Tydzień temu, nieco zapomnianą Dumę Kata mogliśmy oglądać w amerykańskim LCS na środkowej alei. Postać ta znakomicie sprawdziła się jako kontra na Zeda, natomiast teraz swoje oczy w kierunku Urgota skierowały zespoły z koreańskiego LCK, wykorzystując tę postać w rolach strzelca i midlanera. Z całą pewnością można powiedzieć, że Urgot opanował tamtejsze rozgrywki. Ale co stoi za tak nagłym wzrostem popularności tego często wyśmiewanego czempiona?
Duma Kata otrzymał ostatnio niewielkie buffy. Przyjrzyjmy się więc najpierw nieco tym wzmocnieniom. Patch 5.5. przyniósł zmniejszenie bazowej wartości tarczy oraz dodanie do niej przelicznika związanego z maksymalną maną (8%), co w konsekwencji okazało się całkiem przyjemnym ulepszeniem (nawet na pierwszym poziomie i bez żadnych przedmiotów Urgot zyskuje). Zmniejszono również czas odnowienia się super-umiejętności na wyższych poziomach (kolejno o 10 i 20 sekund). Przed tymi zmianami wydawało się, że Duma Kata potrzebuje znacznie potężniejszego buffa, by zaistnieć chociażby na SoloQ, ale jak widać – te, na pierwszy rzut oka kosmetyczne, poprawki wystarczyły.
Powrót Urgota może mieć jednak także związek z ostatnimi powrotami zapomnianych bohaterów (Cho’gath, Diana, Viktor, Vladimir…), którzy korzystają na kolejnych nerfach, jakim są poddawane popularniejsze postaci. Silną stroną tej postaci zawsze był potężny i, po trafieniu Noxiańskim Pociskiem Żrącym , niemożliwy do uniknięcia poke, który zaskarbił sobie sympatię profesjonalnych graczy.
Urgot jako ADC
Noxiański kat był wybierany na pozycję strzelca aż w trzech meczach koreańskiego LCK: przez PraYa z GE Tigers, Space’a z CJ Entus oraz Banga z SK Telecom T1. Co interesujące, w każdym ze spotkań Urgot wystąpił tylko raz. Dwukrotnie po jednym występie był potem banowany do końca meczu (pojedynki w Korei rozgrywane są w formacie Bo3). Dwaj pierwsi zaczynali z Długim Mieczem
Ostatnią już ciekawostką jest fakt, że Urgot jako strzelec zanotował fantastyczny wynik 100% win-ratio, co doskonale pokazuje drzemiący w tym bohaterze potencjał.
Urgot na środkowej alei
Ta opcja była znacznie mniej popularna w Korei. Na wybór Dumy Kata na środkową linię zdecydował się jedynie Frozen z zespołu Incredible Miracle i… poniósł dwie porażki. Jednakże ciężko mieć o nie pretensje do midlanera IM, bowiem o porażce jego zespołu zadecydowała nie najlepsza kompozycja oraz fenomenalna dyspozycja TANK-a, grającego Twisted Fatem. Tak naprawdę ciężko ocenić użyteczność Urgota w tym starciu, gdyż w pierwszym meczu koledzy Frozena zakończyli spotkanie z łącznym wynikiem rodem z koszmarów SoloQ – 0/18/5. W drugim starciu było już nieco lepiej, ale po raz kolejny midlaner Incredible Miracle nie mógł rozwinąć skrzydeł ze względu na dominujących od pierwszych minut rywali. Warto zauważyć jednak pewne analogie dotyczące buildu Frozena i przedmiotów budowanych przez strzelców. Także tutaj pojawiła się błyskawicznie zakupiona
Podsumowanie
Okazuje się, że na obecną chwilę dobrze zagrany Urgot potrafi siać prawdziwe spustoszenie. Gra tym bohaterem wymaga jednak sporych umiejętności i doświadczenia, a także odpowiedniej kompozycji drużyny, co sprawia, że Urgot raczej nie zdominuje SoloQ. Niemniej, bardzo interesującym pozostaje przyszłość Dumy Kata – czy jest to jednorazowy wybryk czy może Urgot zadomowi się na e-sportowej scenie na dłużej? Ciężko powiedzieć, ale osobiście stawiałbym raczej na to pierwsze.