Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Lucian po zmianach

Po ostatnim patchu w Lucianie zaszły bardzo duże zmiany, które na nowo przedefiniowały tą postać jako strzelca. W związku z licznymi kontrowersjami postanowiliśmy przygotować zróżnicowane opinie, które przybliżą Wam nie tylko sposób grania Lucianem, ale także pomogą ocenić jego siłę w aktualnej mecie.

Sprawdźmy najpierw jakie dokładnie zmiany zaszły w Lucianie:

Lucian

Ogólne zmiany
 • Zasięg basic attacków został zmniejszony z 550 do 500.
 • Ilość bazowego HP została zwiększona z 470 do 500
 • Bazowy Movement Speed został zwiększony z 330 do 335
 • Ilość bazowego AD została zwiększona z 49 do 52
Piercing Light (Q) lucianq
 • Koszt many został zmniejszony z 60/65/70/75/80 do 50/55/60/65/70
 • Zasięg został zmniejszony z 550 do 500.
 • Od teraz umiejętność ta zadaje 100% obrażeń minionom (zamiast 75%)
Relentless Pursuit (E) luciane
 • Czas odnowienia nie jest już resetowany przy zabiciu przeciwnika za pomocą ulta.
 • Czas odnowienia skrócono o sekundę na każde trafienie Pogromcą Światła (bierna), podwaja się w walce z bohaterami przeciwnika (2 sekundy krótszy na uderzenie, razem 4 sekundy dla biernej)
 • Usunięto koszt many.
 • Czas odnowienia został zmniejszony z 18/16/14/12/10 na 14/13/12/11/10

Jak widzicie nowy Lucian w dużym stopniu stawia na repozycjonowanie w teamfightach za pomocą swojego luciane, a w mniejszym stopniu nastawia się na harassowanie przeciwników podczas fazy linii. Wprowadzając te zmiany Riot chciał dostosować Luciana do archetypu mobilnego strzelca, który został początkowo obrany dla Luciana. Co o pomyśle i samych zmianach sądzą profesjonaliści?

Na reddicie pojawił się także dość długi post o Lucianie i jego nowej roli.

Wraz z nerfami Lucian (a w zasadzie zmianą jego narzędzi – w zależności od tego jak na to spojrzysz) zmienił się nie do poznania i przemienił w zupełnie nową bestię. Zanim zaczniemy omawiać zmiany przyjrzyjmy się, dlaczego Riot zdecydował się na jego modyfikacje pomimo, że przedefiniował rolę ADC dopiero patch temu.

lucian_the_purifier_by_ryuuna14-d68yrppTa część nie ma żadnego związku z moją opinia nt. zmian i ma raczej na celu przybliżenie powodów stojących za nimi. Modyfikacje przedmiotów w patchu 4.11 sprawiły, że Lucian nie był już tak dominujący jak wcześniej; usunięcie starego BT, jako przedmiotu oferującego dużo AD, zabolało jego wczesne obrażenia oraz możliwości dominowania linii. Czy oznaczało to, że nie był już grywalną postacią? Oczywiście, że nie, a na dowód można przytoczyć grę KT Arrows; definitywnie za to spełniło zamierzenia Riotu, gdyż Kog, Tristana i Corki zaczęli być wybierani częściej. Skąd więc decyzja, żeby znerfić Luciana i ograniczyć jego zasięg? Ponieważ jego wcześniejszy zestaw umiejętności był nie do zbalansowania.

Był on tak dobrze zaprojektowany, że nie dało się zwyczajnie osłabić, obniżając mu kilku przeliczników, bez czynienia go bezużytecznym (czego nie można powiedzieć o zmianach z obecnego patcha). O ile Lucian był całkiem nieźle wyważony w 4.11, to w razie chęci dokonania zmian w Bloothirsterze czy innych przedmiotach dla ADC, Riot zmuszony byłby do ponownego przyjrzenia się tej postaci. Aktualizacja 4.12 czyni go championem zrównoważonym, który nie będzie szalał na tier listach z każdą zmianą mety.

