriesy

Moim skromnym zdaniem jest to idealne zachowanie balansu pomiędzy defensywą, a utility. Zrezygnowałem z drzewka offence, gdyż Morgana i bez tego radzi sobie świetnie, a z racji tego, ze musi “przykleić się” do wroga podczas używania ulti powinna mieć być nieco bardziej wytrzymała, Zhonya się sama od razu nie złoży. Oczywiście można zrezygnować z odrobiny wytrzymałości i pójść bardziej w utility – masterka zmniejszająca cooldowny dla championa jak i używanych itemów wygląda całkiem kusząco (chociaż ja i tak wolę opcję przedstawioną wyżej).

Ofensywne Masteriesy

Jeśli uważasz, że nie moje masteriesy nie są dość agresywne, zawsze możesz użyć tych. Co prawda Twoja przeżywalność się zmniejszy, jednak obrażenia, które będziesz zadawać na pewno pójdą w górę. Oczywiście możesz zignorować drzewko defence i dodać więcej do utility lub offence, ale moim zdaniem każdy support potrzebują odrobiny wytrzymałości ze środkowego drzewka, tym bardziej, że Morgana do najwytrzymalszych nie należy, a przeżycie autoataku lub dwóch więcej w wymianie na niskich poziomach jest bardzo cenne.

morganapPochłanianie Dusz – Morgana posiada wampiryzm zaklęć, dzięki czemu leczy się za każdym razem, gdy zada obrażenia swoimi czarami.
Co prawda nie jest zbyt użyteczny, jednak podczas wymian na niskich poziomach te parę HP, które odzyskasz dzięki spelvampowi może zadecydować o losach wymiany.
morganaqMroczne Uwiązanie – Morgana wyrzuca kulę mroku. Po trafieniu kula zadaje magiczne obrażenia i unieruchamia wroga.
Ta umiejętność gdy jest wymaxowana daje w Twoje ręce 3 sekundowego snare’a! Jeden, dobry skillshot może sprawić, że wróg nie będzie mógł nawet marzyć o ucieczne. Co prawda pocisk jest wolny, ale jeśli nieco poćwiczysz to nauczysz się trafiać mimo tego drobnego mankamentu.
morganawUdręczona Ziemia – Infekuje obszar splugawioną glebą, sprawiając, że znajdujące się tam jednostki otrzymywać będą obrażenia.
Świetna umiejętność do zone’owania. Jeśli położysz dobrą plamę przeciwnikowi zostaną 3 opcje:
1. Podejść bliżej i zebrać większy łomot
2. Postać w plamie zbierając obrażenia dając przy okazji Tobie darmowe złoto
3. Odsunąć się i poczekać aż W zniknie, jednak zapewne straci w tym czasie miniony lub będzie zmuszony użyc skilli i zmarnować manę by zdobyć cenne lasthity.

morganaeMroczna Tarcza – Umieszcza wokół sojusznika ochronną barierę, która pochłania obrażenia magiczne do chwili przebicia lub gdy tarcza zniknie.
Vi będzie płakać, Thresha szlag trafi, a Blitzcrank postanowi rozebrać się na części i oddać na złom. Dobrze użyta tarcza może zmienic losy teamfightu. Pamiętaj tylko by używać jej mądrze, bo ma całkiem długi CD. Nie zapomnij też, że możesz jej również użyć ofensywnie, pozwalając inicjatorowi przebić się łatwiej przez linię obrony wroga.
morganarKajdany Duszy – Pęta wrogich bohaterów w okolicy łańcuchami energii, zadając postaciom obrażenia i zmniejszając ich prędkość ruchu o 20%, a po kilku sekundach ponawiając obrażenia i ogłuszając przeciwników, jeśli wciąż znajdują się w pobliżu Morgany.
Wisienka na torcie. Możesz sprawić, że cały wrogi team zamiast walczyć zacznie uciekać by nie dać się zestunować. Co prawda dopóki nie skończysz zhonyii będziesz celem focusu gdy tylko je odpalisz, ale nie ma tego złego, wróg próbując Cię zabić najprawdopodobniej zmarnuje parę skilli, co ułatwi walkę Twojej drużynie (chociaż oczywiście najlepiej byłoby wycastować ulti do końca).

