Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Jak kontrować Twisted Fate

Twisted Fate to AP Carry,  niecechujący się dużą siłą w czasie lane’owania. Jego power-spike występuje na poziomie 6. oraz po ukończeniu głównych itemów. W late game, z sześcioma przedmiotami, twistedfate TF nieraz potrafi zburstować przeciwnego carry, głównie dzięki świetnie skalującym się umiejętnościom – twistedfateq Q i twistedfatew W. Poza Summoner Spellami (ostatnio popularnymi flash Flash +ghost Ghost) i ewentualnie zbudowaną zhonyashourglass Zhonyą nie ma on żadnych mechanizmów pomagających w ucieczce, przez co jest stosunkowo łatwy do zabicia w walkach drużynowych. Jego największa moc i zarazem duży power-spike pochodzi z twistedfater Ultimate, dzięki któremu jest w stanie pomóc całej swojej drużynie.

Umiejętności

twistedfatep Sprzyjające Szczęście 

Po zabiciu jednostki, Twisted Fate rzuca kośćmi, otrzymując od 1 do 6 dodatkowego złota. Oczywiście, Twisted Fate ma większą szanse otrzymać wyższy wynik.

Bardzo przyjemna umiejętność pasywna, pod warunkiem, że potrafimy w miarę dobrze farmić. W dłuższych grach uda nam się zgromadzić nawet do tysiąca sztuk złota.

twistedfateq Jokery

Aktywna: Twisted Fate rzuca trzy karty, które zadają obrażenia każdemu przeciwnikowi, przez którego przelecą.
Obrażenia magiczne: 60 / 110 / 160 / 210 / 260 (+65% mocy umiejętności)

Główna umiejętność ofensywna. Dzięki długiemu zasięgowi jest świetnym narzędziem do poke’owania przeciwników i czyszczenia minonów.

twistedfatew Wybierz kartę

Aktywna: Po pierwszym użyciu, nad głową Twisted Fate’a przez 6 sekund wyświetlają się karty w kolejności: niebieska, czerwona, złota. Ponowne użycie umiejętności wybiera aktualnie widoczną kartę oraz dodaje jest specjalne efekty do następnego ataku podstawowego wykonanego w ciągu 6 sekund. Ten atak nie może być trafieniem krytycznym ani chybić.

twistedfatewb Niebieska Karta

Zadaje obrażenia magiczne, przywracając manę (65% podstawowych obrażeń, nie uwzględnia AP).
Obrażenia magiczne: 40 / 60 / 80 / 100 / 120(+100% obrażeń ataku) (+50% mocy umiejętności)
Przywrócona mana: 50 / 75 / 100 / 125 / 150

Umiejętność zapewniająca nam niezły sustain, jeśli chodzi o manę. Genialnie sprawdza się również w pushowaniu turretów  (dodatkowe obrażenia działają też na struktury, którymi są między innymi wieże). 

twistedfatewr Czerwona Karta

Zadaje obrażenia magiczne jednostkom i spowalnia je na 2.5 sek. w zasięgu 100 od celu.
Obrażenia magiczne: 30 / 45 / 60 / 75 / 90 (+100% obrażeń ataku) (+50% mocy umiejętności)
Spowolnienie: 35 / 40 / 45 / 50%

Skill bardzo dobrze wspomagający wave-clear. Podobnie jak złota karta świetnie nadaje się do gankowania i doganiania przeciwników. 

twistedfatewg Złota Karta

Zadaje obrażenia magiczne oraz ogłusza cel.
Obrażenia magiczne: 15 / 22,5 / 30 / 37,5 / 45(+100% obrażeń ataku) (+50% mocy umiejętności)
Czas ogłuszenia: 1 / 1,25 / 1,5 / 1,75 / 2

Przez wielu uważana za drugą najmocniejszą umiejętność, zaraz po twistedfater Ultimate. Podobnie jak większość stunów, jest ona bardzo użyteczna w walkach drużynowych i pozwala TF-owi na swobodne wycelowanie kartami w unieruchomiony cel.

