Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Emerytura w Esporcie – wywiad z Misayą z World Elite

Dziękujemy Ci znalezienie czasu na rozmowę z nami o Twoim przejściu na emeryturę. Jak wyglądała impreza pożegnalna i co robisz od tamtego momentu?

Dużo czasu spędzam na rozmowach z organizaocją – pomagam nowemu zespołowi. Aby zapewnić im stabilność podczas początkowych etapów, dużo rozmawiam z nowymi i starymi graczami o samym graniu i sposobach budowania drużyny.

W międzyczasie byłem zajęty sprawami życia osobistego, starając się skupić na czymś innym podczas mojej emerytury. Sporo streamowałem i przygotowywałem się do tworzenia video.

World Elite miało ostatnio sporo problemów, które rozeszły się szerokim echem po społeczności. Czy problemy te były ostatecznym czynnikiem, który przesądził o Twoim odejściu?

Powiedziałbym, że była to tylko jedna z przyczyn, a nie decydujący czynnik. Osobiście chciałbym żyć szczęśliwie, a problemy związane z zespołem sprawiały, że nie było to możliwe. Jednakże nie chcę całkowicie zarzucać uczestnictwa w esporcie – chciałbym pomóc World Elite rozwijać się, a sam z pewnością będę oglądał mecze i uczestniczył w ważnych wydarzeniach.

Grałeś w World Elite przez niezły kawał czasu – miałeś udaną karierę w zespole, więc decyzja nie mogła być łatwa. Co na nią wpłynęło?

Jak wspomniałem wcześniej – zajęte życie profesjonalnego gracza doprowadziło do braku komunikacji z zewnętrznym światem, a problemy w esporcie sprawiły, że moje życie stało się mniej szczęśliwe niż wcześniej. Jako kapitan drużyny czułem ogromną odpowiedzialność, a moje życie osobiste wymaga uporządkowania. Wszystko to było stresujące, chciałem być zwyczajnie szczęśliwszy, dlatego zdecydowałem się na emeryturę.

Jak wspominałem wcześniej, miałeś całkiem udaną karierę. Jesteś dobrze znany nawet wśród zachodnich fanów, którzy zazwyczaj nie są dobrze zaznajomieni z chińską sceną League of legends. Gdy zaczynałeś karierę, myślałeś, że dotrzesz do dzisiejszego poziomu?

Na początku mojej przygody esportowej chciałem dać światu znać, że gdzieś tam w Chinach jest chłopak o nicku Misaya, który gra naprawdę dobrze. Wszystko było marzeniem i nie wiedziałem jak mi pójdzie w przyszłości. Gdy moje marzenia się spełniły uczucie było naprawdę niesamowite.

Żałujesz, że przeszedłeś na emeryturę?

Poniekąd tak. Żałuję, że nie zdobyliśmy mistrzostwa. To, że go nie zdobyliśmy było bardzo niefortunne. Do tego przegraliśmy WCG, które zawsze pozostawało moim marzeniem.

Tabe także przeszedł na emeryturę i obecnie zajmuje się streamowaniem i działalnością sklepów Taobao. Zamierzasz podążyć podobną ścieżką?

Najpierw zajmę się streamowaniem i tworzeniem video. Otwarcie sklepów Taobao zależy jak mi pójdzie z tymi czynnościami.

Jakie są Twoje plany długoterminowe? Jesteś zainteresowany trenowaniem, komentowaniem czy byciem menagerem w którejś z drużyn?

Nie rozważam menagerowania czy trenowania w tym momencie. Dalej będę pomagał CaoMeiowi i WeiXiao, bo życzę im jak najlepiej, więc będę ich jakiś czas trenował. Bardziej skłaniałbym się ku karierze komentatora – może to być kolejna okazja do sprawdzenia się.

Powtórzyłeś to już kilka razy. Dlaczego uważasz, że dalej musisz się sprawdzać?

Zostałem profesjonalnym graczem w bardzo młodym wieku, gdy moja rodzina nie traktowała tego z szacunkiem i nie wierzyła we mnie. Chciałem udowodnić, że mogę coś osiągnąć i wierzyłem w to. Nie chciałem być traktowany z mniejszym szacunkiem, ze względu na ścieżkę jaką obrałem. Chciałem podążać za marzeniami, aby się sprawdzić.

Wielu graczy odchodzi i wraca po jakimś czasie. Czy fani Misayi powinni wstrzymac oddech i czekać na powrót?

Chciałem powrócić i zdobyć tytuł mistrza świata. Jednakże jeśli wrócę, chciałbym aby nie było to spowodowane tym, że nie radzę sobie w innych dziedzinach, ale tym że rzeczywiście będę chciał walczyć.

Mamy patrzeć więc na Twoją emeryturę jako na przerwę, która da Ci czas na odpoczynek, a nie na rzeczywiste opuszczenie kariery profesjonalnego gracza?

Nie mogę powiedzieć nic na pewno, ale nie sądzę, aby istniała duża szansa na mój powrót w przyszłości. Myślę, że mogę coś osiągnąć na innych płaszczyznach.

Jaki moment, poza wygraną w turnieju, najlepiej zapamiętałeś?

Miałem swoje momenty w esporcie i wspaniałych graczy w mojej drużynie, którzy poświęcali wszystko dla drużyny. Uwielbiam uczucie wygranej i samej gry z członkami jednego zespołu. Jest to niezapomniane uczucie.

