Kompozycja w dużej mierze oparta na dominacji early game’u – jest to jedno z najsilniejszych early game’owych połączeń. Dzięki ogromnemu poke’owi obu postaci przeciwnicy muszą często wracać do bazy i zwyczajnie tracić cenne złoto i doświadczenie. Teamfight presence, aoe ulti oraz duża mobilność sprawiają, że kompozycja ta jest dobra także podczas mid game’u. Niestety nie jest to idealna kompozycja, jeśli planujemy team oparty na late game – istnieją lepsi od Ezreala championi przeznaczeni na tę fazę rozgrywki.
Krótka ściągawka
Typ linii: poke lane
Najlepsza w: early game
Brać przeciwko: kill lane
Kontrować: sustain lane (polecane linie z Soraką)
Plusy:
- 2x AoE ulti
- Dobry teamfight presence
- Potęga w early
- Wspaniałe możliwości kite’owania
- Aury wpływające na cały team
- Doskonały poke także podczas późniejszych faz gry
Minusy:
- Brak prawdziwego CC przed szóstym levelem
- Wymagają odpowiedniego owardowania linii
- Sona jest bardzo squishy

Jak grać
Nasz poke należy do najpotężniejszych w grze, dlatego starajmy się korzystać z niego mądrze – skupiając focus na jedną z dwóch osób po przeciwnej stronie (chyba, że Sonie uda się trafić dwie osoby). Kluczowym zagraniem będzie zdjęcie creepa przez Eza i natychmiastowe rzucenie Q – pozwoli to kilkukrotnie dopaść niespodziewającego się ataku wroga. Jeśli grasz Ezem, pamiętaj aby osłaniać i wspomagać pozycjonowanie Sony – jest ona wyjątkowo squishy i podatna na wszelkie próby killa.
Podczas teamfightów zadaniem Eza jest pozostawanie na obrzeżu walki, a Sona powinna swoim ulti objąć jak najwięcej osób. Należy też wspomnieć, że o ile ulti Eza powinno być użyte na początku teamfightu, celem maksymalizacji obrażeń (buff AS), o tyle z ulti Sony można poczekać i trzymać przeciwnika w niepewności. Po użyciu obu ulti będą ważne dwie rzeczy: constant dmg od Eza oraz kontrola aur od Sony – należy mieć w tym spore wyczucie.
Jak grać przeciwko
Zarówno granie poke linią, jak i granie przeciwko niej są niezmiernie trudne – przyjmowana strategia zależy w dużej mierze od drobnych kroczków i zmian pozycjonowania, które pozwolą uniknąć harassu i jednocześnie zachować wysoką farmę. Postarajmy się o dobre przygotowanie – zarówno support, jak i ADC powinni posiadać źródło stałego sustainu. Doradza się bardzo szybkie złożenie na AD oraz zakup
u supporta. Teamfighty to jedna wielka zabawa w kotka i myszkę oraz zmuszanie Sony do niepotrzebnego i przedwczesnego rzucania ulti. W przeciwieństwie do innych kompozycji, Sona wnosi bardzo dużo do teamfightów i jej szybka eliminacja znacznie ułatwi resztę pojedynku.