Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Czy Ashe nadal jest dobrym bohaterem samouczkowym?

League bezustannie zmienia się i ewoluuje, dla osób siedzących głęboko zakorzenionych w grze jest to chleb powszedni i część życia. Gracze, którzy na co dzień tego nie śledzą, często się gubią. Jak jednak radzą sobie ci nowi?

League nie jest może grą “aż tak” skomplikowaną mechanicznie, jednak duża ilość postaci, zjawisko mety i patchów, a również coraz częstsze reworki, co w dodatku z dużą ilością zmiennych w grze może okazać się dla nowego gracza niezrozumiałe. To jak oglądanie telenoweli zaczynając od losowego odcinka. Początkowo nie rozumiesz relacji i zasad panujących w przedstawionym świecie, ale z czasem zaczynasz łapać, że Fernando kocha Huanitę, a pick Singeda na supporta może skończyć się banem.

Przechodząc do sedna artykułu. Samouczek jest formą edukacji wstępnej nowego gracza. Zanim ten wyruszy siać postrach w oczach starszych graczy przegrywając im promo, musi zdobyć 30. poziom, gdzie nabędzie potrzebne do gry doświadczenie. Sam samouczek jest formą nauki poruszania się, strzelania i przestrogi, że trzeba farmić, a wieże mogą zabić.

Ashe – taka prosta, a jednak nie.

Na tym koniec? Nie, istnieje dalsza część nauk, która pobierzemy na grze z botami, gdzie głos udzieli nam wszystkich możliwych rad. Nowy gracz w czasie nauki powinien zrozumieć podstawy mechaniki gry i dobrze się bawić przy zerowej wiedzy wstępnej. Żeby tak się stało, ów gracz powinien grać postacią w miarę możliwości jak najprostszą oraz taką, z którą mógłby zacząć pierwsze gry przeciwko innym. Twórcy wytypowali kilka postaci: wśród nich Garen, Ryze czy Ashe…

Ryze jest problemem, ale na nim skupimy się w dalszej części artykułu. Ashe jest silną bohaterka, która kiedyś posiadała banalny zestaw; bierne Q, zasięgowe W, E z wizją i użyteczne R. Po zmianach jej Q i E zostały zmienione. Dla gracza takiego jak my to w dalszym ciągu pestka, a nawet postać niewymagająca zbyt dużo myślenia. Jednak dla owego nowicjusza “bezużyteczne” E, które nie zadaje obrażeń i Q, które działa na innej niż cała reszta mechanice, może być problematyczne.

LoL nie jest grą prostą, a nowi muszą zrozumieć m.in. przedmioty, smoki czy metę.

O co chodzi? Nowy gracz powinien poznawać proste schematy, a potem uczyć się “wynaturzeń” stworzonych dla konkretnej postaci, jak np. naboje Jhina, niewidzialność Evelynn, gwiazdy Aureliona czy mechanika Singeda. Jeżeli nowy gracz będzie uczył się “wynaturzeń” od razu, będzie miał problemy ze zrozumieniem pozostałych kwestii League, ponieważ sama kwestia kontroli nad bohaterem stanowić będzie ogromne wyzwanie.

W takim razie kto zamiast Ashe?

Skoro kwestionujemy obecną samouczkową królowę, trzeba także pomyśleć, kim można ją zastąpić. Nie bez powodu Riot bardzo chce umieścić na start postać zasięgową, a nowemu graczowi znacznie łatwiej autoatakować niż aktywnie używać umiejętności (musi zatem to być strzelec).

I tutaj już pojawia się problem. Po ostatnich zmianach u strzelców, brakuje takiego, który mógłby w prosty sposób wprowadzić do League of Legends.

Na myśl mogą przyjść sivir Sivir, tristana Tristana oraz jinx Jinx, lecz tak naprawdę każda z nich cechuje się swoją odrębnością. W przypadku Sivir problematyczny może być skillshot w postaci sivirq Q, lecz jeszcze można przymknąć na to oko. Znacznie gorzej wygląda sivire Tarcza Magii, która będzie wręcz bezużyteczna w rękach “świeżaka”. Na minus przemawia także bardzo niewielki zasięg.