Kolejność rozwijania umiejętności

R > Q > E > W

Nie widze innej opcji maxowania jej umiejętności. Czas unieruchomienia z Q rośnie wraz z kolejnymi poziomami, więc to oczywisty priorytet. Mniejszy CD i zwiększona wytrzymałość tarczy sprawiają, że to właśnie tę umiejętność powinno się maxować jako następną.

Summoner Spellsflash + exhaust

Preferowana przeze mnie opcja, exhaust jest zwyczajnie bardziej użyteczny w late. Po za tym możesz go użyć zarówno ofensywnie i defensywnie. Flash to z kolei must have na Morganie, dzięki któremu możesz wskoczyć w środek walki, odpalić ulti, Zhonyę, a następnie rozsiąść się wygodnie i obserwować rzeź.

flash + ignite

Jeśli czujesz się pewnie i chcesz dążyć do wymian i szybszego snowballu linii – to jest wybór dla Ciebie. Co prawda uważam, że można to samo zapewnić z exhaustem, ale ta opcja też jest sympatyczna. Chociaż jeśli gra na linii potoczy się gorzej to możesz pożałować tego wyboru.

Przedmioty startowe

spellthiefsedgehealthpotionmanapotionyellowtrinket1

To prawdopodobnie najbardziej optymalny start. Pozwala szybko rozpocząć poke, a poke = dodatkowe fundusze. Doradzam recall dopiero gdy wystarczy na Sightstrone + Frost Fang, ale oczywiście nie zawsze się tak da.

sightstonefrostfangbootsofspeedvisionwardredtrinket3

Gdy uda nam się zbudować Sightstone i Frost Fang najlepiej szybko zainwestować w jakieś buty i rushować Zhonya’s Hourglass. Zazwyczaj to właśnie klepsydra jest najlepsza opcją ze względu na to, że pozwala nam na użycie ulti w środku walki bez obawy o to, że w sekundę wyparujemy. Pamiętajcie też o tym by jak najwcześniej wymienić trinketa na czerwony, detekcji nigdy za wiele!

frostqueensclaimzhonyashourglassrubysightstonemikaelscrucibleionianbootsoflucidityvisionwardredtrinket3

Gdy mamy już naszego najlepszego przyjaciela – Zhonyę, trzeba skupić się na reszcie buildu. Tutaj oczywiście wszystko jest sytuacyjne, jednak uważam, że przedmioty, które podałem powyżej są najbardziej uniwersalne i zawsze będą opłacalne. Zapewne zastanawia Was kwestia butów. Moim zdaniem kupowanie Boots of Mobility dla Morgany jest kiepskim pomysłem. Po nerfie te buty tylko spowalniają nas w walce, a my musimy się zazwyczaj utrzymać w środku walki, bo nie zawsze użycie z miejsca aktywu klepsydry jest najlepszym pomysłem. Oczywiście Ninja Tabi czy Mercury’s Treads też są niezłym wyjściem, ja jednak preferuję tanie i dobre CDR. Jeśli nie lubicie aktywu Frost’s Queen Claim, zawsze możecie zdecydować się na Talisman of Ascension, który moim zdaniem jest o wiele mocniejszy i czasem, gdy gra się ciągnie wymieniam slow na przyspieszenie. Jest to na pewno opcja warta rozważenia, jednak ze względu na przychody, które zapewnia nam poke na linii odradzam rozpoczecie z Ancient Coinem. Mikael’s to wybór niemalże oczywisty, zdjęcie CC + heal zawsze jest przydatne, jednak jeśli nie przepadacie za tym itemem, albo uważacie że w tej sytuacji nie będzie wam zbyt potrzebny zawsze warto rozważyć zakup Locketa.

