Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Dlaczego MYM jest ostatnie w LCS EU?

Po fantastycznym starcie po którym przez moment nasze rodzime MeetYourMakers zajmowało wraz z Team Alternate ex aequo pierwsze miejsce, od trzeciego tygodnia Polacy wygrali tylko dwa mecze i są obecnie na ostatniej pozycji w LCS EU z bilansem 7-11. W poniższym felietonie kilka powodów, dla których drużyna zaczęła przegrywać większość swoich spotkań.

1. Wciąż ta sama taktyka

MYM, odkąd tylko występuje w LCSie, przez cały czas gra bardzo podobnie. Czaru zawsze wybiera teleport i stara się pomóc innym liniom. Na początku to wychodziło, ale po ostatnich tygodniach można śmiało stwierdzić, że rywale wyciągnęli wnioski i nie pozwalają już naszemu midderowi na swobodne roamowanie po mapie. Przeciwnicy, aby skontrować ganki Czarującego, zazwyczaj też grają z teleportem, czy to na midzie, czy to na topie. Gracze z innych drużyn mają już zakodowane w głowach, że grając na MYM, w każdym momencie teleport przeciwnego middera może całkowicie odmienić sytuację, jeżeli będą grali za agresywnie.

Problemem nie jest tylko teleport, ale też to, że MYM za bardzo opiera się na Czaru i jego zagraniach. Jeżeli on nie kreuje akcji, to bardzo rzadko inni gracze zespołu przejmują inicjatywę. Ekipa grająca w ten sposób jest bardzo łatwa do odczytania i skontrowania.

2. Powtarzanie tych samych błędów

MeetYourMakers wygląda tak, jakby w ogóle nie uczyli się na własnych błędach. Tworząc swoje recapy, zauważyłem w pewnym momencie, że w kilku grach MYMu pod rząd notowałem “Mokatte złapany na blue przeciwnika”. Ostatnie porażki naszych rodaków zaczęły się od tego, że Kubon został dive’owany, oddał fragi i stracili turreta. Libik od kilkunastu gier boryka się ze słabym pozycjonowaniem się w team fightach, przez co obecnie ma najwięcej deadów ze wszystkich supportów w LCS EU. Jeżeli zagłębić by się i dokładnie analizować mecze Polaków, takich przykładów byłoby zapewne więcej. Fakt, że drużyna nie jest w stanie wychwycić pomyłek, które widzi przeciętny widz LCSa, jest trochę zatrważający.

3. Indywidualny skillcap

Chociaż bardzo chciałbym, żeby było inaczej – nie oszukujmy się, MYM nie jest złożone z najbardziej utalentowanych zawodników w Europie. Do grupy czołowych graczy na swojej pozycji na kontynencie zaliczyć mógłby się tylko Czaru. Przez pewien czas bardzo dobrze pod względem indywidualnym grał też Kubon, wygrywając w pierwszych tygodniach większość swoich lini, lecz w ostatnich tygodniach widać u niego spory spadek formy.

Co z resztą składu? Makler należy raczej do pasywnej generacji ADC z Europy, która obecnie jest wypierana przez nowych, agresywnych graczy takich jak Freeze, Creaton czy Tabzz. Libik jest bardzo dobrym graczem pod względem mechanics, ale jak już wcześniej napisałem, ma spory problem ze zbyt częstym oddawaniem fragów.

Nie chcąc obwiniać nikogo, najsłabszym punktem zespołu wydaje się jednak, o ironio, ich kapitan. Mokatte jest po prostu w większości gier outplayowany przez przeciwnych junglerów, którzy najczęściej dają radę skuteczniej pomagać swojej drużynie we wczesnych fazach gry, jednocześnie podejmując też lepsze decyzje dotyczące inicjacji walk w mid/late game.

4. Ambicje?

Ostatni, i moim zdaniem najważniejszy powód. Zawodowe granie w LoLa to wyścig nieustannego doskonalenia się. Ta ekipa, która szybciej i skuteczniej dostosuje się do innych, będzie wygrywać. ATN i MYM nie bez powodu tak świetnie zaczęły sezon – inne ekipy nie były zaznajomione z ich stylem gry. Ta przewaga już nie istnieje, poprzedni liderzy zostali rozpracowani.

Patrząc chociażby na zmiany kadrowe w większości z organizacji LCSa, możemy zaobserwować jak ambitni są Ci wszyscy zawodnicy, którzy czasem poświęcają kilkuletnią przyjaźń na rzecz lepszych wyników sportowych. Tego pierwiastka ambicji wydaje się brakować w MeetYourMakers. O ile wszystkie inne ekipy myślą obecnie o wyjeździe na finały sezonu III, MYM wydaje się być outsiderami, którzy zadowoleni są z tego, że chociażby nawiązują walkę z czołówką europejską.

 

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.