Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Czy zasługujesz na swoją ligę?

Witajcie!

Ostatnio mnie natchnęło do napisania ogólnego poradnika na temat wszystkich tierów – czyli co powinieneś umieć, żeby się z nich wydostać. Oczywiście stanowi to tylko zbiór moich opinii, jednak mam nadzieję, że wyciągniecie z tego jakieś wnioski. Może to i nie jest poradnik nad poradnikami, bo od samego czytania nie będziesz Dyrusem, sorry. Mam chociaż nadzieję, że biorąc sobie do serca ten tekst, zauważysz niektóre błędy i poprawisz swoją grę.

TL;DR Dlaczego miałbym to czytać, widziałem to już milion razy. Spokojnie! Większości rzeczy nauczyłem się od gracza Diamond 1 (Ender A. Wiggin) oraz moich przyjaciół z D5 i Platyny 1. Wierzę w ciągłe zmiany mety, ale trzeba pamiętać o kilku złotych zasadach, które praktycznie nigdy się nie zmienią. Postanowiłem podzielić się tą wiedzą z Wami!

Brąz

karthus_alternative_splashart_by_markdotea-d75s5y5 Tutaj powinieneś skupić się na nauce mechaniki gry i dobrych team compów. Właśnie tu kreuje się Twój sposób gry – musisz umieć zagrać chociaż dwoma championami na każdej linii i rozumieć rolę każdej pozycji. Granie na różnych liniach pozwoli Ci nauczyć się tego o wiele szybciej. Królują tutaj podstawowe mechaniki, czyli: wizja na mapie, proste jukowanie, znajomość postaci. Przy dozie cierpliwości i szczęścia, powinieneś awansować do Silvera.

Srebro

classic_kennen_by_reislet-d62l6xrPora na udoskonalanie techniki i zwiększenie champion poola. Wybierz sobie 2-3 role, na których będziesz grać najchętniej i wytypuj ulubione postacie. Grając w ten sposób powinieneś polepszyć swoją mechanikę gry do poziomu, w których wygrasz około 60-70% linii i będziesz przydatny w teamfightach. Podszkol uniki, główne aspekty gry indywidualnej, skup się na nich bardziej niż walce drużynowej. Żeby wyjść ze Srebra musisz posiadać solidny zasób championów, którymi skillshotami umiesz bez problemu trafić, zabić, zainicjować walkę i nie umierać za często. Dodatkowo – bardzo ważne jest skupianie się na odpowiednich buildach. Nauka kontrowania itemów przeciwnika stanowi znaczną przewagę nad przeciwnikiem.

Złoto

lol_alistar_chieftain_by_bluelightt-d5nav1kTutaj powinieneś zdać sobie sprawę z wagi teamfightów. Twoje umiejętności gry powinny być już bardzo dobrze rozwinięte, jednak ciągle musisz nad nimi pracować. W złocie tak na prawdę zaczynasz się uczyć wzajemnego działania na siebie championów oraz macht-upów. Wygrana linia już niekonieczne będzie oznaczać zwycięstwo. Skup się na nauce teamcompów oraz sposobach i wykorzystania. Już w lobby można stworzyć kompozycje, którymi rzeczywiście będzie warto zagrać – warto o tym pamiętać. Pamiętałeś o late game? Poke’u? Jakieś wombo combo? A jest tank? To są naprawdę ważne rzeczy, obowiązkowe na tym poziomie. Odkąd wymaga się od gracza bardzo dobrej gry mechanicznej, potrzebna jest także WSPÓŁPRACA. Zacznij zwracać uwagę na mapę. 4 przeciników na topie? To dobry moment na pushowanie botu. Gdy naprawdę dobre zrozumiesz, jak ważny jest T.E.A.M.W.O.R.K, możesz już pójść trochę dalej…

Platyna

spirit_guard_udyr_by_wacalac-d6g47vpWitaj, przywoływaczu. Wszystkie Twoje umiejętności z poprzednich tierów wchodzą tutaj na wyższy poziom. Objectivsy, objectivsy, jeszcze raz objectivsy. Wizja na mapie. Wardy. Nieustanna znajomość pozycji wroga. Pingowanie. Schodzenie z linii w przypadku teamfightu. Musisz do mistrzostwa opanować swój champion pool i zdecydować się na 1-2 rolę, na którch będziesz wybierać swoich 3-4 championów. Oczywiście musisz nimi grać na najwyższym poziomie. Chcesz dojść do diamentu? Uzbrój się w cierpliwość i przygotuj do wielu gier, w których spotkasz graczy z Play 2-1. Nie mam szczerze nic więcej do powiedzenia na ten temat. Nie ma żadnej magicznej sztuczki, która pozwoli Ci przejść wyżej. Włóż wkład w gry, poświęć dużo czasu, kiedyś dojdziesz do…

Diament

katarina_master_yiBrawo, udało Ci się. Jesteś w diamencie. Gratulacje! Krótko mówiąc – przeszedłeś przez wszystkie tiery robiąc naprawdę ogromny postęp w umiejętnościach. Zdajesz sobie sprawę jaka jest różnica między Bronze 5 a Diamond 5? Niewielu się to udało, zwłaszcza dojść do D1. Tutaj pewnie skupisz się na grze na jednej linii. Będziesz wymiatać w tej roli. Będziesz grać dobrze aż do porzygania. Poznasz każdego championa, jaki spełniałby zadania Twojej linii. Padasz na wilkach. Przecież to też jest pro.
#Dostać się do D1 jest trudno. Cholernie trudno. Rozegrasz tysiące gier. Spędzisz przed komputerem po 8 godzin dziennie i będziesz wiedzieć o niej wszystko. Oczywiście jeżeli będzie Ci się chciało.

