Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

League of Legends Miss Fortune poradnik by Nexorhex

art postaci Miss Fortune

Zapolujmy na piratów!

[tabs tab1=”Informacje” tab2=”Runy” tab3=”Masteries” tab4=”Opis skilli” tab5=”Skill order/SS” tab6=”Item build” tab7=”Alternatywy” tab8=”Matchups” tab9=”Jak grać?” tab10=”Porady”] [tab]Miss Fortune obecnie jest jednym z najlepszych ad carry. Jedynym jej problemem jest brak jako takiej mobilności. Co prawda ma pasyw, który pozwala jej w mgnieniu oka dojść na linie po recalu, aczkolwiek w czasie ganku może mieć problem by uniknąć śmierci, nie używając flasha. Z drugiej strony Misska ma chyba najlepsze wymiany w early game. Jej skill W + Q pozwala jej wygrać praktycznie wszystkie trade’y. Dlatego staramy się jak najwięcej “wymieniać obrażeniami” z enemy ad carry – zawsze gdy znajdziemy się w korzystnej sytuacji. Jest ona dość łatwym championem, więc początkujący gracze nie powinni mieć z nią problemu. Ze względu na pasyw staramy nie dawać się bezsensownie harrasować, chyba, że wchodzimy w dłuższe wymiany.

Zalety:

 • Łatwe lasthittowanie
 • Jej “W” obniża heala
 • Jej ulti jest niesamowite podczas teamfightów
 • Jej pasyw pozwala nam szybko dojść na bota i stracić mało creepów
 • Ma bardzo dobre wymiany w early game – dzięki jej W – Q combo.
 • Dzięki nowym itemom jej ulti zabija dosłownie wszystko i wszystkich.
 • Wbudowane CC

Wady:

 • Źle ustawiona w teamfightcie jest bardzo łatwym celem – nie jest mobilna
 • Brak escape mechanizmu
 • Jest dość manożerna
[/tab] [tab]Runy:

Standardowe. Zależy nam na dużej ilości AD, armora i magic resa.

AD
Armor
Mres flat/per lvl
AD

Alternatywnym ustawieniem jest zainwestowanie w Armor Pene na Markach/Quintach – opcja ta jest jednak o tyle problematyczna, że obniża nasze zdolności do last hitu, a przy obecnych itemach jesteśmy w stanie uzyskać penetrację z bardzo opłacalnych źródeł.

[/tab] [tab]

21/6/3:

league of legends

Obecnie te masterki pod ad/carry sprawdzają się chyba najlepiej. Perseverance rekompensuje nam brak szybkiego vampiric sceptera, Hardiness daje nam defa, który zawsze się przydaje, a Meditation gwarantuje nam regeneracje many, z którą mf’ka może mieć problemy. Nie mówie już o 21 punktach w ofensywie, bez których ad/carry nie potrafiłby żyć ;).

[/tab] [tab]

Umiejętności:

missfortunep Szybki krok – Po 5 sekundach bez ataku, Miss Fortune otrzymuje dodatkowe 25 punktów do prędkości ruchu. Premia ta rośnie co sekundę o 9, aż osiągnie maksymalną wartość 70.
Bardzo dobry pasyw. Gwarantuje nam szybki powrót na linie, a co za tym idzie stratę mniejszej ilości creepów. Wisienką na torcie jest unikanie harassu przeciwników dzięki zwiększonemu MS.
missfortuneq Dwustrzał – Miss Fortune strzela w przeciwnika, zadając mu 25/60/95/130/165 (+0.75) pkt. obrażeń fizycznych, oraz 120% tych obrażeń kolejnemu celowi, który znajduje się za pierwszym. Kumuluje się z efektami nakładanymi przy trafieniu.
Dobry skill do harrasu. Atakuje on dwa targety, a więc dobrze użyty może zadać obrażenia ad/carry, jak i supportowi. Aczkolwiek nie możemy przesadzać ze zbyt częstym używaniem tego skilla – pożera nam spore ilości many.
missfortunew Skażone pociski – Biernie: Miss Fortune zadaje 6/8/10/12/14 (+0.05) pkt. obrażeń magicznych przy każdym ataku. Efekt ten kumuluje się do 4 razy na jednym celu. Użycie: Prędkość ataku Miss Fortune zwiększa się o 30/35/40/45/50% na 6 sekund, a jej ataki na 3 sekundy zmniejszają skuteczność efektów leczących i regeneracji o 50%.
Prawdopodobnie nasz najlepszy skill nie licząc ulti. Daje nam on łatwe last hittowanie creepów, dzięki bonusowi damage’u, jak i zwiększa naszego atack speeda.Dlatego w bezpośrednich wymianach MF’ka jest taka dobra. Większy atack speed + bonusowy AD na pierwszych lvlach – to lubimy.
missfortunee Deszcz kul – Miss Fortune wystrzeliwuje w powietrze setki kul, które po 0,5 sekundy spadają na wybrany obszar, zadając 90/145/200/255/310 (+0.8) pkt. obrażeń magicznych w przeciągu 2 sekund oraz spowalniając trafionych przeciwników o 20/28/36/44/52% na sekundę.