Przejdźmy teraz do mojej opinii o obecnym Lucku. Czy uważam, że wersja z 4.12 jest idealna? Nie. Bohater ten jest niesamowicie przyjemny w kierowaniu nim… PO SKOŃCZONYM laning phase. Z nowym pasywem jego E oraz faktem, że dasha rozwija się drugiego, będziesz mógł brykać po polu bitwy jak szalony. Grając ma się wrażenie, że stał się bardzo aktywnym ADC, pasującym do nadanej mu w lore roli rewolwerowca. Gdyby został on wypuszczony w stanie z tego patcha, społeczność kochałaby go za ten styl gry, ponieważ nikt nie znałby jego starego oblicza OP champa. Wcześniej wspomniane problemy w laning phase są dla niego znaczące, gdyż każda postać występująca obecnie w mecie pokona go na tym etapie gry. Nie pasuje on już do każdego supporta, jako że wymaga partnera gotowego do nieustannej walki. Lucian nie jest w stanie walczyć z nikim na dystans, ponieważ byłby trzymany na zasięg, więc potrzebuje kogoś jak Leona, Alistar czy Braum, kto nie tylko wejdzie razem z nim, ale także zapewni jakiś disengage w razie niepowodzenia. Wbicie się MUSI skończyć się zabójstwem na wrogim carry lub co najmniej zepchnięciem go z linii, inaczej zostanie on zbyt obity, żeby samemu na niej ustać.

lucian_by_kumikopixiv-d6kab6jBrakującym elementem układanki jest przedmiot na czyste AD, czyli coś w stylu dawnego BT. Lucian, jak i inni AD carry wypchnięci z obecnej mety, wymagają wczesnego przedmiotu z obrażeniami i lifestealem, by móc efektywnie prowadzić wymiany i pozostać na linii. W przypadku, gdy Lucian skupi się na najbardziej opłacalnej opcji dla carry (Infinity Edge), zostanie zapoke’owany na śmierć. Jeśli zainwestuje pieniądze w BotRKa, nie będzie mógł wygrać wymian, zaś kupno Bloodthirstera z patcha 4.12 sprawi, że będzie skalował się znacznie gorzej, niż przeciwny marksman. Wystarczy, że Essence Reaver albo BT zostaną zbuffowane do 100 AD, a nie tylko Lucian aktywnie powróci do mety, ale także inni zapomniani towarzysze (Graves, Draven, Varus, MF).

O opinię o Lucianie poprosiliśmy także polskich profesjonalnych graczy, sprawdźcie ich opinie:

Już nawet coś o nim czytałem – trochę spadł, na lini o wiele trudniej będzie mieć. Bardzo słaby poke, ale w tf jak sie maxuje E drugie to nieźle można się pozycjonować, bo strasznie mały cd – podobny do ezreala. Nie gralem na bt nowym z nim, ale sądzę że teraz z botrkiem jako 1 item spadnie. Lucian przez swoją mechanikę myślę że zawsze będzie grany, ale sądzę, że teraz będzie go mniej.

Lucian całkiem mi się spodobał, ponieważ teraz, żeby wykorzystać jego całkowity potencjał trzeba grać agresywnie. Zbuffowane “E” jest do tego idealne – na 5 lvlu skilla “Relentless Pursuit”, ma cooldown 10sec, każdy auto atak zmniejsza go o 1sec, a więc przykładowo na 18 lvl robimy “E” -> 1aa (8sec cooldownu), “Q” -> 1aa (6sec cooldownu), “W” -> 1aa (4sec cooldownu) i jakieś kolejne 1-2 auto ataki i znowu możemy użyć “E”, np. żeby się zrepozycjonować. Oczywiście dzięki nerfowi attack range’u jest trudniej ustać na linii, tym bardziej na postacie co nas pod tym względem mocno outscale’ują (np. caitlyn, kog’maw), jak również na typowych “lane bully”, takich jak: corki i draven, ponieważ po znerfieniu attack range’u mamy problem, żeby wygrać trade’y (jesteśmy bardziej podatni na “free” poke)

Hmmm, niegrywalny w competetive, ze względu na 500range. Pickniesz cait i zaorasz go.

Jak nowy Lucian wygląda w praktyce? Sprawdźcie koniecznie poniższy filmik i zobaczcie, czego można dokonać dzięki właściwemu używaniu E oraz umiejętnościom właściwego pozycjonowania się.

https://www.youtube.com/watch?v=g7GD1oK3RKI

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.