randuinsomenBiorąc pod uwagę fakt, że musisz być często w środku walki aktyw i masa survi, które zapewnia ten przedmiot sprawią, że będzie to bardzo dobry zakup.
bansheesveilSporo hp, m res i ochrona przed 1 skillem. Jak dla mnie to dość by był to opłacalny zakup, szczególnie jeśli musisz zainicjować.
frozenheartW mecie ADC opartych głównie na atack speedzie ten item wydaje się świetnym rozwiązaniem. Co prawda nie zapewnia on HP, jednak masa armora, aura i 20% CDR to rekompensują.
twinshadowsItem bardzo sytuacyjny, ale użyteczny. Sprawdza się do pogoni za uciekającym wrogiem czy nawet inicjacji – slowujący duszek wypadający z krzaków na pewno ostudzi zapały wroga do ucieczki, a w najgorszym przypadku sprawi, że ten będzie musiał palić summoner spelle by uciec. Oczywiście o ile duszek trafi…
locketoftheironsolariCdr, hp, niezła aura i dobry aktyw. Bardzo przydatny item, szczególnie jeśli przeciwnicy mają sporo aoe i więcej niż jednego ap championa.
zekesheraldNie jestem wielkim fanem tego itemu ale trzeba przyznać, że ma moc. Warto kupić gdy ma się drużynę opartą na ad.
abyssalscepterJeśli w twoim teamie jest więcej niż jeden AP champion lub po prostu wasz mag carruje, to warto go wesprzeć. Skoro i tak jestes przy wrogim teamie to dodatkowo obniż ich m.res. Twój dmg też na tym sporo zyska
rylaiscrystalscepterDodatkowy slow zapewniony dzięki W i spory zastrzyk HP mogą się całkiem przydać.

Łatwi rywale

threshWięc chcesz użyć Swojego straszliwego hooka by wykończyć mojego ADC? Lol, nope. Musisz jedynie uważać na to by nie dać się sprowokować, bo bez tarczy przez parenaście sekund musisz zejść do defensywy.
leonaStun? Nie ma mowy, immunitet na wszelkie CC jest po prostu wspaniały. Uważaj tylko by po doskoczeniu nie zmieniła celu stuna, bo może być niewesoło.
twitchNiewidzialny? Nie wydaje mi się. nawet gdy twitch zniknie możesz go wykryć swoim ulti, a wtedy czeka go jedynie paskudna śmierć.
dravenTopory sprawiają, że jest bardzo łatwym celem – łapiesz topór i zostajesz złapany, albo odpuszczasz sobie łapanie i masz mniejszy dmg. Ciekawe, prawda?
namiMożesz grać o wiele agresywniej niż ona, a do tego skontrujesz jej CC swoją tarczą. Trzeba zwrócić jeszcze uwagę na małą wytrzymałość rybki, jeśli wpadnie w Twoje ręce, to czeka ją tylko jeden koniec – patelnia.
viJej ulti jest wyjątkowo mocne i nie można od niego uciec. Ale czy na pewno? W porę rzucone E sprawi, że Twój partner nie przestanie uciekać. Co prawda otrzyma on obrażenie, jednak zignorowanie podbicie to i tak dużo, prawda?

Trudni przeciwnicy

karmaJest ciężko. Ma wysoki dmg i dzięki temu jest w stanie zniszczyć Twoją tarczę. Do tego dochodzi jeszcze E, dzięki któremu może uciec z ulti Morgany (a w najgroszym dla niej wypadku zmniejszyć szkody nim wyrządzone).
lucianJest potwornie mobilny, więc by dorwać go przy pomocy ulti najlepiej jest sprawić, by użył dasha wcześniej, albo wpierw złapać go Q.
sivirJej bariera antymagiczna potrafi byc dużym problemem. Co prawda można ją sprowokować by zużyła ją wcześniej, jednak dobra Sivir nie straci łatwo zimnej krwi.