Tristana wygląda nieco lepiej – możliwość odskoku, zwiększenie prędkości ataku, bezpieczny zasięg i możliwość odepchnięcia rywala. Ta postać teoretycznie jest całkiem bezpieczna dla nowych graczy. Problem stanowi jednak bierna część jej tristanae Ładunku Wybuchowego, który może przeszkadzać początkującym. Ta mechanika jest oczywiście przydatna, ale w niedoświadczonych rękach może być denerwująca i szkodliwa dla gracza.

Jinx jest postacią z niesamowitym klimatem i charakterem. Cieszy się niezwykłą popularnością oraz sympatią wśród społeczności. Jej mechanika nie wygląda na zbyt skomplikowaną. Zdecydowanym problemem jest jednak jej cena. Bohater wprowadzający powinien kosztować 450 IP lub ewentualnie 1350 IP. Gdyby nie cena, Jinx stanowiłaby całkiem ciekawy wybór.

Cóż – pomimo, że mechanika Ashe nie cechuje się taką prostotą jak dawniej, po prostu nie ma lepszych wyborów na jej miejsce.

A co z Garenem i Ryzem?

Skoro zaszliśmy z tematem już tak daleko, to poruszmy jeszcze jedną kwestię. W swojej pierwszej grze z botami otrzymujemy trzy możliwości – strzelca (ashe Ashe), wojownika (garen Garen) oraz maga (ryze Ryze). Kwestię Ashe już poruszyliśmy. Ale czy Garen i Ryze to nadal sensowne wybory?

Ashe, Garen i Ryze od zawsze stanowili tercet bohaterów, z których gracze mogli skorzystać podczas swojej pierwszej potyczki na Summoner’s Rift.

garen Garen jako wojownik jest solidnym wyborem na start. Bardzo charyzmatyczna postać, z niezwykle prostą mechaniką. Tak naprawdę nie ma obecnie żadnych wojowników, którzy w cenie 450 IP cechowaliby się większą prostotą niż Garen. Jest on nadal sensownym wyborem na samouczek.

ryze Ryze… Po ostatnich reworkach Mag Run zupełnie nie przypomina swojej dawnej wersji. W przeszłości nie posiadał on skillshotów, a działanie jego umiejętności było wręcz banalne. Teraz są one bardzo zaawansowane. Poza wieloma kombinacjami oraz dodaniem skillshotów, problem stanowi jego ryzer ulti. W samouczku z botami nie da się użyć go poprawnie. Nowy gracz zupełnie nie jest w stanie w pełni wykorzystać potencjału Ryze’a, w związku z czym zupełnie nie nadaje się on jako postać wprowadzająca.

Kim go zastąpić? Jest jeden bardzo poważny kandydat. annie Annie. Prosta mechanika, spamowalne annieq Q (które pomaga w farmieniu) i praktycznie brak skillshotów (W oraz R aktywują się niemal natychmiastowo, więc nie wymagają od gracza precyzyjnego namierzania). Alternatywnie można rozważyć także morgana Morganę, lecz jeśli ktoś chce grać magiem po raz pierwszy, z pewnością chciałby poczuć “magiczną moc”. Morgana jest spokojnym i dość łatwym bohaterem, lecz brakuje jej burstu. Co więcej – już niedługo ulegnie przerobieniu, więc jej stopień trudności może się zwiększyć.

Riot powinien uwspółcześnić naukę dla nowych graczy i umożliwić im prostą naukę, bo to właśnie oni są przyszłością ich gry. Ashe nie jest już tak prostym bohaterem jak niegdyś, lecz brakuje kandydatów, którzy mogliby ją zastąpić. Jednak największym problemem jest pierwszy mag w misji z botami. Ryze po ostatnim reworku zupełnie nie nadaje się dla początkujących.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.