Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Kompozycja Bot Lane: Corki + Taric

Corki + Taric


Opis linii oraz jej zalet i wad

Linia słynąca przede wszystkim z jednego – szybkiego pozbywania się ogromnych ilości armora. Dzięki połączonym siłom W Tarica oraz E Corkiego wszystko poza najbardziej rozbudowanymi tankami jest po prostu meltowane. Ogromną zaletą jest dość spora odporność na ganki i bardzo dobry laning phase. Dzięki niezłym przelicznikom na AP Corki jest w stanie dobrze wykorzystywać ulti Tarica, a jego zdolność do szybkiego burstu bardzo dobrze łączy się z filozofią gry tym supportem.

Krótka ściągawka

Typ linii: kill lane
Najlepsza w: early/mid game
Brać przeciwko: farm/sustain lane’y oraz ad carry bazującym czysto na physical dmg (Ashe/Caitlyn/Graves)
Kontrować: Poke lane

Plusy:

 • Wyśmienity laning phase
 • Lane trudny do zgankowania
 • Linia zadająca duże ilości każdego typu dmgu (true, magic, physical) – przeciwnikom ciężko będzie wybierać odpowiednie przedmioty
 • Ogromny teamfight presence już od midgame’u
 • Dobre zdolności do pushu

Minusy:

 • Taric zapewnia bardzo słaby sustain
 • Podatność na harass magicznymi obrażeniami (Lulu/Zyra/Lux + Ezreal)
 • Słabną w late (w szczególności Taric)
 • Bardzo słabi podczas oblężeń wież (zarówno ofensywnych, jak i defensywnych)
 • Mały range Corkiego

Jak grać

Na levelu trzecim lub piątym (w zależności od tankowatości przeciwników) będziemy chcieli zainicjować jakieś większe starcie z nadzieją na killa. Idealne wejście w przeciwnika powinno zaczynać się od stunu Tarica – staramy się złapać przeciwnika out of position, aby miał on jak najdłuższą drogę ucieczki do swojej bazy. Pamiętajmy, że nie każda taka próba musi się skończyć killem – spalenie summoner spelli jest wystarczającą nagrodą, która zapewnia nam, że następnym razem podobna sytuacja rzeczywiście zakończy się śmiercią jednego z przeciwników. Jeżeli na daleko wysuniętym wardzie dostrzeżemy junglera możemy go zaskoczyć w miejscu, gdzie będzie wyczekiwał na wejście na linie – mamy bardzo dobry burst i często skutkuje to natychmiastowym zabiciem takiegoż delikwenta.

Podczas teamfightów wyróżniamy dwie sytuacje:

  1. Inny champion ma zdolności inicjacji – stun Tarica używany jest wtedy tylko defensywnie w celu ochrony Corkiego. Ulti Tarica powinno być odpalone stosunkowo szybko, aby maksymalnie wykorzystać jego potencjał. Jeżeli Corki idzie w Triforce’a może pozwolić przeciwnikom zbliżyć się do siebie i kite’ować ich chwilę w oczekiwaniu na moment, w którym użycie walkirii będzie konieczne. Pamiętajmy – Corki ma za zadanie bić kogokolwiek w range’u (jeżeli ma wybór wybiera squishy targety lub zadające constant DPS)
  2. Taric musi inicjować – Corki powinien pozostawać na tyłach w teamfightach, jednocześnie upewniając się, że zawsze ma kogo atakować. W tym wypadku Walkiria ma być używana stosunkowo szybko – jeżeli tylko wbije się w niego bruiser.

Jak grać przeciwko

Poke powinien uratować nas od wszelkich problemów – jeżeli sprowadzimy Corkiego i Tarica odpowiednio nisko, to nawet pomimo ich początkowego burstu powinniśmy wyjść zwycięsko z wszelkich potyczek. Pamiętajmy też o harassowaniu ALBO Corkiego ALBO Tarica – nigdy ich dwóch (chyba, że jakiś skill akurat ma szansę trafić obu). Przyczyna tego jest bardzo prosta – efektywność heala Tarica znacznie wzrasta jeżeli jest używana na dwóch postaciach. Przy graniu przeciwko tej linii pamiętajmy, że odskok Corkiego ma bardzo długi zasięg i niejednokrotnie pokrzyżuje on nam plany.

Podczas teamfightów nie pozwólmy na zbyt skuteczne pozbywanie się naszego armora – za długie stanie w zasięgu E Corkiego może przyczynić się do przegranego teamfightu. Wbrew pozorom zarówno Corki, jak i Taric są niebezpieczni podczas teamfightów. Ten pierwszy wnosi duże ilości dmgu każdego typu i sieje spustoszenie w naszym armorze. Ten drugi jest chodzącym aura tankiem, którego sama obecność poprawia możliwości przeciwników w trakcie tfów. Dobierajmy więc nasze siły mądrze, aby nie okazało się, że w pewnym momencie zabrakło nam zasobów do zniszczenia obu z nich.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.