Średni skill, używamy go raczej tylko do zaczęcia walki – spowolnienia przeciwników. Damage z niego jest mierny, dodatkowo skalujący się z AP, dlategomaksujemy go na samym końcu we wszystkich przypadkach.
missfortuner Czas na ostrzał – Miss Fortune koncentruje się na ostrzelaniu obszaru w kształcie stożka przed nią przez 2 sekundy, zadając 65/95/125 (+0.45) (+0.2) pkt. obrażeń fizycznych na pocisk.
Nasza perełka. Prawdopodobnie najlepsze ulti z pośród wszystkich ad/carry. Ulti zaważające o losach gry. Dobrze użyte potrafi wygrać teamfighta – a następnie całą grę.
Wszystko zależy od naszego pozycjonowania. Proponuje pograć kilka normali mf’ką zwracając szczególną uwagę na użycie tego ulta. Staramy się być jak najdalej od przeciwników
mających wszelkiego rodzaju stuny przerywające naszą egzekucje i dopiero wtedy kliknięcie “R” starając się równocześnie uchwycić w nim jak najwięcej przeciwników. Nie jest
to wcale takie proste ;).

[/tab] [tab]

Kolejność rozwijania umiejętności:

missfortuner missfortunew missfortuneq missfortunee R > W > Q > E

missfortuner missfortuneq missfortunew missfortunee R > Q > W > E

Myślę, że pierwsza opcja jest najlepsza. Gwarantuje nam łatwe lasthittowanie creepów i bardzo dobre wymiany na linii. Drugą opcje będziemy używać w przypadku, gdy chcemy skupić się na harrasie, ale mimo wszystko myślę, że pierwsza opcja i tak będzie najlepsza w zdecydowanej większości przypadków.

Summoner Spells

flash + ignite

Raczej standardowe rozstawienie, w rzadkich wypadkach warto zastanowić się nad wzięciem cleanse czy nawet exhaust [/tab] [tab]

Start

longsword healthpotion2 doransblade

Gdy mamy supporta z healem, możemy pokusić się o kupienie pierwszego dorana, w innych przypadkach wybieramy Long Sworda i 2 hp poty.

Mid game core

bootsofspeed -> thebrutalizer -> vampiricscepter -> theblackcleaver

Staramy się jak najszybciej kupić Brutalizera – zadajemy głównie fizyczne obrażenia, a oferowane przez ten item możliwości znacznie zwiększają nasz dmg output. Jeśli przegrywamy linię i potrzebujemy sustainu lepszym wyborem może okazać się kupienie Vampiric Sceptera.

Late game:

bersekersgreaves theblackcleaver thebloodthirster warmogsarmor lastwhisper

W przypadku pisania poradników i wyboru butów problem jest zawsze ten sam – obecnie buty buduje się bardzo sytuacyjnie i w każdym poradniku należy wspominać o tym samym:

ninjatabi – walczymy np. z caitlyn i staramy się zminimalizować jej obrażenia
mercurystreads – przeciwny team ma dużo CC
bersekersgreaves – wygrywamy linię i decydujemy się na zwiększanie zadawanych obrażeń

Kolejne 3 itemy – TBC, BT i Warmog to najlepsze obecnie itemy – ich niekupienie wiąże się ze zwykłym marnotrawstwem pieniędzy. Ta trójca jest obecnie zbyt OP, więc oczywiście musimy je kupić. Ostatnie dwa itemy to bardzo uznaniowa kwestia – można tu polecić powyższego lastwhisper bądź też statikkshiv czy phantomdancer [/tab] [tab]

