Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Europejskie El-Clasico

Czwarty tydzień europejskiego LCSu przynosi nam wiele zmian. Rozgrywki witają patch 4.9. Tych, którzy nie pamiętają co on ze sobą przyniósł odsyłam do patchnotes’ów. Ponadto w końcu będziemy mogli zobaczyć Brauma w akcji. Jestem ciekaw czy będzie on w stanie zastąpić Leonę, która niestety po cichu schodzi na trzeci plan. Odblokowany zostaje w końcu Rengar z czego wielu zawodników może być zadowolonych. Zanim zobaczymy co nas dzisiaj czeka spójrzmy najpierw na tabelę.

Drużyna Wygrane-Przegrane
all Alliance7-1
slk SK Gaming6-2
shc SUPA HOT CREW5-3
mul Millenium4-4
fn Fnatic4-4
gg Gambit Gaming3-5
cw Copenhagen Wolves2-6
rocc ROCCAT1-7

SK Gaming vs Fnatic - początek godz. 18.00

rekt
Dzień otwiera mecz przez wielu określany jako europejskie “el Clasico” w League of Legends. SK Gaming, rozdrażnione porażką z Alliance sprzed dwóch tygodni nie dało szans swoim rywalom w ostatniej kolejce. W swoich dwóch ostatnich meczach pokazali całkowitą dominacje nad rywalem – zaskakująco dobrze radzili sobie w early game, w pełni wykorzystywali zdobytą przewagę i nie dawali żadnych szans przeciwnikowi na powrót do gry. W obecnej formie są niezwykle groźni i mało kto może stanąć z nimi do równej walki. Jednak ich przeciwnikiem jest najbardziej nieprzewidywalna ekipa Europy, drużyna od zadań specjalnych – Fnatic. Obrońcy tytułu nie mają jak na razie udanego splitu. Nie są w stanie ustabilizować formy, potrafią jednego dnia zagrać świetny mecz, by drugiego zostać ogranym w dziecinny sposób. Pomimo tego, w swojej historii Fnatic podnosił się z każdego napotkanego kryzysu i myślę, że z czasem będą się stawali coraz groźniejsi.

Rywalizacja na dolnej alei

Dzisiaj mają szansę niezłą szansę na zbliżenie się do czołówki i utarcie nosa swojemu wieloletniemu rywalowi. Szkoda, że obecna meta rzadko stwarza sytuacje 2v2. Ujrzelibyśmy wtedy naprawdę interesujące starcie pomiędzy Rekklesem i CandyPandą. Niemiec pod względem statystyk przez całą wiosnę był w cieniu Szweda. Tym razem sytuacja się odwróciła i to ADC SK Gaming lepiej prezentuje się na suchych liczbach. Ma to również odzwierciedlenie w grze, ponieważ młoda gwiazda Fnatic nie jest w stanie tak dominować jak kiedyś. Ciężko powiedzieć czy powodem tego jest jego słabsza dyspozycja czy lepsza gra rywali. Prawda jak zawsze leży pewnie gdzieś po środku. Kluczem do zwycięstwa Fnatic jest dobrze rozegrany early game. SK w ostatnich meczach spisuje się coraz lepiej w tej fazie gry co skutkuje zwykle szybkim zwycięstwem. Jeśli drużyna xPeke przetrwa pierwszy napór przeciwnika to będzie w dogodnej pozycji do przejęcie inicjatywy. Sam Hiszpan musi postarać się by Jesiz nie miał możliwości rozkręcenia się, ponieważ w ostatnich meczach Duńczyk był istnym motorem napędowym swojego zespołu.

Przewidywane bany

nidaleekassadinevelynn

W banach nie przewiduje niespodzianek – wątpię by ktoś dopuścił do gry Brauma i Kassadina. Z uwagi na ostatnie gry xPeke na Nidalee nie sądzę by SK było tak odważne i pozwoliło mu ją dostać. Jako, że Cyanide stara się raczej unikać Evelynn, a jest to popularny ban przeciwko Svenskerenowi bardzo możliwe, że również jej w tym meczu nie ujrzymy. Zapowiada się niesamowicie pasjonujące spotkanie. Fnatic po kiepskim starcie splitu usiłuje odzyskać zaufanie fanów i wygrana z SK bardzo im by się w takiej sytuacji przydała. Z kolei SK stara się utrzymać dystans do Alliance i liczy na ich potknięcie. Dlatego pewne jest, że każda z drużyn da z siebie  100%.

Przewidywany zwycięzca - SK Gaming

O wiele lepsza dyscyplina taktyczna i forma w ostatnich kilku meczach o wiele bardziej przekonuje mnie niż to co prezentuje na chwilę obecną Fnatic. Lecz mistrzowie pierwszego sezonu zawsze mogą czymś zaskoczyć i bardzo prawdopodobne, że ujrzymy całkiem wyrównany mecz.

