Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Jak stworzyć lepszą drużynę?

Na reddicie jeden z użytkowników zadał pytanie, jak stworzyć dobrą atmosferę w drużynie oraz jak poprawić wyniki swojego teamu. Oto porady, które otrzymał:

Komunikacja

Moja drużyna jest całkiem niezła, a nasz solo toper jest graczem, który zawsze wygrywa swoją linię i daje nam ogromnego boosta podczas wchodzenia w fazę walk drużynowych. Świetny koleś. Z tragiczną komunikacją. Mógłby być jednym z najlepszych w naszej drużynie (lepszym ode mnie) w zasadach gry, mechanice itp. Ale podczas wybierania postaci i komponowania drużyny jest praktycznie bezużyteczny (tak naprawdę jest dla nas ciężarem ze względu na swoje wygłupy, kiedy pozostają ci sekundy by wybrać odpowiednią postać). Było również wiele sytuacji, kiedy po prostu opuścił teamspeaka albo poszedł AFK na początku gry (żeby zapalić lub ponieważ uznał. że poczeka na 4 hp potiona), w czasie gry my siedzieliśmy przy ekranie ładowania, omawiając strategię inwazji. On ma wyższe ELO ode mnie i zazwyczaj ma większy wpływ na grę pod względem ilości zabójstw itd. Kilka razy prawie został wyrzucony, ale dostawał od drużyny szansę na poprawienie swojej gównianej komunikacji. Komunikacja jest jedną z najważniejszych zalet, jaką może mieć drużyna i niewykorzystywanie jej jest marnotrawstwem. Dobry lider jest również błogosławieństwem.


Kompozycja drużyny

Jest to bardzo istotne, ponieważ do pewnego poziomu jesteście mocno ograniczani przez niewielką pulę posiadanych postaci (często ukierunkowanych na jedną, określoną rolę). W mojej drużynie każdy ma swoją określoną rolę. Niektóre się dublują (dla przykładu top), kiedy niektóre muszą być uzupełniane przez kogoś grającego na danej pozycji lepiej (np. mid). Najważniejsze jest wypełnienie tych 5 ról w jak najlepszy sposób. Jeśli nie jesteś zbyt dobry w ocenianiu talentów to potrenujcie na normalach, aż znajdziecie optymalne ustawienie. Następnie obmyśl kompozycje używając championów, które macie – trenujcie je i zmiany wprowadzajcie tylko w przypadku banów lub kontr. Jednak priorytetem powinno być znalezienie championów, które w pełni wykorzystają wasz talent i rozwijanie ich.

Komunikacja

Po wygranej bądź porażce znajdźcie 5 minut i porozmawiajcie o tym, co poszło wam dobrze lub źle (bardzo przydatne bądź replaye). Wymieńcie się poglądami i spostrzeżeniami, spójrzcie na grę z perspektywy każdego gracza i dlaczego wszyscy postępowali tak, a nie inaczej. Zdobądźcie wiedzę i umiejętności lepszego wykorzystania waszego potencjału i pracujcie wytrwalej jako jednostki.

Ten sam koleś z punktu 1 jest typem człowieka, który po grze natychmiast wciska przycisk “GRAJ PONOWNIE”. Oburza się lub ma zerowy wkład w naszą analizę pomeczową. Takie podejście jest dobre w SoloQ, jednak nie sprawdza się w rozgrywkach drużynowych.
Wspominałem już komunikację?

Treningi znacznie poprawiają poziom drużyny, ale musisz wiedzieć, co ćwiczyć i że komunikacja znacznie przyspiesza ten proces. Jeśli gracz na dolnej linii ze swoim supportem i on lub grać super agresywnie, upewnij się że omówiliście wszystkie szczegóły. Dowiedz się, dlaczego uważa, że był to dobry czas by zaatakować i mogliście zdobyć double killa oraz dlaczego obaj zginęliście ze względu na złe pozycjonowanie, kiedy przecież mogliście obrócić sytuację o 180°? Może powinien poczekać na twoją inicjację lub samemu dać sygnał do ataku? Wszystkie takie (z pozoru nieważne) nieścisłości muszą być omówione, doprowadzone do porozumienia i poddane treningom.

Chętnie słuchaj, ucz się i doskonal

Widziałem drużyny, które grały całkiem przyzwoicie, aż nagle jeden z nich mówił “mów czasem SS idioto, skupiam się na swojej linii, nie mogę pilnować całej mapy”. Wtedy ja odpowiadałem mu “chłopie, czas się tego nauczyć”!Tacy ludzie, którzy “grają swoim stylem” są zamknięci na krytykę i sugestie i nie będą się rozwijać, bez względu jak utalentowani by nie byli. Pewne umiejętności wymagają nauki by maksymalnie zwiększyć synergię z członkami drużyny.

Bądź miły, nie denerwuj się i czerp rozrywkę z gry

Szczerze mówiąc to rozumiem jak ktoś obraża innych i złości się na SoloQ. Nie jest to najlepsza metoda i prowadzi ona w złym kierunku, ale ją pojmuję. Ale jeśli wrzucasz swoim kolegom z drużyny to najzwyczajniej bierz swoją tłustą dupę i troki i zjeżdżaj do SoloQ. Dziel się tylko konstruktywną krytyką. Możesz użyć ostrych słów, żeby dać im do zrozumienia, jeśli coś cię mocno irytuje, ale przenigdy nie używaj ich, by wyładować swoją złość. Powinieneś poznać swoich kolegów i widzieć, co powiedzieć, by na nich wpłynąć. Jeśli to nie pomoże to wymuś na nich rozmowę już po grze.

Inne porady

  • ustal przed grą, jaką strategię przyjmujecie
  • staraj się prowadzić do kompletnej dominacji linii, gnęb przeciwników jak najmocniej oraz nie pozwól zrobić tego przeciwnikom
  • nie pozwól, by błędy/słabe akcje zepsuły waszą komunikację i nastawienie do gry
  • kontrola mapy, SS i wardy to klucz do strategicznego zwycięstwa
  • jungler jest najważniejszą postacią w drużynie i jego gra ma wpływ na wszystkie linie
  • zapisuj timery buffów. Organizuj drużynowe akcje kiedy się pojawi się baron i dragon

 

Artykuł jest tłumaczeniem wpisów ze strony:

http://www.reddit.com/r/leagueoflegends/comments/129q8h/discussion_thread_how_to_get_better_as_a_premade/

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.