Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

/dev: Starcie

Jeżeli jesteście w regionie EUW, EUNE lub TR, już teraz możecie nam pomóc testować Starcie! Odwiedźcie euw.leagueoflegends.com lub eune.leagueoflegends.com po szczegóły rejestracji.

Właśnie ogłosiliśmy Starcie, nowy tryb drużynowej rywalizacji, który wchodzi do League w roku 2018. W tym wpisie chcielibyśmy przybliżyć wam trochę bardziej rywalizację pomiędzy umówionymi grupami w League i dać podgląd pewnych nowych funkcji, które pojawią się w tym trybie.

W piątkę raźniej

Gdy zaczęliśmy po raz pierwszy zastanawiać się nad wprowadzeniem funkcji turnieju w kliencie, chcieliśmy zrobić coś innego niż wycofane już kolejki drużyn rankingowych, które w praktyce była kolejkami solo/w duecie dla większych umówionych grup. Zauważyliśmy, że gracze mieli problem z efektywnym zarządzaniem grupą, a zbieranie czterech znajomych, żeby w ciągu roku jakoś dociągnąć do Diamentu, stawało się przykrym obowiązkiem. W połączeniu z coraz to dłuższym czasem oczekiwania w kolejce i słabymi meczami, dawało to dość słabe doświadczenia. Biorąc pod uwagę, jak fajne może być League, kiedy gra się z grupą znajomych, kolejka drużyn rankingowych wydawała się być straconą szansą.

Przyjrzeliśmy się e-sportowi, amatorskim turniejom i naszym własnym Riot Rumble zastanawiając się, czy jesteśmy w stanie oddać to samo odczucie w kliencie League of Legends. Czy moglibyśmy stworzyć coś przeznaczonego dla grup, na wysokim poziomie, co byłoby okazją do rywalizacji dla wszystkich graczy bez względu na ich poziom umiejętności? Czy moglibyśmy zrobić z tego intensywny sprint — coś, co kontrastowałoby z maratonem, jakim jest gra rankingowa? I co moglibyśmy zrobić, żeby zwycięskie zespoły czuły się jak legendarni bohaterowie?

Pojawiło się Starcie

Pracujemy więc nad Starciem — grupowym trybem rywalizacji, który startowałby kilka razy w miesiącu. W ciągu tygodnia zbierzecie swoją drużynę, żeby w weekend móc stanąć w serii gier przeciwko zespołom na waszym poziomie w pojedynczej drabince eliminacji. Rywalizacja w drabince zwiększa się każdego dnia, gdy stajecie do walki naprzeciw zwycięzców z całego serwera, a im dalej wasza drużyna zajdzie, tym lepsze zdobędziecie nagrody. Możecie zagrać w którejkolwiek drabince przez okres trzech dni, jednak tylko zespoły, które zapiszą się w piątek i będą wygrywać aż do niedzieli, będą mogły zdobyć najlepsze z nagród.

Takie są podstawy, jednak w Starciu pojawią się też nowe narzędzia i systemy, które dadzą wrażenie rozgrywania profesjonalnego turnieju, w którym każdy mecz jest grą o najwyższą stawkę.


Na czym polega to funkcja?

Podczas fazy projektowej skupiliśmy się na trzech kluczowych aspektach, które naszym zdaniem tryb taki jak Starcie powinien spełniać:

  • Dostarczać zespołom ekscytującą, intensywną rywalizację na ich poziomie umiejętności.
  • Dawać poczucie, że jest najlepszym sposobem gry w League jako umówiona pięcioosobowa grupa.
  • Zapewniać prawdziwe nagrody i sposoby na pochwalenie się nimi przez długi, długi czas.

Przyjrzyjmy się bliżej funkcjom, które wbudowaliśmy w Starcie, żeby spełnić te trzy kluczowe cele.

Ekscytująca, intensywna rywalizacja

Rywalizacja jest ekscytująca tylko jeśli stawka jest naprawdę wysoka, natomiast intensywna — jeśli drużyny są na podobnym poziomie, dlatego też Starcie będzie oparte o adaptacyjne dobieranie przeciwników wg kręgów. Wg obecnego projektu w każdy weekend turniej podzielony jest na cztery kręgi, więc zawsze zmierzycie się z przeciwnikami o podobnym poziomie umiejętności. Ponieważ możecie stworzyć drużynę z kimkolwiek, system dokonuje kalkulacji danych z gier rankingowych każdego członka drużyny (biorąc pod uwagę również historię meczów w Starciu), dostosowując się do najlepszych członków. Oznacza to, że możecie stworzyć zespół czterech brązowych graczy i jednego diamentowego dżunglera, a i tak najprawdopodobniej skończycie w jednej z wyższych lig.