 

Roccat vs Copenhagen Wolves - początek ok. godz. 19.00

j
Już drugi raz będziemy mogli obejrzeć spotkanie jak dotychczas dwóch najgorszych drużyn w europejskim LCSie. W poprzednim starciu górą były wilki, które wykazały się opanowaniem i bezlitosnym wykorzystywaniem koszmarnych błędów przeciwnika.

Problemów ciąg dalszy

Roccat wyjątkowo sobie nie radzi w tym splicie. Po osiągnięciu bardzo dobrego trzeciego miejsca na wiosne, oczekiwania wobec Polaków były wysokie. Wszyscy stawiali polski zespół w szranki do walki o top3 a tymczasem ujrzeliśmy bardzo duży regres formy. Kompletnie brak im koncepcji gry co sprawia, że wyglądają obecnie na najgorzej przygotowaną taktycznie drużynę w LCSie. Miejmy nadzieję, że Veggie, który mieszka już  z zespołem pomoże chłopakom rozwiązać ich problemy tak, by wrócili do walki. Sytuacja CW jest natomiast zupełnie inna. Nikt w tym splicie nie oczekiwał od nich cudów. Utrata dwóch czołowych zawodników negatywnie odbiłaby się na każdej drużynie, tak więc obecna sytuacja wilków w tabeli nikogo nie może dziwić. Pomimo tego, za bardzo pozytywne zaskoczenie można uznać postawę Woolite’a. Polski ADC jak na razie godnie zastępuje swojego poprzednika z miejsca stając się gwiazdą drużyny. Paradoksalnie może to być też jednym ze źródeł problemów CW. Już w tamtym splicie zbyt bardzo polegali na jednej osobie co niezbyt często przynosiło pozytywne rezultaty. YoungBack i cowTard muszą odważniej podchodzić do gry jeśli wilki chcą poważnie myśleć o top6. Myślę, że Jankos będzie próbował skupić się w tym meczu na odcięciu od farmy Woolite’a, ponieważ powstrzymanie go może znacząco ułatwić robotę Roccatowi. Ponadto polski zespół powinien unikać otwartych teamifightów, bo ostatnie w szczególności pokazały, że chłopaki mają problemy z komunikacją co nie kończyło się szczególnie dobrze. Polacy muszą zachować chłodną głowę, bo wielokrotnie już w tym splicie potrafili roztrwonić przewagę w złocie przez nieprzemyślane decyzje.

Przewidywane bany

lulukassadinevelynn

Należy spokojnie podejść do meczu niczego nie forsując. W banach poza standardową dwójką (Braum, Kassadin) zobaczymy pewnie Evelynn. Airwaks w ostatnim starciu z Polakami rozegrał świetne spotkanie na tym championie i szczerze wątpię by dostał ją znowu w swoje ręce. Overpow miał ostatnio spore trudności z Lulu cowTarda i coś czuję, że Roccat będzie chciał sam ją zabrać. Dla polskiej drużyny jest to już jeden z ostatnich gwizdków na powrót do walki o top4. Ewentualna przegrana sprawi, że większość drużyn znacząco oddali się w tabeli co postawi Overpowa i spółkę w bardzo ciężkiej sytuacji. Po prostu muszą to spotkanie wygrać.

Przewidywany zwycięzca: Roccat

Myślę, że po takiej serii niepowodzeń Roccat jest zdeterminowany by w końcu się przełamać. Ostatnie mecze pokazały znaczą poprawę w stylu gry polskiej drużyny co może pozytywnie nastrajać ich fanów.

Supa Hot Crew vs. Millenium - początek ok. godz. 20.00

cr Pierwsze spotkanie tych drużyn obfitowało w wiele zwrotów akcji, niesamowite zagrania (m.in. steal Barona wykonany przez Kerpa) i przyniosło nam mnóstwo emocji. Tak wysoko zawieszona poprzeczka sprawia, że nie mniej oczekujemy od dzisiejszego starcia. Na początku splitu nikt się jeszcze nie spodziewał, że SHC i Millenium będą po trzech kolejkach zajmowały tak wysokie miejsca. Drużyna Selfiego na razie wydaje się być objawieniem splitu. Wprowadzenie do drużyny wewillfailera oraz zatrudnienie trenera bardzo pozytywnie wpłynęło na całą drużynę. Są o wiele lepiej zorganizowani taktycznie i są w końcu jak prawdziwy zespół a nie jak zgraja indywidualności.

Europejskie CLG?

Millenium z kolei można uznać za takie CLG z sezonu trzeciego. Drzemie w nich niesamowity potencjał, ale nie za bardzo wiedzieli jak go wykorzystać. Dopiero początek ten splitu daje w końcu fanom Creatona i spółki nadzieję na lepsze jutro. Widać, że starają się naprawić to z czym mieli ogromny problem na wiosnę – kończenie gier. O wiele sprawniej rotują i gdy tylko wysuną się na prowadzenie nie dają przeciwnikowi chwili oddechu. Powoduje to jednak, że stają się często nierozważni i dają się łapać w nieodpowiednim momencie. Ale widać wyraźny postęp w grze Millenium co w połączeniu z nienajlepszą formą niektórych drużyn może dać miejsce im 4 bądź 5 miejsce na koniec lata.

