Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Czy oglądanie Ligi na Youtube może podnieść nasze umiejętności?

Czy oglądanie meczy z League of Legends na YT może realnie podnieść nasze umiejętności, czy służy jedynie do wypełnienia egzystencjalnej pustki, którą odczuwamy, gdy jesteśmy z dala od Ligi?

 

Grając w LoL’a, część graczy stara się też uczestniczyć w życiu polskiej społeczności. Jedni robią to poprzez fora, strony poświęcone grze (np. h2w), oglądanie streamów lub filmów na Youtube. Jednak czy oglądanie powtórek może poprawić naszego skilla? Moim zdaniem, a jednocześnie tezą, którą postaram się udowodnić jest – jak najbardziej Youtube jest w stanie pomóc naszym umiejętnościom.

Zagrajmerzy

Osoby kręcące popularne obecnie “Let’s Playe” nie ograniczają swojej działalności do samego LoL’a. Aby utrzymać popularność swojego kanału, starają się kręcić rożne serie, co na pewno zajmuje trochę czasu. Niestety doba ma tylko 24 godziny, a człowiek musi pracować i odpoczywać, toteż po zakończonej sesji, która ukaże się na YT, zmęczony twórca nie będzie miał sił ani ochoty, aby pomęczyć się z Ligą. Na szczęście, na Tubie istnieją osoby, których internetowa twórczość ogranicza się jedynie do League of Legends, co zapewnia wyższy poziom materiału. Tworząc content oparty na jednej grze, jednocześnie będąc jej zapalonym graczem, gwarantujemy znacznie lepszy gameplay niż osoba poświęcająca się kilku produkcjom na raz. Moim zdaniem, o niebo lepiej poszukać jak grają ludzie z wyższych dywizji, niż oglądać ciekawszy, względem grających osobistości, materiał.

Wychodzenie z Elohell

Serie graczy, opierające się na pokonywaniu kolejnych dywizji w drodze do wymarzonej ligi. Najczęściej prezentują grę na poziomie Bronze/Silver, co nawet w wykonaniu gracza, który zasmakował Diamentu, może nie być ciekawe. Nie ważne, jak dobrze będzie ci szło. Poziom rozgrywki, ze względu na dywizję będzie na stosunkowo niskim poziomie. Poziomie, z którego widzowie przeglądający materiał próbują wyjść. Oglądanie solo Q, na którym rozgrywa się to samo piekło, którego możemy doświadczyć odpalając rankeda na własnym poziomie jest bezcelowe. Wciąż pozostaje to dobry materiał rozrywkowy, lecz moim zdaniem, dość słabe źródło wiedzy dla początkujących graczy.

LCS, IEM, duże turnieje

Ogromne turnieje, rozgrywki toczące się przez kilka dni oraz zażarte potyczki na Fields of Justice prz najlepszych graczy z całego świata. Świetne wydarzenie kulturowe i powód do zajawki każdego gracza LoL’a. W części meczy znajdziemy standardowe zagrania, które prócz wysokiego poziomu gry, nie róznią się od rozgrywek, z którymi mamy styczność. Topowi gracze potrafią mocno zaskoczyć, wyskakując z pickami w stylu Kennen support. Dość nieprzewidywalna pozycja dla naszego szczurka z shurikenami. W dobieraniu niestandardowych ról, należy się mocno zastanowić, czy opanowaliśmy postać w wystarczającym stopniu, aby rzucić ją w nietypowym położeniu. Zdarzało mi się grać Renektonem w jungli. Kilku(nasto)krotnie spotkałem się z bardzo negatywnym odzewem od strony sojuszników, którzy nie rozumieli mojego wyboru, ponieważ był “poza metą”. Pamiętajcie, że musicie wiedzieć, dlaczego bierzecie daną postać, jak będziecie nią grać oraz mieć pewność, że potraficie wykorzystać wady przeciwnika. Podsumowując – zastanówcie się, czy biorąc Malzahara do jungli jesteście w stanie nim cokolwiek zrobić. Pomyślcie, czy ogarnęliście postać do tego stopnia, aby zrobić z niej pożytek w nietypowy sposób, zaskakując tym samym przeciwnika. Aby wasz wybór nie okazał się tylko zmarnowanym pickiem nie róbcie czegoś, czego pewni nie jesteście.
Grając na poziomie Bronze/Silver nie ma sensu stosować taktyk podpatrzonych na LCSach. Budując podstawy oraz kształtując własne zachowania, powoli stajemy się lepsi, mogąc pokusić się o niestandardowe zachowania. Profesjonalni gracze też tak zaczynali, mozolnie budując swoje umiejętności, aż doszli do momentu, gdzie zaskoczenie przeciwnika stało się ich najsilniejszą bronią.

Powtórki z wysokiego elo

Rozgrywki na poziomie Platyna/Diament udostępniane na Youtube są zawartością stojącą pomiędzy przeciętnymi Zagrajmerami, ale niżej niż powtórki z większych turniejów, gdzie walkę toczą profesjonalni gracze League of Legends. Nie będzie tu taktyk wziętych z sufitów ani graczy składających Bronzodie. Wzbogacony o interesujący komentarz, tłumaczący kolejne wybory i zagrywki, film może być dobrym materiałem do wzbogacenia swojej wiedzy i umiejętności. Należy pamiętać, aby mierzyć siły nad zamiary i nawet gdy zobaczymy niestandardowe zagrania ze strony Youtubera zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie to powtórzyć, zanim podejmiemy zbyt pochopną decyzję.

Wideoporadniki

Poradniki w formie wideo, których spektrum jest nieograniczone. Począwszy od prezentacji postaci, ich umiejętności i buildów, poprzez tłumaczenie prostych pojęć dla niewtajemniczonych graczy, prezentowaniu kontr i odpowiednich zagrywek,  a skończywszy na analizach przedmiotów oraz ich opłacalności. Moim zdaniem są naprawdę ciekawą alternatywą dla zwyczajnych powtórek. Zaletą jest ich długość, ponieważ zajmują kilka, rzadziej kilkanaście minut. W tym czasie poszerzymy naszą wiedzę o nowe zagrywki i pojęcia, które będziemy mogli wypróbować i doszlifować podczas zmagań na Fields of Justice. Podczas gdy trenujemy poznane taktyki, osoba przeglądająca standardową powtórkę zasypia obserwując egzekucję kolejnej fali creepów. Jeśli idea wideoporadników was zaciekawiła to zapraszam na profil użytkownika wodzzu, który dzielnie tworzy kolejne materiały, specjalnie dla naszej społeczności.

Streamy

Choć streamy są nieco odmiennym medium od Youtube’a, warto o nich wspomnieć, ze względu na ich popularność oraz fakt, że w niektórych sytuacjach mogą podnieść nasze umiejętności. Jeśli chcecie poznać naszą opinie, zapraszamy do tego tematu.

 

Youtube jako ciągle rozwijający się portal, codziennie wzbogaca się o nowych użytkowników oraz materiały. Poszukując filmu o tematyce Ligi, pomyślmy co chcemy osiągnąć poprzez jego obejrzenie. Czy ma to być jedynie rozrywka, czy nauka gry nową postacią? Wybierając drugą opcje, powinniśmy wyszukać dobry kanał z poradnikami lub ludzi, którzy trenują w okolicy najwyższych dywizji, a do tego wzbogacają swój content o ciekawy i pouczający komentarz.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.