twistedfatee As z Rękawa – Bierne: Co 4 ataki Twisted Fate zadaje dodatkowe obrażenia. Ponadto zwiększa się jego prędkość ataku.
Obrażenia magiczne 55 / 80 / 105 / 130 / 155 (+50% mocy umiejętności)
Bonusowa prędkość ataku: 10 / 15 / 20 / 25 / 30%

Umiejętność zazwyczaj maksowana jako ostatnia. Buff do attack speedu nie przydaje sie aż tak bardzo, jednak dodatkowe obrażenia nieraz potrafią pomóc w zburstowaniu celu.

twistedfater Przeznaczenie

Aktywna: Twisted Fate przewiduje przyszłość dzięki czemu ujawnia ich lokalizacje na mapie oraz pozwala na użycie Bramy, co umożliwia mu teleportację w wybrane miejsce.

Ujawnienie wszystkich przeciwników na mapie często przydaje się w sprawdzeniu czy nie planują oni jakiejś zasadzki lub czy nie próbują zrobić po cichu Barona.

twistedfaterr Brama

Aktywna:Po 1.5 sek, Twisted Fate teleportuje się w wybrane miejsce.

Jeden z najbardziej potężnych Ultów w grze. Umiejętność jest ograniczona zasięgowo, mimo to twistedfate Twisted Fate nadal jest w stanie bez problemu odwiedzać inne linie i pomagać im.

 

Jak kontrować?

W grze TF-em ważnym czynnikiem jest gankowanie bocznych linii, za pomocą twistedfater Ulta i zdobywanie celów gry (wież, smoków, wizji). Skupimy się na aspektach, które sprawiają, że twistedfate Twisted jest tak silny oraz dowiemy się jak sobie z nimi radzić.

Ofensywa na linii to podstawa
 • Jeśli wiesz, że na midzie będzie twistedfate Twisted Fate, staraj się wybrać agresywnego bohatera takiego jak fizz Fizz, syndra Syndra lub na przykład leblanc LeBlanc. Twisted Fate nie jest typem midera chętnie wchodzącego w wymiany – jego laning phase jest raczej dość słaby i ogranicza się głównie do czyszczenia minionów, a w przerwie stworów w jungli. Zapobiegaj temu grając agresywnie i najlepiej zgarnij na nim kilka zabójstw, by zmniejszyć jego wpływ na grę.

Uwaga, ss mid!

 • Po pierwsze: poinformuj sojuszników, gdy twistedfate TF zdobędzie 6 poziom. Po drugie: informuj drużynę, gdy zauważysz, że nie ma go na linii. Po trzecie: ustal kiedy jego Ult będzie znowu dostępny (dla przypomnienia ulti ma cooldown 3/2,5/2 minuty).
 • Wybierz mobilnych championów, którzy zdołają za nim w miarę szybko podążyć. Mowa tu o kassadin Kassadinie, orianna Oriannie czy na przykład fizz Fizzie. Gdy jednak zdarzy Ci się grać mniej mobilnym bohaterem, alternatywą jest wzięcie teleport Teleportu.
 • Nie pozwól mu się przeteleportować. Jeżeli zauważysz, że twistedfate Twisted Fate zniknął w mgle wojny, prawdopodobnie zamierza ultować na jedną z twoich bocznych linii. Jeżeli jest taka możliwość, pójdź za nim i pokrzyżuj mu plany przerywając ulta.
 • Jeżeli nadal twistedfate TF zdołał zultować na jedną z linii, nie możesz tego tak zostawić – zawsze musisz starać się wydobyć jak najwięcej pozytywów ze złej sytuacji. Jeżeli Twisted Fate opuścił linię, musisz wykorzystać okazję do spushowania fali minionów pod jego wieżę. Jest to bardzo ważne, ponieważ traci on wtedy cenne złoto, a Ty powiększasz swoją przewagę w liczbie zabitych stworów. Następnie mamy kilka opcji: albo staramy się zniszczyć wieżę na midzie, albo udajemy się na wilki lub wiedźmy i powiększamy nasz cs. Dobrym wyjściem z sytuacji jest też gank na górną aleję w czasie, gdy twistedfate Twisted odwiedza botlane.
Summoner Spelle
 • Twisted Fate zazwyczaj skupia się na dolnej alei. Grając na bocie, możemy w bardzo łatwy sposób temu zaradzić. Zazwyczaj widuje się ADC z flash Flashem i heal Healem, a Supportów z flash Flashem i exhaust Exhaustem lub ignite Ignitem. Świetną kontrą na TF-a jest wybranie na ADC flash Flasha z cleanse Oczyszczeniem, a na Supporcie flash Flasha z heal Healem. Takie ustawienie nie wpływa negatywnie na nasz laning phase, ponieważ cleanse Oczyszczenie usuwa zarówno stuna rzuconego przez twistedfate TF-a podczas ganku, jak i ignite Ignite’a czy exhaust Exhausta od przeciwnika na linii.
Focus panowie!
 • TF nie jest mobilnym typem championa i niełatwo jest mu wyjść z potrzasku, a do tego najlepiej sprawdza się w długich obijankach na midzie pod swoim lub przeciwnym turretem. Odpowiedź nasuwa się sama – “hard engage”. Postacie takie jak pantheon Pantheon, malphite Malphite, jarvan Jarvan IV czy morgana Morgana posiadają świetne narzędzie inicjacji, które potrafi przerwać bardzo wyniszczające oblężenie Twisteda.
Bądź zawsze o krok przed przeciwnikiem
 • Do przewidzenia jest, że po 6 poziomie twistedfate TF zgankuje najprawdopodobniej dolną aleję. Grając w jungli, powinniśmy temu zaradzić szykując z drużyną counter-ganka.
 • Bardzo ważnym aspektem w grze przeciwko TF-owi jest wardowanie. Głównie wokół środka mapy i na rzecze, by widzieć kiedy się teleportuje. O totemy powinien zadbać zarówno midlaner, jak i jungler. Poniższa grafika przedstawia miejsca, w których powinniśmy stawiać wardy, grając na jednej z tych pozycji, oczywiście w drużynie niebieskiej (lewy dolny róg). Gdy gramy w drużynie fioletowej, ustawienie wardów jest takie samo, tylko w drugą stronę.

