Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Kompozycja Bot Lane: Twitch + Leona


Bardzo agresywne połączenie, wymagające jednakże sporego ogrania. Twitch dysponuje doskonałym mechanizmem obronnym – stealth, jednakże jest przez to odrobinę bardziej squishy od topowych ad carry – w związku z tym jest nieodporny na inicjację na początkowych poziomach. Twitch + Leona znakomicie sprawdzają się podczas teamfightów – ulti Leony jest w stanie przytrzymać wielu przeciwnych championów w jednym miejscu, aby Szczurek za pomocą swojego ulti mógł szybko zadać ogromne ilości obrażeń. Sam Twitch jest bardzo wrażliwy na wrogich bruiserów, jednakże dzięki obecności Leony i jej zdolnościom przytrzymania przeciwnika w miejscu linia nadrabia tę wadę.


Krótka ściągawka

Typ linii: farm lane do szóstego, później kill lane
Najlepsza w: mid/late game
Brać przeciwko: farm lane
Kontrować: poke lanem

Plusy:

 • Bardzo dobry teamfight presence
 • Świetna zdolność inicjacji
 • Leona jest w stanie zastopować wrogiego bruisera
 • Ogromne obrażenia w ciasnych teamfightach
 • Dużo CC – idealnie współdziała z DPS junglerami
 • Twitch ma dobre zdolności do detonowania stacków pasywa Leony

Minusy:

 • Wrażliwość na ganki przed 3/4 levelem
 • Leona wymaga więcej złota niż przeciętny support
 • Zero sustainu
 • Ogromna wrażliwość na poke
 • Twitch jest strasznie wrażliwy na asasynów
 • Brak mechanizmów repozycjonowania
 • Mały zasięg Twitcha

Jak grać

Początek gry to przede wszystkim próby przetrwania ciężkich pierwszych poziomów. Jeśli przeciwnik będzie zachowywał się stosunkowo defensywnie to jesteśmy w siódmym niebie – staramy się dotrwać do minimum 4/5 poziomu i dopiero zaczynać myśleć o większej agresji. Obligatoryjnie musimy wbić szósty poziom przed przeciwnikiem i dokładnie w momencie jego zdobywania przejść do twardej inicjacji – mamy wtedy dużą przewagę generowaną przez znakomite ulti obu postaci. Podczas laning phase’u pamiętajmy, że obie postacie są niesamowicie zależne od golda – jeśli chcemy się liczyć w late nie możemy zbytnio odstawać od naszych przeciwników.

W teamfightach polegamy albo na doskonałej inicjacji ultem Leony, albo na radzeniu sobie z inicjacją przeciwnika. W pierwszym wypadku Leona będzie służyć jako mięso armatnie i wbijać się w środek przeciwnej formacji. W drugim Leona będzie służyć jako chodząca tarcza dla Twitcha i używać swojego CC do obrony adc.

Jak grać przeciwko

Podczas fazy laningu skupmy się przede wszystkim na harassie Leony – jeśli odpowiednio nisko zbijemy jej HP możemy być pewni siebie – nie może ona inicjować z resztkami HP, bo zostanie przez nas natychmiast zburstowana. Wykorzystujmy więc to do granic możliwości i nie dawajmy jej opcji do zregenerowania życia. Za każdym razem, gdy przeciwnicy będą zmuszeni do powrotu należy dopchnąć linię do wieży przeciwnika – stracą oni wtedy mnóstwo złota i doświadczenia, dzięki czemu wbijemy poziom szósty przed nimi. Musisz bardzo uważnie obserwować doświadczenie przeciwnika – szósty level jest kluczowy dla całej rozgrywki i będzie od niego wiele zależeć.

Teamfighty to przede wszystkim próby zburstowania Twitcha i przedarcia się przez obronę Leony. Jeśli dysponujemy co najmniej dwoma osobami zdolnymi dostać się do Szczura powinno się to udać.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.