Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Efekt placebo i jego wpływ na championów

Myślicie, że Win-Ratio w dobrym stopniu odzwierciedla siłę danej postaci i jest doskonałym wyznacznikiem jej mocy? Cóż – dzisiaj poznaliśmy kolejny argument, który udowadnia, że tier danej postaci jest bardzo względnym pojęciem i jest w stanie się zmienić na podstawie czynników, o których nie mieliśmy pojęcia.

Wydawałoby się, że to co najbardziej powinno wpływać na moc danej postaci to właśnie bezpośredni nerf/buff. Co jednak dzieje się w sytuacji, gdy nerfu nie ma, a win-ratio postaci spada? Sprawdźcie historię przytoczoną przez jednego z pracowników Riotu – FeralPony’ego

W czasach gdy byłem jeszcze całkiem nowy w Riocie zdarzyło mi się zarządzić nerf na Vladimira (usunięcie bonusowej prędkości poruszania z jego vladimirw W), jednakże przez pomyłkę zapomniałem wysłać odpowiednie pliki do patcha. W rezultacie patch notesy zawierały informację o nerfie, a społeczność mówiła o zabójstwie tegoż championa. Vladimir przestał być wybierany, a jego win-ratio zmniejszyło się pomimo, że nigdy tak naprawdę nie otrzymał zmian.

Podobną sytuację mieliśmy z Riven – gdy została wypuszczona była odbierana jako bardzo słaba. Daliśmy jej kilka buffów, oznajmiliśmy to na forum, zaczęła być wybierana, a gracze byli pozytywnie nastawieni do zmian. Dostawaliśmy bardzo pozytywne opinie, pomimo, że poprawki wcale nie weszły na serwer.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.