 

 

Co wybrać na TF-a, a czego nie?

Ahri
BARDZO DOBRY
100%
ahri

Agresywny champion, któremu trudno jest przegrać wymianę z TF-em. Od biedy może również użyć swojego ahrir Ultimate, by podążyć za Twisted Fatem.

 

Akali
DOBRY
75%
akali

Bardzo wysokie obrażenia i wiele możliwości do zabicia TF-a i zdominowania linii.

 

Anivia
ŚREDNI
50%
anivia

Bardzo wyrównany matchup, w którym zwycięży lepszy gracz.

 

Annie
DOBRY
75%
annie

Outrange’owana przez TF-a, jednak silniejsza 1v1, gdy się już do niego dostanie.

 

Brand
ŚREDNI
50%
brand

Wyrównany matchup, bez dominacji z jakiejkolwiek strony. Nic specjalnego.

 

Cassiopeia
DOBRY
75%
cassiopeia

Niezła w starciach 1v1, gdy zbliży się już do przeciwnika. Może pokusić się o killa na linii.

 

Diana
SŁABY
25%
diana

Brak podejścia, dostawanie kartami, gdy podchodzisz do last hitów i przegrywanie wymian przez poziomem 6.

 

Fizz
BARDZO DOBRY
100%
fizz

Możliwość unikania skilli Twisteda, follow-upu na dolną aleję i dominacji linii – idealna kontra

 

Karthus
SŁABY
25%
karthus


Słabe wymiany, pick niecechujący się dobrym lane’owaniem. Narażenie się na przerwanie własnego ulta karthusr stunem. Self-Counter

 

Kassadin
DOBRY
75%
kassadin

Możliwość polecenia na boczne linie za Twistedem i wygrywanie większości wymian. Dobry wybór na pokerzystę.

 

Katarina
SŁABY
25%
katarina

Brak podejścia do creepów i mała możliwość zdominowania linii. Co najgorsze, twistedfate TF potrafi z łatwością przerwać katarinarUltimate Katariny.

 

LeBlanc
BARDZO DOBRY
100%
leblanc

Champion nastawiony na wygranie linii i świetnie się w tym sprawdzający. Bez problemu wygrywa wymiany 1v1 i może również gankować boczne linie, dzięki swojej mobilności.