Wprowadzamy też „opłatę” za turniej w postaci biletów. Bilety wykorzystywane są tylko w Starciu. Można je zdobyć dzięki niebieskiej esencji, Riot Points lub w jeszcze inny sposób (np. poprzez powtarzające się regularnie misje). Każdy członek drużyny musi mieć przynajmniej jeden bilet, żeby móc wziąć udział w turnieju Starcia, jednak dołożenie większej liczby biletów pomnoży wygrywane przez tę osobę nagrody.

Dzięki biletom, które każdy musi zainwestować, można liczyć, że każdy członek drużyny poświęci czas, żeby przejść przez cały turniej, że zmniejszy to liczbę drużyn, które zrezygnują w trakcie i że dzięki wysokiej stawce gra będzie w istocie warta świeczki. Opłacane bilety pozwalają nam też na przyznawanie lepszych nagród bez całkowitego rujnowania ekonomii gry.

Jeszcze jedno: zdajemy sobie sprawę, że smerfowanie może być dość problematyczne w tego typu rywalizacji, więc mamy pewne nowe systemy, które mają temu zapobiec. Więcej na ten temat powiemy na początku roku 2018.

Najlepsze doświadczenie z gry w grupie

Wielcy gracze mogą być indywidualnie mechanicznymi mistrzami, superprowadzącymi i gwiazdorami dowodzenia, jednak jeśli chodzi o Starcie zależało nam na trybie gry, który zagorzałych graczy zespołowych nagradzałby najbardziej interesującym sposobem na grę w piątkę. Przed każdym turniejem zarejestrujecie się jako drużyna, zatwierdzicie udział na krótko przed rozpoczęciem gry i rozpoczniecie fazę sprawdzania. Faza sprawdzania pokazuje najczęściej wybieranych i najlepszych bohaterów przeciwników, jak również tych, którymi grali ostatnio w Starciu. Zespoły mają szansę na zapewnienie sobie pierwszej krwi już w fazie wyboru bohaterów dzięki strategicznemu wybieraniu kompozycji, które mogą dać im przewagę w grze.

Poza tym w wyborze bohaterów używany będzie ten sam system wybierania i banowania, który wykorzystywany jest w profesjonalnych grach: każda drużyna banuje trzech bohaterów, a potem wybiera trzech. Następnie w drugiej fazie — banuje dwóch i wybiera dwóch. Mówiliśmy już, dlaczego działa to w drużynowym trybie takim jak Starcie, ale nie w standardowej kolejce rankingowej. Niezmiernie cieszymy się, że możemy w końcu dodać ten strategiczny etap do zwykłej gry! Kiedy wszystkie osoby w drużynie dogadają się ze sobą, możecie podjąć decyzje i dokonać niezbędnych poświęceń w wyborze bohaterów, z którymi każdy może się zgodzić.

Nowe nagrody i wyrazy uznania

Czymże byłby turniej bez odjechanych nagród? Poza takimi rzeczami jak odłamki skórek i esencja dodajemy nowy typ nagród, które zdobyć można tylko w Starciu i którymi będziecie się mogli pochwalić w taki sposób, jakiego jeszcze nie było w League. Póki co pozostawiamy je owiane tajemnicą (poza tymi oto szykownymi logotypami drużyn widocznymi powyżej), ale możemy obiecać, że będą różne poziomy nagród w zależności od postępu w drabince, zwycięstw w pojedynczych meczach, a nawet pojawienia się na turnieju. Naszym celem jest zawsze dać wam coś fajnego, bez względu na to, czy wasza drużyna radzi sobie dobrze, czy nie. Nagrody jednak będą lepsze w zależności od wyniku drużyny.


Już wkrótce w pobliskim kliencie

W 2018 powrócimy z większą ilością informacji, gdy będziemy już bliżej wypuszczenia Starcia na skalę globalną. Przedtem jednak przeprowadzamy serię testów beta w regionach EUW, EUNE i TR. Jeżeli jesteście w jednym z tych regionów, chcemy wiedzieć, co myślicie nowym trybie do tej pory!

Zobaczcie nasze ogłoszenie testów rozgrywki [EUNE] po więcej informacji.

 

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.