Krąg pretendenta

taric-awesome-i-made-imgur-340314

Graj Tariciem. Top, Jungla, ADC. Cholera, po prostu graj tym Tariciem. 50% gier, przecież on wszystko wygrywa.

Wood 15:

Play Rudonger, the spell slinging reindeer-donger. He lights the way, at night, with his red nose, and deer turrets that sling holiday cheer for first blood. Jest OP, Riot nerf pls.

Unranked Tier: Nie graj rankedów. NIE GRAJ POWIEDZIAŁEM. ZOSTAŃ SOBIE PRZY NORMALACH, PRZECIEŻ TAM TEŻ SIĘ ŚWIETNIE MOŻNA BAWIĆ. NAJLEPIEJ TO GRAJ DO KOŃCA ŻYCIA NA BOTACH.

Kilka uwag do wszystkich tierów – kilka rzeczy, które decydują o grze.

  1. Objectivsy to królowie tej gry. Ciągle nie wiesz co to? Mam na myśli cele gry. Jeżeli na topie lub bocie widzisz 3 lub więcej przeciwników, pushnij swój lane. I rób to tak szybko jak się da, zniszcz tę wieżę i połowę następnej. Albo smoka. Objectivsy mają ogromny wpływ na grę. Dosłownie.
  2. Wardy. W Sezonie 3 były bardzo ważne, teraz to raczej codzienność. Mimo wszyskto, wizja to życie, życie to wizja. Widzisz wrogi team? To po co wchodzisz na ślepo do krzaków? Postaw tam warda.
  3. Map Awareness. Jesteś Fiorą 19/0/1, możesz zabić każdego na jedno machnięcie szpadą. Ale zgadnij co się dzieje? Bijesz sobie spokojnie wieżę wroga, a wszyscy przeciwnicy są MIA. Popatrz na mapę. Widzisz reda? Nie? W takim razie jesteś 1v5 i prawdopodobnie nie wygrywasz. Jest już ponad 30 minut, a czas respawnu wynosi ponad 40 sekund. Twój team nie ma żadnego damage i broni się 4v5. Właśnie traci inhibitor, bo zabdałeś wyłącznie o swój tyłek i nie popatrzyłes na minimapę. NO PATRZ SIĘ NA TĘ CHOLERNĄ MAPĘ, PO PROSTU PILNUJ POZYCJI BOHATERÓW NA MAPIE.

Odnośnie tego punktu – nie wyzywaj swojego midera/junglera za niepoinformowanie o MIA. Zniszczę Twoje nadzieje – TO, ŻE ZABIŁA CIĘ WROGA AHRI TO NIE JEST JEGO BŁĄD. Wyłącznie Twój błąd. Pomyśl, są dwie przyczyny dla których nie żyjesz:

   • Nie miałeś żadnego warda
   • Miałeś wardy, ale nie spojrzałeś na tą cholerną mapę. Pobiegłeś za przeciwnikiem, a Ahri tylko wykorzystała okazję. Nie wina midera a Twoja. To się tyczy każdej linii. Postaw wardy albo/i się nie wychylaj.
    Przywyknij też do faktu, że nie wygrasz każdej gry. Fakt – będziesz przegrywać. Bot lane da przeciwnej Vayne 50 milionów killi, a ona ich wykieruje. Nasshole zdobędzie na topie dwa kille, a z jednego Q będzie ściągać Ciebie i Twojego turreta. Uwaga – NIE KAŻDĄ GRĘ DA SIĘ WYGRAĆ. Im szybciej to zrozumiesz, tym lepiej. Czasami musisz po prostu pogodzić się z porażką i jechać dalej – to też jest bardzo ważna umiejetność
  1. Kontrola linii: Naucz się czegoś na temat creepów i kontroli linii: zamrażania minionów tuż pod Twoją wieżą i zgarniania za nich golda. Kontroluj push (np. zabijaj tylko 2 creepy na falę, reszcie pozwalaj pushować. Twoje stwory zabiją stwory wroga i ciągle będą pchać linię do przodu. Fala będzie rosnąć, a Ty dobijesz się do wrogiego turreta.
  2. Roaming. Czy Twój przeciwnik z linii właśnie zniknął? Może poszedł na gank? Idź za nim. Nie stój jak kołek na linii, te 3 miniony nie są tego warte. Rusz tyłek za wrogiem. Nawet jeśli się recallnął, idź roamować. Wyrządź przeciwnikowi jak największe szkody.

Jeszcze malutka uwaga: Błagam, przywoływacze. Odpuśćcie sobie rage’owanie na swój team. Nie mów im jak bardzo do dupy grają, ani że jesteś tysiące razy lepszy. Nie marnuj czasu na pianie. Przegraj ten mecz do końca i idź przed siebie. Zapytasz się – “Dlaczego? Oni są źli, przegrali moją grę.” Wiesz co? Sam nie raz znalazłeś się w ich sytuacji, nafeedowałeś lane i przegrałeś. Z Twojej winy. Ci gracze także.

  • Nie maja pojęcia, że robią coś źle. W takim przypadku wrzeszczenie na nich w niczym nie pomoże. Pójdą zjeść obiad; zwyczajnie oleją grę.
  • Wiedzą, że grają źle i mają świadomość, że to przez nich przegyrwasz. Tutaj kopanie pod nimi dołków także w niczym nie pomoże. Raczej skończy się na “motherfucker go afk on your ass.” To gwarantuje Ci porażkę. TL;DR: Żadnego rage, zajmij się sobą.

Z chęcią poczytam o tym, jak bardzo mnie nienawidzicie i że ten post jest głupi i nie mam racji.

źródło: http://www.leaguephreak.com/forum/386873/what-you-should-learning-each-tier-bronze-silver-etc-how-climb-out-them/

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.