Synergie

Ogólnie rzecz biorąc Morgana może zgrać się dobrze z każdym strzelcem. Dzięki jej skill setowi napewno uda Ci się dopasować do partnera na linii – sprawdza się ona zarówno na agresywnych, jak i defensywnych liniach.

lucianBardzo fajne połączenie. Razem z Lucianem możecie stworzyć kill lane, który już na pierwszych poziomach może zestompować rywali.
sivirZ waszymi tarczami CC praktycznie nie istnieją. Szczególnie opłacalny wybór gdy wróg weźmie coś z niezłymi CC jak Blitz, Leona, Thresh czy Nami z np. Varusem czy Ashe.
gravesMorgana posiada niezły dmg, do tego może przytrzymać wroga w miejscu. Graves na pewno to doceni, bo dzięki temu nikt nie spróbuje mu uciec. Do tego dochodzi kwestia zasięgu Gravesa, który lubi walczyć w bliskim dystansie. Immunitet na CC na pewno mu to ułatwi.
caitlynW Morgany + pułapki + zasięg Caitlyn dają możliwość by odepchnąć wroga od farmy i kazać mu tam zostać. To połączenie świetnie sprawdza się gdy chcesz dominować linię.

Early game

Twoim podstawowym zadaniem jest poke. Obijaj przeciwników tak mocno jak tylko możesz i zarabiaj na tym. Jak zbijesz już wrogowi hp to łap go z Q i postaraj się wykończyć póki nie może zwiać. Pamiętaj, że jeśli dobrze użyjesz swojego W to odetniesz wroga od farmy lub zrobisz mu całkiem spore kuku, jeśli ten postanowi w niej stać i last hitować. Niezależnie na którą opcję się zdecyduje, Ty na tym i tak zyskasz. Standardowo pamiętaj o utrzymaniu wizji i kontroli smoka.

Mid game

Utrzymanie wizji jest w teraz najważniejsze. Pamiętaj by zawsze, w miarę możliwości mieć przy sobie warda lub dwa.
Pamiętaj, że Twoje Q może świetnie zainicjować walkę, jeśli nim tylko trafisz. Skoro już przy walkach drużynowych jesteśmy to Twoja rola będzie zależna od tego kto będzie inicjować. Jeśli to Twój team atakuje pierwszy postaraj się rzucić tarczę na inicjatora i może nawet pokusić się o agresywne ulti rzucając się na wrogi team. Jeśli okazja będzie na prawdę dobra to nie bój się użyć flasha by wbić się we wroga. Pamiętaj tylko, że jeśli nie masz klepsydry to musisz uważać, inaczej wróg może Cię zabić nim zdążysz go ogłuszyć.
Jeśli jednak to wróg inicjuję teamfight, to warto użyć shielda na jego domniemanym celu i wyczekać aż się zbliżą by uziemić ich swoimi CC i nie pozwolić się zbliżyć do ich celów.

Late game

To co robisz niewiele różni się w stosunku do tego co robiłeś w mid game. Jedyną róznicą so itemy. Zapewne masz ich już trochę, więc pamiętaj by używać aktywów w razie potrzeby. Nie używaj też Zhonyii bezmyślnie, jej aktyw chwilę się ładuje i szkoda go używać niepotrzebnie, tym bardziej że stojąc tak w miejscu z włączonym ulti możesz dać przeciwnikowi szansę na ucieczkę. Dlatego też pamiętaj by starać się nie wbijać jako pierwszy.Naucz się jak prawidłowo grać Morganą – nafeeduj swojego Strzelca, aby siać postrach i zniszczenie.

Ostatnia aktualizacja została wykonana 2014-08-11

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.