Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Cooler Master QuickFire TK – recenzja

Wprowadzenie

Cooler Master Quick Fire TK jest klawiaturą niewielkich rozmiarów z podświetleniem i przełącznikami Cherry MX. Klawiatura zapakowana jest w zabezpieczającą gabkę i niewiele większe od niej samej pudełko, w którym dodatkowo znajdziemy odłączany kabel USB, przyrząd do zdejmowania klawiszy oraz instrukcję użytkowania.

1

Full N-Key Rollover

Jak większośc klawiatur mechanicznych, tak i Cooler Master Quick Fire TK posiada NKRO poprzez port USB co zapewnia bezbłędne rozpoznawanie dowolnej ilości wduszonych klawiszy.

Przełączniki

W moje ręce trafiła modyfikacja z przełącznikami Cherry MX Blue (indeks modelu SGK-4020-GKCL1). Oprócz niej dostępne też są warianty z przełącznikami Cherry MX Red i Cherry MX brown. Zdziwił mnie ten fakt, że nie istnieje modyfikacja z przełącznikami MX Black. Nie wiem czym to jest spowodowane, ale na pewno nie jest to korzystne dla tego modelu. Co do samych przełączników Cherry MX Blue, to na pewno należy zwrócić uwagę na ich charakterysyuczny dźwięk – podobny do maszyny do pisania i bardzo głośny.

Podświetlenie

2Podświetlenie klawiatury jest bezpośrednio zależne od modelu przełączników w niej zamontowanych. Dla wersji z przełącznikami Cherry MX Blue podświetlenie jest niebieskie, dla Cherry MX Red – czerwone, a dla Cherry MX Brown – białe. Dla tych, którzy chcieliby mieć możliwość wyboru podświetlanie, zapewne nie jest to dobre rozwiązanie.

Podświetlenie podanto ma 3 mody z 5-stopniową regulacją jasności, a także można je całkowicie wyłączyć.

Ergonomia

W układzie klawiatury szczególną uwagę trzeba zwrócić na połączenie średniego bloku klawiszy (insert, home, itd.) z klawiszami numerycznego bloku (NumPad) oraz na alternatywne funkcje klawiszy funkcjonalnych (F1-F12) – część z nich służy do konfigurowania podświetlenia, a część to klawisze multimedialne. Trzeba przyznać, że na co dzień jest to wyjątkowo niewygodne, ale należy też pamiętać, że model ten jest orientowany głównie na segment pro graczy, którzy potrzebują niewielkiej klawiatury na turnieje Lan’owe. Jednak nawet jeżeli jesteście graczami, którzy często podróżują, nie polecam tego modelu do codziennego użytku, a raczej jako dodatkowej klawiatury na wyjazdy.

Od dołu klawiatury znajdują się 4 gumowe nóżki i 2 do regulacji konta nachylenia oraz rowki do wyprowadzenia kabla, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. Osobiście bardzo mi się podoba opcja wyprowadzenia kabla z tej strony, z której najmniej będzie przeszkadzał w danej sytuacji, przy danym biurku. Miło, że dizajnerzy CoolerMaster pomyśleli o tym.

3

Kabel do klawiatury podłącza się złaczem Mini-USB, co pozwala na jego łatwą wymianę w przypadku uszkodzenia lub utraty. Trzeba wspomnieć też, że kabel posiada trwałą polipropylenową powłokę z drobnym plotem oraz jest dobrze zabezpieczony przed przegięciem przy wtyczce, a wszystkie złącza są pozłacane, co zabezpiecza je przed utlenieniem.

4

5

Na koniec tej części dodam jeszcze, że wszystkie klawisze pokryte są antypoślizgową powierzchnią, dzieki czemu nawet po wielu godzinach pracy (czyt. grania;) ) palce nie ześlizgują się. Brakuje jednak jakiejkolwiek podstawki na nadgarstki, a sama klawiatura jest dość wysoka.

Podsumowanie

Mimo wielu zalet opisanych powyżej, nie polecałabym tej klawiatury wyłącznie dla domowego użytku. Nie da się ukryć że została stworzona ona z myślą o rozgrywkach turniejowych, jednak bardziej zaawansowanych graczy będzie odrzucać całkowity brak możliwości ustawienia makr.

Połączenie klawiszy centralnego bloku z klawiszami NumPad’a podczas komunikacji w chacie doprowadza do szału, a co dopiero przy pacy z dokumentami.
Chcesz lewym przyciskiem wrócić na kilka znaków żeby poprawić tekst? Musisz wcisnąć NumLock aby odłączyć blok cyfrowy i włączyć strzałki – inaczej będziesz zmuszony ustawiać kursor myszką, przy tym kasując wstawione przez przypadek zera. Teraz potrzebujesz wstawić cyfrę w tekst? Zamiast oczekiwanej „9” wylądujesz na poprzedniej stronie, ponieważ zapomniałeś wcisnąć NumLock i zadział klawisz PgUp.

Już nie wspomnę o rozbiciu przycisku „0” na dwa przyciski „0” i „00” – przez tydzień nie mogłam się przyzwyczaić do tego i za każdym razem wciskałam „00”.

Ponadto w trybie odłączonego NumLock nie działają przyciski „Enter” i „+” na NumPad, chociaż nie posiadają one żadnej alternatywnej roli. Osobiście postrzegam to jako jawne niedorobienie, aniżeli specyfikę konstruktywnego rozwiązania.

Podsumowując, jeśli chciałabym właśnie kompaktową mechaniczną klawiaturę, to mój wybór padłby na inne modele z serii CM Storm CM Storm, Quick Fire Stealth lub Quick Fire Rapid. W tych przypadkach ofiarą małych gabarytów padł NumPad, ale średni blok klawiszy został bez zmian.

Zalety:

 • Wytrzymałe i sprawdzone przełączniki Cherry MX;
 • Technologia NKRO;
 • Rowki do wyprowadzenia kabla;
 • Odłączany klabel USB;
 • Niewielkie rozmiary;
 • Możliwość wyłączenia klawisza Windows;
 • Antypoślizgowa powierzchnia klawiszy;
 • Konfigurowalne podświetlenie;
 • Nie wymaga sterowników;

Wady:

 • Bardzo niewygodne użytkowaniu połączenie klawiszy NumPad ze strzałkami i klawiszami kontrolnymi;
 • Brak programowalnych klawiszy (możliwości przypisania makr);
 • Bardzo głośna;
 • Brak podstawki na nadgarstki;

Cena:

Ok. 350zł.

Sprzęt do recenzji dostarczyła firma HardPC

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.