Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Jak ominąć zasady LCS-ów dotyczące obcokrajowców

Poniższy tekst został napisany przez Kittza, a jego oryginał znajdziecie na jego blogu.

league_of_legends_worlds_fans Na popularnym serwisie społecznościowym pojawiła się dziś dyskusja na temat możliwości obejścia zasady wymaganych rezydentów, która to została ustalona w trakcie byłego już sezonu. Użytkownicy w komentarzach zaproponowali ciekawe rożwiązania i ja również zrobię to dla was w języku polskim. W skrócie by was zainteresować: teoretycznie drużyny CLG, EG czy TSM mogą obejść zasadę Riotu tak, że w 2015 roku wystawią jednego gracza z poza swojego kontynentu więcej niż jest to zapisane. Jak? Więcej poniżej!

Ponad miesiąc temu Riot ustalił kilka zasad na temat migracji z regionami, które stały się pełnoprawne właśnie po zakończeniu Mistrzostw Świata Sezonu Czwartego. Podczas nadchodzącego “Expansion Tournament” (rozszerzenie do 10 drużyn w LCS) całość będzie już obowiązywała.

Zasady:

– Globalnie narzucone zasady będą pełnoprawne w: Ameryce (LCS & Challenger Series), Europie (LCS & Challenger Series), Chinach (LPL & LSPL), Korei (OGN Champions, Masters & NLB), SEA/Taiwan (GPL & LNL) i do tego każdy region będzie rozliczał się szczegółowo według swoich ustaleń.

– Pozostałe regiony jak Brazylia, Turcja, Oceania, Rosja czy Latin rozważają również wprowadzenie zasad globalnych.

outplay orianną – Dla jasności poniższych podpunktów postanowiłem wyjaśnić trzy możliwe opcje klasyfikacji zawodników:

 1. Stały rezydent: gracz, który spełnia wszystkie zasady odnośnie stałego pobytu w regionie.
 2. Dozwolony nie-rezydent: gracz, który nie spełnia wszystkich zasad stałego pobytu w regionie ale spełnia jedną z zasad poniżej.
 3. Nie-dozwolony nie-rezydent: gracz, który nie spełnia żadnej z poniższych zasad.
 • Rozpoczął grę w LCS w roku 2014 w nowym regionie.
 • Obecnie jest aktywnym graczem LCSowej drużyny.
 • Rozpoczął swój udział w Challenger Series w pierwszym splicie lata 2014 lub później.
 • Jest w pierwszym składzie drużyny, która brała udział w turnieju promocjnym do LCS kilka tygodni temu.

– Dla Ameryki oraz Europy nowe zasady odnośnie wymogu pobytu mówią o tym, że każdy zespół musi mieć minimum trzech ze swoich graczy spełniających kwestie regionalneoraz przy okazji może posiadać maksymalnie dwóch graczy, którzy są nie-dozwolonymi nie-rezydentami. Zwróćcie uwagę na ten podpunkt później. Nic nie jest tu mówione o dozwolonych nie-rezydentach.

– Obecne zespoły LCS oraz Challenger Series, które nie spełniają nowych zasad rezydencyjnych nie są zmuszone do zmiany składu. Prawo nie działa wstecz.

imagine_dragons_warriors– Dla większości zasad dozwolony nie-rezydent jest traktowany tak jak rezydent. Główną różnicą jest to, że jeśli drużyna ma dwóch lub więcej dozwolonych nie-rezydentów nie może ona dodać kolejnego nie-dozwolonego nie-rezydenta.

 • Tłumacząc może powstać zespół w pięciu złożonych z dozwolonych nie-rezydentów (dla przykładu Amazing, Bjergsen, Mor, Vasili, Seraph).
 • Nie może powstać zespół złożony np. z trzech dozwolonych nie-rezydentów oraz dwóch nie-dozwolonych nie-rezydentów.

– Stałym rezydentem staję się po dwóch latach aktywnego grania w regionie jeśli przy okazji spełniło się inne warunki.

Przykładowe dozwolone działania:

 • Zespół z pięcioma stałymi rezydentami chcę zamienić jednego z nich na nie-dozwolonego nie-rezydenta w pierwszym składzie.
 • Zespół z pięcioma stałymi rezydentami chcę zamienić trzech z nich na dozwolonych nie-rezydentów.
 • Zespół zaczyna z trzema stałymi rezydentami i dwoma nie-rezydentami i chcę zamienić jednego rezydenta jednym dozwolonym nie-rezydentem.
 • Zespół ma trzech dozwolonych nie-rezydentów, dwóch stałych rezydentów i chcę zamienić stałego rezydenta na nie-dozwolonego nie-rezydenta.

