Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Co słychać u Grabarza Marzeń?

Niektórzy na pewno pamiętają grającego w Curse zawodnika o nicku Elementz. Swoją popularność zyskał głównie poprzez granie niestandardowymi pickami, a jednym z nich był między innymi Yorick w roli supporta. To właśnie nim zajmiemy się w dzisiejszym artykule, notabene jest to jeden z moich ulubionych niemodnych championów.

E3ConceptArt-Yorick1

Sama nazwa tego herosa prawdopodobnie czerpie inspirację z szekspirowskiego Hamleta, w którym to czaszka jednego ze znajomych Hamleta – Yoricka- zostaje odnaleziona. To właśnie wydobycie tej czaszki z grobu przygotowanego dla Ofelii staje się impulsem do rozważań o sensie istnienia. Natomiast umiejętności Yoricka, czyli przywoływanie Ghouli są inspirowane ewangelicznymi Czterema Jeźdźcami Apokalipsy. Jedną z większych wad Grabarza jest fakt, że został on wycofany z darmowej rotacji, co uniemożliwia przetestowanie tej postaci. Yorick wydaje się postacią zapomnianą nie tylko przez większość graczy, ale także przez samych twórców gry. Riot od długiego czasu zapowiada rework Yoricka i do tego czasu nie będzie on dostępny w rotacji, dopóki to się nie stanie. Warto jednak wspomnieć, iż jedna z ostatnich oficjalnych wzmianek o przebudowie tego herosa pochodzi z 2014. Wówczas między innymi w kwestii Yoricka wypowiedział się jeden z pracowników Riot:

Rework Yorcika został przesunięty w dół na liście naszych priorytetów. Obecnie nad nim na tej liście znajduje się Sion i jeszcze jeden champion, który ma zostać po nim naprawiony.

 

Nie wiemy na ile zgodna z prawdą jest wypowiedź jednego z Rioterów sprzed kilku dni, w której dowiadujemy się, że planowany rework Yoricka jest… dopiero we wczesnym etapie prac. Ostatni raz poczciwy Grabarz pojawił się w cotygodniowej darmowej  odsłonie bohaterów w listopadzie 2012 roku. Koszt postaci nie jest mały, bo to nie bagatela 4800 IP lub 880 RP, co dla nowych Przywoływaczy może stanowić spory problem. Co ciekawe, Yorick od momentu wydania do chwili obecnej nie doczekał się żadnej nowej skórki. Kiedyś natknąłem się na Reddicie na artykuł traktujący o bohaterach, którzy mają najwyższy tak zwany „carry coefficient”. Współczynnik ten pokazuje jak dobrze dany czempion skaluje się ze złotem. Poniżej prezentuję zestawienie:

BohaterPozycja
Skalowanie ze złotem
YorickTOP5.89
SwainMID/TOP5.63
RyzeTOP5.35
AhriMID/TOP5.27
DianaMID/TOP5.09
VladimirTOP5.15
VeigarMID5.09
NidaleeTOP5.06
KayleMID5.06
FioraTOP5.02
RengarTOP5.00
LeblancMID4.98
OriannaMID4.96
XerathMID4.95
IreliaTOP4.94

 Teraz czas na kilka słów o samej mechanice tej postaci. Zacznijmy od yorickp pasywki , która daje nam 5% mniej otrzymywanych obrażeń i 5% więcej zadawanych obrażeń za każde aktywne przywołanie (max 20%). Warto zaznaczyć, że wszystkie podstawowe umiejętności oraz Omen Śmierci są również zaliczane do przywołań. Każdy z przywoływanych zgniłych przyjaciół Yoricka ma swoje unikalne umiejętności, natomiast wszyscy mają te same statystyki. Z najważniejszych danych, Ghoule mają statystyki równe 35% punktów zdrowia oraz zadawanych obrazeń Grabarza.

Umiejętność Q yorickq Yoricka, czyli Omen Wojny pozwala zadać bohaterowi dodatkowe obrażenia w przeciągu 10 sekund oraz przywoła Widmowego Ghoula. Przyzwany przez Grabarza Ghoul zadaje najwięcej obrażeń spośród wszystkich dostępnych „pomocników” oraz daje Yorickowi premię do prędkości ruchu.

yorick_lg_by_slowgun9-d6lad6d

Druga z umiejętności Yoricka, a mianowicie  yorickw Omen Zarazy przyzywa podczas eksplozji Gnijącego Ghoula i zadaje obrażenia magiczne spowalniając wszystkich trafionych wrogów na 1,5 sekundy. Gnijący Ghoul dodatkowo spowalnia trafionych bohaterów.

yoricke Omen Głodu kradnie zdrowie wrogiej jednostce, zadając przy tym obrażenia magiczne i przywraca sobie zdrowie równe 40% zadanych obrażeń. Ghoul przyzwany przez tę umiejętność atakuje pobliskich wrogów i przywraca zdrowie równe 35% ogólnym obrażeniom zadanym przez Yoricka.

yorickr Omen Śmierci, czyli ulti Yoricka, jest moim skromnym zdaniem jednym z ciekawszych czarów dostępnych na Summoner’s Rift. Po użyciu tej umiejętności Yorick tworzy upiora na podobieństwo swoje lub jednego z sojuszników. Jeśli jego sprzymierzeniec zginie w momencie, kiedy upiór żyje, stwór poświęca się, aby przywrócić mu życie na maksymalnie 10 sekund. Dzięki temu kluczowe postacie drużyny mają dodatkowy czas, podczas którego mogą zająć się dożynaniem resztek przeciwników. W przypadku kiedy klon zabije kogoś z przeciwnej drużyny, zabójstwo wpada na konto sklonowanego bohatera, natomiast Yorick otrzymuje asystę.

Podsumowując – Grabarz świetnie nadaje się na górną aleję, do której w zamyśle twórców został stworzony. Jednak zdecydowanie polecam wypróbować go również w jungli. Będzie to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób poszukujących świeżości i innowacji w swojej puli bohaterów. Yorick już od wczesnego etapu gry posiada bardzo dobre czyszczenie linii. W 4-5 minucie gry można śmiało podejmować smoka w pojedynkę. Postać o przyjemnej mechanice i – co najważniejsze –  dającej dużo satysfakcji z gry jest świetnym wyborem dla osób, które poszukują swojego maina, który będzie „inny niż wszyscy”.

Zdarzy się wam zagrać czasami Grabarzem? Koniecznie dajcie znać!

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.