Mówisz o swoim poświęceniu i poświęceniach członków WE. Myślę, że niewielu ludzi spoza Chin rozumie chińską scenę i ile trzeba poświęcić aby zostać profesjonalnym graczem w Chinach. Czy mógłbyś wyjaśnić swoim zachodnim fanom co trzeba zrobić i jakich wyrzeczeń się podjąć, aby zostać pro graczem?

Jest wiele talentów na chińskiej scenie. Rywalizacja jest na bardzo wysokim poziomie – ciągle dołączają do niej nowe drużyny i nowi gracze. Sytuacja ta wymaga rozpoczynania od bardzo niskiego poziomu, a następnie systematycznego dążenia na szczyt. Musisz posiadać dobre zdolności oraz pewną dawkę szczęścia, abyś wybił się ponad tych ludzi. Ciężka praca to podstawa.

Zyskałem sporo sławy i poklasku po tym jak zostałem jednym z najlepszych graczy w Chinach. Jednakże moje życie nie bardzo się zmieniło – ot doszło trochę więcej promocyjnych wydarzeń.

Jaki okres był dla Ciebie najtrudniejszy?

Myślę, że był to czas powrotu po porażce na IPL w Ameryce. Musieliśmy grać z nowowprowadzoną junglą i supportami, co oznaczało dla nas praktycznie start od początku. Cieszę się, że udalo się nam z tym poradzić.

Czy mógłbyś udzielić kilku porad co do gry Twisted Fatem?

Twisted Fate nie jest najchętniej wybieraną postacią, ze względu na pewne wady. Wielu championów jest w stanie pokonać tfa na linii. Żeby dobrze nim grać musisz nauczyć się kilku rzeczy – wspierania innych, dobrego lane’ingu oraz zachowania podczas teamfightów. Wspieranie innych jest szczególnie ważne ze względu na duży czas odnowienia twistedfater ulti – jeśli nie uda Ci się wykonać skutecznego ganku będziesz miał problemy z wygraniem gry, bo tf nie jest tak skuteczny na linii jak inni championi. Musisz bardzo dobrze oceniać sytuację oraz kontrolować swoją pozycję. Istotne jest konsekwentne wybieranie żółtej karty do powstrzymywania przeciwników (nie mniej ważne jest także wybieranie celu dla żółtej karty). Postaram się przygotować kilka video o grze Twisted Fatem.

Czy masz jakieś rady dla młodszych graczy chcących zostać profesjonalnymi graczami?

Odpowiadałem na to pytanie w jednym z wcześniejszych wywiadów i moje zdanie na ten temat się nie zmieniło.

Niektórzy ludzie mają marzenia i zostawiają je jako “marzenia”. Inni mają marzenia i wykonują akcje, aby je spełnić. Myślę, że większość ludzi jest zbyt przestraszona, aby wykonać krok i zacząć je spełniać. Esport jest dla mnie pełen pasji i magii. Doświadczenia z wygranej gry, wkraczania na scenę są dla mnie wszystkim. Czynią mnie dumnym

Chciałbym zwrócić jednak uwagę, że kariera w esporcie wymaga od Ciebie więcej czasu i poświęceń niż bycie zwykłym graczem. Powinieneś być odpowiedzialny za team, jego członków i wszelkie wsparcie, jakie macie. Musisz być też odpowiedzialny za samego siebie.

Podsumowując – po pierwsze wymaga to dużo pracy i może odebrać przyjemność z gry. Po drugie – musisz bardzo dobrze rozumieć esport, aby stać się profesjonalnym graczem. Po trzecie – musisz być odpowiedzialny za współgraczy, drużynę i samego siebie.

Na wiki możemy przeczytać, że miałeś problemy rodzinne i wyprowadziłeś się, gdy byłeś młodszy. Czy to prawda? Jeśli tak to czy podczas kariery byłeś w stanie naprawić relacje rodzinne?

Nie wyprowadziłem się, ale miałem problemy z rodzicami, gdy byłem jeszcze w szkole. Nie uczyłem się, ani nie zarabiałem pieniędzy, jedyne co robiłem to grałem w gry, co raniło ich uczucia. Na szczęście szło mi dobrze, wygrałem kilka turniejów, a moi rodzice zrozumieli nieco esport i moją ścieżkę kariery. Zaakceptowali to co robię i obecnie obserwują moje postępy. Wiedzą sporo rzeczy o League o Legends.

Jak długo zajęło zanim zrozumieli, że to co robisz to nie strata czasu?

Licząc od momentu rozpoczęcia aż do momentu, w którym postawiłem sobie mistrzostwo jako cel były to 3-4 lata. Nie miałem wcześniej większych osiągnięć.

Czy przychodzili na turnieje?

Zazwyczaj oglądają moje gry online i są bardzo zainteresowani, gdy mam ważne gry.

Masz jakieś komentarze podsumowujące dla Twoich zachodnich fanów?

Nie spodziewałem się, że wielu graczy za granicą będzie chciało, abym został i będzie tak pochlebnie się o mnie wyrażało. Jestem bardzo wdzięczny za ich słowa i wyrazy uznania. Nie opuszczę League of Legends ani esportu i mam nadzieję, że moje video będą pełne wiedzy o grze.

źródło: http://www.ongamers.com/articles/we-misaya-retirement-interview-i-can-t-really-tell-for-sure-if-i-will-return-right-now/1100-475/

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.