Itemy godne rozważenia:

bansheesveil – gdy przeciwny team posiada zbyt nafeedowanego AP carry bądź potrzebujemy spell blocka na CC
guardianangel – gdy potrzebujemy dodatkowo życia, ale obecnie odradzam – Warmog jest po prostu lepszy

[/tab] [tab]

Jaki Support?

taric jego stun + W, a po 6lvlu również combo – stun + W + R, daje Missce łatwe kille. Dodatkowo jego aura z W daje Szybko-Biegającej-Czerwonej-Lasce zwiększoną przeżywalność, co oczywiście się jej bardzo przyda.
sona Ogromny harass z jej skilli wraz z MF’ką pozwoli bardzo zdenerwować przeciwników, którzy zaczną pisać – “OMFG, OP, RIOT need to nerf this fuckin* harras combo!”. Dodatkowo po 6 lvlu jej ulti idealnie współgra z naszą Miss Summoners Rift 2013.
zyra podobnie jak Sona. Nie ma się co rozpisywać. Harras + stun, aczkolwiek nie posiada heala. Również zabójcze combo ultimate’ów.

Najgorsi wrogowie:

tristana potrafi nas odciąć od farmy, o ile w early powinniśmy ją pokonać, tak w late game’ie możemy mieć z nią problem.
taric / blitzcrank mają CC, których Misska nie lubi. O ile taricowi nie powinniśmy dać podejść, tak blitzcrank jeśli nas przyciągnie może być “dętka”.
draven Mega burst w early, aczkolwiek porównywalny do Miss Fortune. Po 6 lvlu powinniśmy go jechać.
caitlyn Średnio-dobry pick na Misskę. Ma ogromny zasięg, dlatego grając ją staramy się od początku powolutku zjadać Missce życie – harrasować i w odpowiednim momencie zabić. Z drugiej strony Miss Fortune jest lepsza w długich wymianach, dlatego grając MF’ką chcemy wdawać się w wymiany i powinniśmy je wygrać. Wynik tego lane’a zależy od skilla osoby grającej MF’ką i od supporta.

[/tab] [tab]

Early:

Gry Misską w early to czysta przyjemność – ogromny dmg wspomagany sterydami z W umożliwia łatwą farmę i dobre wymiany. Staraj się maksymalizować czas trwania wymian – im dłużej trwa dany trade tym lepiej na nim wychodzisz (boost z W). Q idealnie nadaje się do mocnego harassu przeciwnika – staraj się trafić drugą kulą, a przeciwnik odczuje Twoją siłą. Bardzo uważaj na ganki – nie masz skilli repozycjonujących, a flash ma dość długi cooldown.

Mid game:

Skup się na właściwym rzucaniu ulti oraz kite’owaniu przeciwnych bruiserów. Pomimo, że nie masz żadnych dashy czy blinków jesteś w stanie trzymać przeciwników na odległość wspomagany Twoim E oraz umiejętnościami supporta.
[/tab] [tab]

Kilka wskazówek:

 • Używaj ulti gdy nie ma koło ciebie championa mogącego ci je przerwać (kogoś z twardym CC)
 • Staraj się wchodzić w jak najwięcej długich wymian w early game.
 • Nie daj się bez sensu łapać, proś zawsze supporta o wardy na rzece i tri bushu.
 • Harasuj z Q, aczkolwiek pamiętaj zawsze o manie!
 • Pamiętaj, że E slowuje, dlatego gdy twój jungler przychodzi na gank, zaczynaj z E, by spowolnić przeciwników.
 • W team fighcie stój na końcu, nie daj się szybko zabić.
 • Pamiętaj, żeby w team fightach nie lecieć prosto w ogień walki, tylko po to, by zadać kilka hitów enemy ad/carry – grając ad/carry
 • Staraj się zabijać po kolei – Twój dmg idzie w cel najbliższy, najczęściej w junglera/topera.
 • Staraj się jak najlepiej użyć swojego ultimate’u. Dobre ulti mf’ki potrafi zmienić losy gry.
[/tab] [/tabs]

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.