Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

/dev: przedstawiamy emotki

Jak się macie? Tu producent Alex „Tim Teemo” Kovalenko. Chcę pomówić o naszym nowym (poniekąd) produkcie: emotkach! Wprowadzając tę funkcję, wchodzimy na dość nieznane terytorium, dlatego emotki pozostaną na serwerze testowym przez długi czas, podczas którego będziemy zbierać wasze opinie. Dlatego chcieliśmy zacząć mówić o nich już teraz.

EMOTKI JAK DOTĄD

Wielu z was widziało już emotki podczas wydarzeń takich jak Snowdown, Mistrzostwa czy Arcade. Emotki mają parę ograniczeń, z którymi chcemy się zmierzyć:

  • Mogą być używane tylko w określonych przedziałach czasowych lub podczas określonych wydarzeń.
  • Mogą być używane tylko wraz z wyposażoną ikoną.
  • Mogą być używane tylko po jednej w danym momencie.

Wiedzieliśmy, że trzeba zmienić wszystkie te rzeczy, ale po drodze należy przemyśleć o wiele więcej kwestii.

Jednym z głównych problemów było ustalenie, co emotki same w sobie mają osiągać. Dużo rozmawialiśmy o tym, czy powinny być narzędziem komunikacji, czy narzędziem ekspresji.

Według nas narzędzie komunikacji sugeruje skupienie się na działaniu; komunikuje coś odnoszącego się do rozgrywki. Coś jak „zdejmijcie barona” albo „skupcie się na wieży”. Ekspresję definiujemy jako coś oddzielnego od powyższego; są to emocje, które odczuwacie w danym momencie. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że sygnały są kanałem, który powinien być używany do komunikacji (o tobie mowa, sygnale ze znakiem zapytania), natomiast emotki powinny pozostać przy ekspresji. Wydaje się to oczywiste, ale to rozróżnienie miało dla nas fundamentalne znaczenie.

Pierwszą wersją emotek były emblematy, takie jak te:

 

Wyglądały fajnie, ale nie były ani trochę tak ekspresyjne jak te:

 

To była pierwsza iteracja, która mogła zmienić sposób, w jaki gramy w LoL. Ale wpasowanie wszystkich naszych bohaterów w małe kółko nie zawsze przynosiło dobre rezultaty, dlatego dalej szukaliśmy czegoś lepszego. Ostatecznie doszliśmy do stylu, który wygląda tak:

 

Podoba nam się, ponieważ pozwala uchwycić ekspresję emocjonalną i zachować osobowości bohaterów. Ponadto umożliwia wprowadzenie zabawniejszych i bardziej wykręconych emotek bez bohaterów.

Ten kierunek pomógł nam ustalić przeznaczenie naszych emotek: zapewnienie wam sposobu natychmiastowego wyrażania siebie w grze. Uzyskacie do nich dostęp za pomocą koła emotek (podobnego do koła sygnałów), które umożliwi wam wybór spośród pięciu emotek w toku gry…

…możecie także wymieniać emotki w kolejnych grach, wykorzystując nową zakładkę emotek w swojej kolekcji. Obecnie pracujemy nad włączeniem tej funkcji do etapu wyboru bohaterów.

PRZYSZŁOŚĆ

Emotki są już dostępne na serwerze testowym i w miarę zbliżania się terminu ich publikacji będziemy bacznie przyglądać się kilku ważnym aspektom.

 

CO CHCEMY OSIĄGNĄĆ

  1. Naszym celem numer jeden jest zapewnienie wam sposobu błyskawicznego wyrażania szerokiego zakresu emocji; jeśli gracie Blitzem, powinniście móc pokazać, co czujecie po wspaniałym (albo beznadziejnym) haku, albo gdy wasza bierna superumiejętność wykradła farmę waszemu prowadzącemu.
  2. Emotki powinny podkreślać najlepsze momenty w grze. Kradzieże Barona, pentakille, pościgi do bazy, ucieczki w ostatniej chwili, szalone zagrywki — emotki powinny być wykrzyknikiem stawianym nad największymi chwilami w League. Po tym jak wykonacie Pentakill, spojrzenia wszystkich kierują się na was i powinniście móc zdecydować, czy chcecie zareagować na to ze spokojem, czy z wrzaskiem.
  3. Chcemy, by emotki działały! To nowy typ zawartości obsługiwany przez nowe systemy, więc będziemy uważnie wypatrywać błędów i wszelkich problemów, które wymagają rozwiązania.

 

CZEGO CHCEMY UNIKNĄĆ

  1. Nie chcemy, by działanie emotek było przesadzone. Ponieważ emotki mają umożliwiać wyrażanie szerokiego zakresu ekspresji, łatwo sobie wyobrazić, że ten system zachęca do wściekłego tłuczenia w klawisze. Mamy nadzieję, że emotki zachęcą raczej do czegoś w rodzaju zabawnych pogaduszek, a nie do naprawdę denerwującego potoku na czacie, który czasami się pojawia. Tak czy inaczej zamierzamy wprowadzić system ograniczający, który powinien wykrywać spamowanie emotkami i włączyć czas odnowienia dla emotek, podobnie jak w przypadku obecnego systemu sygnałów. Ponadto zadbamy o to, abyście nie widzieli emotek osób, które wyciszyliście.
  2. Nie chcemy, by emotki zakłócały rozgrywkę. Nie możemy podważać klarowności i czytelności rozgrywki, dlatego musimy wyobrazić sobie, jak by to wyglądało, gdyby cała drużyna spamowała emotki podczas walki drużynowej i przekonać się, na ile zakłócałoby to skupienie uwagi graczy. Chcąc zapobiec zakłóceniom, wprowadziliśmy „przerwanie” emotki nad waszą głową i włączenie jej czasu odnowienia, jeśli podczas aktywacji emotki odniesiecie jakiekolwiek obrażenia.

 

JAKIEGO RODZAJU OPINII OCZEKUJEMY

  1. Chcemy dowiedzieć się, jakie wrażenie emotki sprawiają w grze; czy jesteście w stanie wyrażać to co chcecie i kiedy chcecie? Jeśli nie, to dlaczego? Co w tym przeszkadza, albo czego brakuje?
  2. Jakiego rodzaju emotki chcecie zobaczyć w przyszłości? Możemy zrobić bardzo dużo i chcielibyśmy dowiedzieć się, czy istnieje jakiś konkretny styl emotek oczekiwany przez wielu graczy, którego aktualnie nie mamy.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, emotki powinny zostać opublikowane pod koniec roku. W momencie publikacji będą dostępne w sklepie, dopóki nie wymyślimy, jak najlepiej zintegrować je z łupami. Nie możemy się doczekać, by je wypuścić i przekonać się, co o nich sądzicie, więc śmiało dzielcie się z nami waszymi pomysłami!

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.