Przykładowe nie-dozwolone działania:

 • Zespół ma trzech dozwolonych nie-rezydentów i dwóch rezydentów. Chcą zamienić jednego dozwolonego nie-rezydenta na nie-dozwolonego nie-rezydenta. Mogą jednak zamienić pełnoprawnie jednego dozwolonego nie-rezydenta na innego spełniającego tą funkcje.
 • Zespół ma pięciu dozwolonych nie-rezydentów i chcę zamienić jednego z nich na nie-dozwolonego nie-rezydenta. Jeśli zespół ma dwóch lub więcej dozwolonych nie-rezydentów to nie mogą dodać nowego nie-dozwolonego nie-rezydenta.
 • Drużyna ma trzech dozwolonych nie-rezydentów i dwóch stałych rezydentów i chcę zastąpić jednego stałego rezydenta graczem nie-dozwolonym. Jeśli zespół ma dwóch lub więcej dozwolonych nie-rezydentów to nie mogą dodać nowego nie-dozwolonego nie-rezydenta.

Tłumacząc to na chłopski rozum:

 • Żaden skład nie może mieć więcej niż 2 nie-dozwolonych nie-rezydentów.
 • Żaden skład nie może dodać nie-dozwolonego nie-rezydenta jeśli posiada w obecnym składzie dwóch lub więcej dozwolonych nie-rezydentów.

Najważniejsza jest tu zasada:

“Dla większości zasad dozwolony nie-rezydent jest traktowany tak jak rezydent. Główną różnicą jest to, że jeśli drużyna ma dwóch lub więcej dozwolonych nie-rezydentów nie może ona dodać kolejnego nie-dozwolonego nie-rezydenta.

they_said_esport_will_never_fill_stadiums

Zobaczymy teraz co wykombinowali “eksperci” z reddita w przypadku EG (działa też dla TSM [jeśli zastąpimy graczy na Bjergsena/Lustboya] oraz dla CLG [jeśli zastąpimy graczy na Dextera/Serapha].

 • Krepo jest dozwolonym nie-rezydentem ponieważ w 2014 roku grał w LCS w barwach drużyny LCS (można wstawić każdego z poniższych graczy zamiast niego i będzie to obowiązywało w każdym podpunkcie więc nie będę tego za każdym razem pisał).
 • Zasada wyżej nie pozwala EG (TSM/CLG tak jak w dopisku powyżej) na dodanie nowego nie-dozwolonego nie-rezydenta (czyli gracza który nie grał w LCS NA w 2014 roku).
 • Zasada wyżej NIE WYJAŚNIA innej sytuacji – gdzie TSM ma jednego nie-dozwolonego nie-rezydenta oraz jednego dozwolonego nie-rezydenta i pragnie dodać kolejnego dozwolonego nie-rezydenta.

Przykład:

Załóżmy, że skład EG na kolejny sezon wygląda tak: Helios (dozwolony nie-rezydent), InnoX (stały rezydent), Pobelter (stały rezydent). Logicznym jest, że drużyna w każdym momencie może dodać stałego rezydenta czyli Alteca. Załóżmy jednak, że chcą ściągnąć Pigleta do Ameryki (byłby nie-dozwolonym rezydentem). W tym momencie jeśli jednak w podstawowym składzie byłby Krepo (dozwolony nie-rezydent) to EG nie mogłoby tego zrobić (posiada w swoim składzie dwóch dozwolonych nie-rezydentów). Jest jednak obejście tej sytuacji:

– EG wyrzuca Alteca

 • W tym momencie w składzie ma 2 stałych rezydentów i 2 dozwolonych nie-rezydentów (mogą dodać stałego rezydenta albo dozwolonego nie-rezydenta).

eg_evil_geniuses_geniouses– EG wyrzuca Krepo

 • W tym momencie w składzie ma 2 stałych rezydentów i 1 dozwolonego nie-rezydenta (mogą dodać stałego rezydenta, dozwolonego nie-rezydenta albo nie-dozwolonego nie-rezydenta).

– EG dodaje Pigleta

 • W tym momencie w składzie ma 2 stałych rezydentów, 1 dozwolonego nie-rezydenta i 1 nie-dozwolonego nie-rezydenta (mogą dodać stałego rezydenta albo dozwolonego nie-rezydenta – tak, bo mogą, w każdym momencie można dodać dozwolonego nie-rezydenta).

– EG dodaje Krepo

 • W tym momencie w składzie ma 2 stałych rezydentów, 2 dozwolonych nie-rezydentów oraz 1 nie-dozwolonego nie-rezydenta ale wszystko zostało zrobione zgodnie z zasadami.

źródło: http://esportkittz.tumblr.com/post/100627997815/reddit-lawyers-czyli-jak-uzytkownicy-obeszli-zasady

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.