Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Morgana – obrońca doskonały

Autor/Yarin

Gwiazda Pól Sprawiedliwości 2014 roku, która bezapelacyjnie zasłużyła na Zwycięską skórkę nadal jest grywalna. Bywa pickowana na górną aleję, coraz częściej na środkową, jednak głównie jest stałym bywalcem na bocie – posiada skillset, który może ją czynić agresywną i irytującą na dolnej linii. Jednak czy aby na pewno Morgana powinna nękać wrogi botlane, czy może realizować zupełnie inną strategię?

Bardzo lubię grać Morganą na dolnej alei i pomimo tego, że uznawana jest za agresywną postać, gram nią jako obrońca i z pełną świadomością uważam, iż taka rolę powinna spełniać będąc u boku swojego prowadzącego. Odnoszę się tu do soloq i do normali, nie do profesjonalnej sceny, gdzie każdy pick, przedmiot i wiele innych rzeczy jest opracowywanych i przećwiczonych setki godzin z trenerem i stałym składem (chociaż i w LCS-ach Morgana jest grywana jako obrońca, prawda?). Nieraz spotykałem się ze stwierdzeniami swojego ADC 9i to w wielu różnych dywizjach), z którym spotkałem się po raz pierwszy na polu walki, że nie jestem agresywny, że powinienem ‘łapać na Q’ wroga. Zaraz, że co? Na 5 levelu, z jednym itemem, gdzie miniony mocno biją, bez ganku, kiedy ty, drogi strzelcu, masz tylko Dorana chcesz się bić? Jeśli inicjując nie trafię Q, jestem nieużyteczny przez kolejne 10 sekund, bo moje E na tym etapie gry tyłka może ci nie uratować.

Morgana ma być obrońcą dla swojego ADC, koniec i kropka.

lol___soul_shackles_by_cubehero-d2ziv83_ryze_morganaUdowadniając tę tezę podczas gry zobaczyłem po lewej stronie ekranu: GJ, Morgana. Tak, to od mojego strzelca – wyfarmiony, bo bezpieczny na linii poprowadził nas do zwycięstwa. Piszę oczywistość? Nie sądzę, by dla każdego było to tak jasne – przecież Morgana potrafi zestunować na 2 sekundy, więc jazda, łapiemy skubańców!

Upadłym Aniołem powinno się grać naprawdę mądrze. Wywieranie presji poprzez ciągły ruch, który ma na celu pokazanie wrogiemu ADC, że w każdej chwili jesteśmy w stanie złapać go Mrocznym Uwiązaniem jest podstawą. Dlaczego nie używać na wczesnym etapie Q, ot tak? Bo ma duży czas odnowienia, bo tracimy manę i świetne narzędzie do obrony, bo to nam nic, oprócz pokazania wrogowi, że umiemy celować, nie da. Przecież nasz ADC go nie zabije (prędzej padnie od wrogich minionów), a przeciwny suport też próżnować nie będzie. Te wywieranie presji ciągłym krążeniem nieopodal wrogiego strzelca na pewno poskutkuje mniejszą farmą, każdy boi się 2 sekundowego stuna. A, no tak, farma dla ADC to podstawa, prawda? Do tego mamy Mroczną Tarczę, która kontruje praktycznie większość problemów z wrogim suportem – Blitz może sobie rzucać swoją mechaniczną łapą, Leona może sobie skakać, Thresh może sobie również…Jest to chyba najpotężniejsze narzędzie w rękach supporta – tarcza, która anuluje wiele skilli opartych na obrażeniach magicznych i absorbuje obrażenia. Na koniec eRka, która potrafi zatrzymać kilku wrogów na raz i nie pozwoli zabić naszego ADC.

Oczywiście, że Morgana jest świetnym inicjatorem walk, jednak należy to robić z głową, a nie spamować Q i W gdzie popadnie. Idzie nasz jungler/mider, a nasz ADC ma już Kur..Wielki Miecz? No to spokojnie mamy 6 level i możemy zacząć się bawić. A jeśli nas gankują: osłaniamy naszego Carry E, stunujemy R i Q – cóż chcieć więcej? Po takim combo mamy cooldowny, jednak powinno nam się udać bezpiecznie uciec pod wieżę i zaśmiać się wrogom prosto w oczy.

Morgana to świetny obrońca, który potrafi napsuć krwi wrogiemu ADC, jak również wyprowadzić z równowagi jego supporta, który nie będzie mógł zbyt wiele zdziałać. A po złożeniu butów i Roszczenia Królowej Lodu możemy roamować na mida, wspomagając naszego APC.

Powyższy wpis jest mini-blogiem stworzonym przez czytelnika, a redakcja portalu How2Win nie ingerowała w jego treść. Mini-blog jest formą, w której to czytelnicy tworzą treść, którą mogą się podzielić się z szerszym gronem odbiorców. Dział zawierający wszystkie mini-blogi znajdziesz na stronie głównej w zakładce Społeczność lub bezpośrednio pod adresem https://how2win.pl/category/mini-blog/.

Jeśli także chcesz dołączyć do grona twórców Mini-blogów – zapraszamy serdecznie do skorzystania z formularza dodawania wpisu.

 

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.