Przewidywane bany

ziggskassadinyasuorengar

Faza banów będzie bardzo interesująca. Jestem prawie pewien, że nie ujrzymy Ziggsa w wykonaniu Kerpa – Selfie pewnie wciąż ma koszmary po bombardowaniu jakie Niemiec mu urządził ostatnim razem. Z kolei Millenium raczej nie chce sprawdzać czy polski midlaner nie zapomniał jak się gra Yasuo. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze Mimer i jego gra Rengarem, która jest ostatnio postrachem SoloQ. To wszystko pozostawia sporę pole do popisu dla reszty członków drużyn i miejmy nadzieję, że skutecznie to wykorzystają. Obie drużyny stoją na bardzo podobnym poziomie i dlatego możemy obejrzeć bardzo wyrównane widowisko. Dużo w tym spotkaniu będzie zależeć do Kerpa i jego dyspozycji, której ostatnio nie można nazwać stabilną – świetne mecze przeplata bardzo słabymi. Ciężko przewidzieć kto zwycięży, ale historia starć tych drużyn podpowiada nam, że raczej na pewno nie będziemy się nudzić.

Przewidywany zwycięzca: Millenium

Jakoś mam przeczucie, że to drużyna Creatona wyjdzie z tego meczu zwycięsko . Mają większe doświadczenie i nie mniejsze umiejętności niż rywal co według mnie stawia ich na lepszej pozycji.

Alliance vs. Gambit Gaming - początek ok. godz. 21.00

dim Gambit Gaming w trudzie i mozole stara się odnaleźć nowy styl gry po tym jak zespół opuścił Alex Ich. Tak jak wielu się spodziewało rosyjscy weterani mają problemy do zaadaptowania się do nowo powstałej sytuacji.

Skazy na diamencie

Jednakże wbrew pozorom nie jest tak źle jak myśleliśmy. Genja już kilka razy w tym splicie pokazał, że jeśli chce to potrafi grać na najwyższym poziomie. Darien poza swoimi ‘klasycznymi’ meczami często pokazuje się z bardzo dobrej strony. Głównym problemem jest obecnie Diamond, który nie może odzyskać pewności siebie. Myślę, że potrzebuje on trochę więcej czasu. Gdy zgra się w przyzwoity sposób z niQiem powinien odzyskać wiarę w swoje umiejętności i spróbuje ponownie nam pokazać czemu uważamy go za najlepszego junglera Europy. Alliance wszystkim zaimponowało swoim mocnym startem w pierwszym ośmiu spotkaniach. Ciężko dostrzec jakiekolwiek błędy postawie superdrużyny, na chwilę obecną mało kto może im realnie zagrozić. Pomimo tego nie Froggen i reszta nie mogą popadać w samozachwyt, bo wiemy jaki los spotkał Fnatic w połowie wiosennego splitu. Lecz czytając wywiady z zawodnikami mam wrażenie, że taki los nie powinien im grozić. Cała piątka wydaje się mieć chłodne głowy i z dystansem podchodzi do swojego sukcesu. Dobrze to wróży na przyszłość europejskiej sceny, bo właśnie takiej drużyny nam brakowało po lekko zarozumiałym Fnatic.

Przewidywane bany

lulukassadinirelia

  Gambit czeka bardzo trudne zadanie, ponieważ będą musieli zatrzymać dobrze naoliwioną maszynkę do wygrywania. Głównym celem jest nieprzegranie early game’u, ponieważ wcześnie zdobyta przewaga przez przeciwnika raczej skończy się tragicznie w skutkach. NiQ musi wznieść się na wyżyny swoich umiejętności i starać się powstrzymać Froggena za wszelką cenę. Duża odpowiedzialność spoczywa więc także na Diamondzie, który musi go w tym zadaniu wspierać. Będzie to świetna okazja by zobaczyć na jakim etapie stoi ich współpraca. Wciąż wątpię by ktoś próbował banować Anivię przeciwko Froggenowi. Ptaszysko wciąż nie wydaje mi się poważnym zagrożeniem a Duńczyk ma w swoim arsenale jeszcze wielu groźnych championów. Myślę, że Diamond będzie próbował podkraść Shookowi Lee Sina, którym to Holender wywalczył sobie nagrodę MVP. Jungler Alliance świetnie czuje się na ślepym mnichu co niejednokrotnie pokazywał w wielu ważnych meczach. Będzie to kolejne spotkanie, które pokaże nam obecny stan GG. Wielu ekspertów spisywało ich na straty, ale ja wierzę, że są w stanie spokojnie zająć 5/6 miejsce. Alliance jednak to na tyle trudny rywal, że raczej akurat w tym meczu Gambit nie będzie miał wiele do powiedzenia.

Przewidywany zwycięzca - Alliance

Są lepsi obecnie od rywala pod każdym aspektem gry. Nie sądzę by mieli jakiekolwiek kłopoty w tym meczu, ale przeciwnikiem jest Gambit, który potrafi wygrać, gdy nikt się tego nie spodziewa.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.