Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Cytaty postaci, które pomogą Ci stać się lepszym graczem

            Każdemu graczowi, który regularnie zmaga się w grach rankingowych, powinien przyświecać jeden cel: by stać się lepszym. W Internecie znaleźć można setki poradników na ten temat, jednak wszystkie je łączy to samo: ciężka praca i poświęcenie sporej ilości czasu. Tymczasem, wcale nie jest to konieczne! Można też po prostu wziąć sobie do serca niektóre z kwestii wypowiadanych przez postaci League of Legends. 

Zacznijmy więc od Riven i jej wypowiedzi – „Ucz się na własnych błędach”. Znaczenia tego prostego zdania i jego wpływu na naszą grę nie trzeba wyjaśniać. Niektórzy gracze po prostu nie wyciągają wniosków ze swoich potknięć – a wystarczy po każdej nieudanej akcji czy też kolejnej z kolei śmierci spytać siebie samego: „Dlaczego?”. „Dlaczego się nie udało? Czyżby przeciwnicy byli sprytniejsi? Czemu, do grzyba Teemo, znowu umarłem?” Udzielenie sobie odpowiedzi na tak sformułowane pytanie pomoże w wyciągnięciu konkretnych wniosków i – jeśli tylko weźmiemy je sobie do serca – będziemy popełniali mniej podobnych błędów w przyszłości. A to już chyba coś, nieprawdaż?

Akali stwierdza, iż „Wahanie może doprowadzić do klęski”. Nie ma w tym jednak nic odkrywczego, szczególnie w grze typu MOBA, którą jest League of Legends. Nawet milisekunda zawahania, półsekundowe niezdecydowanie, i przeciwnik może nas najzwyczajniej w świecie „ograć”. Często zdarza się, że w starciach z oponentem przez zwykłe zwątpienie nie wykorzystujemy całkowitego potencjału postaci, którą właśnie gramy. Po takiej sytuacji pozostaje nam jedynie rozgoryczenie i złość, że przez nasze zawahanie przegraliśmy z taką „pierdołą” niegodną wygranej. A wystarczyłoby jedynie zapamiętać te konkretne słowa Akali i stosować je z pełną świadomością.

Znerwicowani gracze (i cała reszta też), którzy w co drugiej grze mieszają z błotem członków swojej drużyny, powinni dogłębnie przeanalizować wypowiedź Xeratha: „Emocje tylko przesłaniają prawdziwy cel”. Obwinianie innych za wszystkie niepowodzenia nie tylko nie pomoże wygrać rankeda, ale wręcz w tym przeszkodzi. League of Legends jest grą – i jak każda inna gra powinna przede wszystkim dostarczać rozrywki. Radość z samego faktu grania to jedyne zrozumiałe emocje, które mogą nam towarzyszyć na Summoner’s Rift. Za każdym razem, kiedy odczujemy złość czy zdenerwowanie, jedynie oddalimy się od naszego prawdziwego celu, jakim jest zwycięstwo.

Lux, jeśli chodzi o kwestie zawierające przydatne rady, jest zdecydowanym przodownikiem wśród bohaterów League of Legends. Jedna z jej wypowiedzi mówionych podczas ruchu brzmi „Myśl pozytywnie.”. Pokrywa się to zaprezentowaną już kwestią Xeratha – po prostu nie należy dopuszczać do siebie negatywnych myśli. Co z tego, że statystyki zabójstw prezentują się 3-14 na korzyść drużyny przeciwnej? Co z tego, że mamy afka? Nie takie gry się przegrywało. A raczej, patrząc z perspektywy tej drużyny, która wygrywa – nie takie gry się przegrywało. Należy jedynie zaufać Lux i myśleć pozytywnie, nawet nie zastanawiając się nad poddaniem gry. A nuż przeciwnikom trafią się dwa afki?

Kolejną z kwestii Lux, która może pomóc w staniu się lepszym graczem jest jeden z jej tekstów mówionych przy ataku – „Nigdy nie myślę o porażce”. I słusznie, Lux! Myślenie o porażce może nas jedynie do niej przybliżyć –przeciwnie do myślenia o posiadaniu miliona dolarów w gotówce, które nas do tego przybliżyć nie może. Myśląc o tym, że możemy przegrać, coraz bardziej oswajamy się z tą myślą, z czasem już kompletnie się z nią godząc. Nawet najedzonego Jaxa można pokonać, jeśli tylko posiadamy odpowiednie umiejętności wsparte intensywnym myśleniem o tym, że jesteśmy w stanie z nim wygrać. Wiara może przenosić góry, jak to mawiają.

Słowa Annie „Nie bądź takim tchórzem.” mają podobne znaczenie do omówionej wyżej wypowiedzi Lux. Szczególnie powinni je wziąć sobie do serca gracze, którzy w fazie liniowej grają przesadnie pasywnie, wręcz bojąc się jakiegokolwiek kontaktu z przeciwnikiem. O ile w niektórych przypadkach jest to uzasadnione (np. Teemo vs. Pantheon, brr), o tyle często zdarza się, że unikamy walki całkowicie bezsensownie. W końcu zawsze lepiej jest zejść ze swojej linii 5/0, aniżeli 0/0.

Wracając jednak do Lux, podczas ataku wypowiada ona jeszcze jedno, ważne zdanie, kierując je wprost do gracza – „Skup się na walce”. I tu również należy przyznać Luxannie rację, gdyż skupianie się na wypisywaniu nieprzychylnych uwag do swoich towarzyszy, jak już ustaliliśmy, jedynie przysłania prawdziwy cel. Jedyne, co powinno zaprzątać nam głowę w trakcie gry, to to jak my zagramy i co zrobimy, by wygrać. Nie należy przy tym zapominać, że reszcie drużyny też zależy na wygranej i obwinianie ich w krytycznych momentach nie ma sensu. Tylko zachowanie całkowitego skupienia na walce, naszej własnej walce, przybliży nas do wygranej.

Wszystkie zaprezentowane wyżej wypowiedzi można jednak zawrzeć w jednym zdaniu, również wypowiadanym przez jednego z bohaterów ligi. Jest nim Cho’gath i kwestia, którą wypowiada jedynie w polskiej wersji (nie ma analogicznej w wersji anglojęzycznej) – „Lubię, kiedy ktoś walczy z uśmiechem na twarzy”. Trudno się z nim nie zgodzić, że przysłowiowy banan na twarzy jest czymś pożądanym, szczególnie u graczy, którzy z ambicją podchodzą do gier rankingowych. Nigdy nie należy zapominać o tym, by czerpać przyjemność z gry.

Znacie jeszcze jakieś inne przykłady kwestii bohaterów League of Legends, które mogłyby pomóc w staniu się lepszym graczem? Wcielacie takie rady w życie? Także – zapraszam do dyskusji w komentarzach, chętnie poznam wasze zdanie na ten temat.

Powyższy wpis jest mini-blogiem stworzonym przez czytelnika, a redakcja portalu How2Win nie ingerowała w jego treść. Mini-blog jest formą, w której to czytelnicy tworzą treść, którą mogą się podzielić się z szerszym gronem odbiorców. Dział zawierający wszystkie mini-blogi znajdziesz na stronie głównej w zakładce Społeczność lub bezpośrednio pod adresem https://how2win.pl/category/mini-blog/.

Jeśli także chcesz dołączyć do grona twórców Mini-blogów – zapraszamy serdecznie do skorzystania z formularza dodawania wpisu.

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.