 

Lux
ŚREDNI
50%
lux

Równie trudno jest nią wygrać linię na TF-a co ją przegrać. Mało mobilna, ale często grana z teleport Teleportem.

 

Lulu
DOBRY
75%
lulu

Dobry wybór, głównie za sprawą swojej bardzo dużej mobilności, bo na lini o zabójstwo 1v1 jest raczej trudno.

 

Orianna
DOBRY
75%
orianna

Niezły wybór na TF-a. Dobra w wymianach i jest w stanie dość szybko znaleźć się na dolnej alei, by pomóc sojusznikom.

 

Pantheon
DOBRY
75%
pantheon

Rzadko spotykany na midzie, jednak ma potencjał by zdominować środkową aleję. W szczególności na takiego papiera jakim jest twistedfate Twisted Fate. Ponadto jest idealny do kontrowania ganków  TF-a (skok z pantheonr Ultimate).

 

Ryze
ŚREDNI
50%
ryze

Dość słaby 1v1 głównie przez swój mały zasięg, w porównaniu do twistedfate, jednak jest często grany z teleport, więc może sprawdzić się w zapobieganiu gankom na bocznych alejach.

 

Riven
SŁABY
25%
riven

Łatwa to zatrzymania przez TF-a oraz bardzo outrange’owana.

 

Swain
ŚREDNI
50%
swain

Nie najlepszy na linii, brak możliwości szybkiego roamowania. Bezpieczny pick – nie taki, którego szukamy, gdy chcemy wygrać mida.

 

Syndra
BARDZO DOBRY
100%
syndra

Jeden z lepszych możliwych wyborów. Pomimo średniego zasięgu potrafi odciąć od creepów nawet kogoś takiego jak twistedfate, nie mówiąc o jej potencjale w starciach 1v1.

 

Talon
DOBRY
75%
talon

Nastawiony na ofensywę. Bez problemu niszczy większość AP Carry takich jak twistedfate.

 

Veigar
DOBRY
75%
veigar

Anty-mag. Sprawdza się na większość papierów gromadzących AP. Ponieważ nie posiada tak dużego zasięgu jak twistedfate, będzie musiał znaleźć odpowiedni moment by się do niego zbliżyć.

 

Vel'Koz
ŚREDNI
50%
velkoz

Trudny do zdominowania linii na TF-a. Brak większej mobilności i mechanizmów pomagających skontrowanie twistedfate.

 

Xerath
ŚREDNI
50%
xerath

Defensywny pick, raczej nie trudny do zdominowania linii na kogoś o tak dużych zasięgach.

 

Yasuo
BARDZO DOBRY
100%
yasuo

Idealny kandydat. Blokuje główne skille Twisteda, dominuje go na linii i potrafi efektywnie pushować wieżę, gdy ten odwiedza inne aleje.

 

Zed
BARDZO DOBRY
100%
zed

Pick sprawdzający się na większość tego typu magów. Zazwyczaj zalicza zabójstwo podczas lane’owania oraz jest mobilny, więc może trochę nadgonić nad TF-em, gdy ten gankuje.

 

Ziggs
ŚREDNI
50%
ziggs

Champion średnio nastawiony na ofensywny styl gry. Podobnie jak twistedfate Twisted Fate skupia się na farmieniu i nie jest dla niego większym zagrożeniem.

 

Zilean
DOBRY
75%
zilean

W porządku lane’owanie. Bardzo dobry w roamowaniu, a dzięki Ultimate zileanr potrafi obrócić wynik ganku TF-a o 180 stopni, oczywiście, jeśli zdążymy pomóc dolnej alei na czas.

Podsumowanie

 • Twisted Fate jest bardzo silnym magiem w późniejszych etapach gry. Brakuje mu jednak mobilności, przez co jest stosunkowo łatwy do zabicia podczas ganków i walk drużynowych.
 • Warto wybrać na niego agresywnego bohatera i starać się zdominować go na linii. Najlepiej do tego nadają się asasyni i anty-magowie.
 • W grze przeciwko twistedfate TF-owi komunikacja jest bardzo ważna i potrzebna. Informuj drużynę o tym, co się z nim dzieje, czy zniknął z pola walki i czy nie zmierza zgankować jakieś linii.
Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.