Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Co składają prosi: Nocturne (Malunoo) vs Nautilus (Mokatte)

mokatte-3

Nie wiesz jakie itemy kupować w nowej mecie? Grasz nową postacią i chcesz złożyć najbardziej efektywne itemy? Ciągle eksperymentujesz z przedmiotami i poszukujesz najlepszej drogi budowania danej postaci? Ta seria jest wprost stworzona dla Ciebie – w każdym z odcinków postaramy się zanalizować jeden z meczów profesjonalistów podczas League of Legends Championship Series pod względem przedmiotów składanych na danej pozycji.

Dzisiaj zajmiemy się pojedynkiem pomiędzy Malunoo z Dragonborns i Mokatte z Meet Your Makers w jungli. We wpisie znajdziecie screeny robione co 5 minut – obrazować będą one postęp w składaniu kolejnych przedmiotów oraz mini analizę każdego z wyborów. Zapraszamy!

 

league of legends

Malunoo

Maczeta i pięć potków to bardzo standardowy start na junglerach w sezonie trzecim i dość rzadko spotyka się jego modyfikację. Dlatego też Malunoo zdecydował się na standardowy start, na kierowanym przez niego Nocturnie.

Mokatte

Podobnie jak poprzednik także nasz rodak – Mokatte zdecydował się na standardowy start 5 potków i maczety. Obaj junglerzy chcą więc dysponować sustainem pozwalającym im na wczesne ganki.

league of legends

Malunoo & Mokatte

Podobnie jak pięć minut temu, także w 5:00 przedmioty obu junglerów są identyczne, więc nie pokusimy się o oddzielną analizę dla każdego z nich. Zarówno Naut, jak i Nocturne zużyli już wszystkie potki i powinni niedługo wracać do bazy po kolejne przedmioty. Warta zauważenia jest różnica w Creep Score – 12 creepów przewagi w tej minucie (23:11) jest w miarę pokaźną przewagą (zwłaszcza biorąc pod uwagę poziom życia obu junglerów).

league of legends

Malunoo

10 minuta jak zwykle przynosi wiele zmian – Malunoo zdążył już wrócić do bazy i zrobić duże zakupy. Dzięki dużemu creepscorowi oraz trzem asystom udało mu się kupić buty, Kindlegema oraz Spirit Stone’a. Jego itemizacja jednoznacznie wskazuje, że będzie on dążył do szybkiego zrushowania Spirit of the Ancient Golem. Obecnie posiada on wszystkie składowe tego itemu i wystarczy, że dokupi receptę, a niesamowicie wzrośnie jego tankowatość (m. in. Tenacity) oraz szybkość czyszczenia jungli (wzrost dodatkowych obrażeń zadawanych w jungli o 15 punktów procentowych w stosunku do Maczety).

Mokatte

Mokatte zdaje się podążać podobną ścieżką rozwoju, jednak z powodu mniejszej farmy (i mniejszej liczby asyst) nie mógł sobie pozwolić na dokładnie te same itemy co Malunoo. Z tego powodu nie ulepszył Ruby Crystala do Kindlegema (tracąc cenne CDR). Dodatkowo musiał on poświęcić złoto na sustain w jungli (mana oraz hp poty).

league of legends

Malunoo

Zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami, jungler DB zrushował Spirit of the Ancient Golem dokładając do tego poty. Przedmiot ten pozwoli mu na bardzo dobrą inicjację (zwiększone szanse przeżycia) i zapewni cenne cdr, które pozwolą jeszcze częściej korzystać z pseudo-globalnej prezencji (tak wiemy, że nie jest to w pełni globalna umiejętność, jednak dysponuje ona na tyle dużym zasięgiem, że nie może być traktowana jako narzędzie standardowej inicjacji, a skill o nadspodziewanie dużym zasięgu, pozwalającym na omijanie wardów przeciwnika).

Mokatte

W 15. minucie możemy zaobserwować zmianę sytuacji – to jungler MYMu posiada lepsze itemy. Pomimo mniejszej farmy Mokatte zdążył nadrobić KDA i pokazać się w kilku miejscach na mapie. Buty piątki pomogą jeszcze częściej gankować (i zapewnią niesamowity wygląd biegającego Nauta!) – dzięki ich zakupowi Mokatte był w stanie częściej pokazywać się i nadążać za często gankującym Malunoo. Dokończenie spirita ma jednakowe znaczenie dla obu junglerów, więc nie będziemy omawiać go ponownie.

league of legends

Malunoo

Zakup Brutalizera oraz Ninja Tabi dopakowanych homeguardem ma na celu poprawienie zarówno ofensywnych, jak i defensywnych zdolności Nocturne’a. Dzięki wbudowanemu w Brutalizera CDR Malunoo będzie w stanie niemal maksymalnie wykorzystywać swoje ulti, a boost do dmg’u (zarówno flat ad, jak i penetracja) zapewni, że osoba na którą podejmowana jest inicjacja będzie miała jeszcze większe problemy z przeżyciem. Ninja Tabi to przedmiot nastawiony głównie przeciwko Caitlyn, która poza AA niewiele wnosi do teamfightów (zauważmy, że Nocturne stosunkowo łatwo może być kite’owany).

Mokatte

Polak poszedł zupełnie inną ścieżką rozwoju – skupia się on raczej na zdolnościach defensywnych poprawiając poziom swojego zdrowia oraz resów. Dodatkowo zapewniana przez niego aura pomoże sojusznikom przetrwać początkowy focus od inicjacji Nocturne’a, a także zwiększy odporność na dalszy sustain dmg od pozostałych przeciwników.

league of legends

Malunoo

Trzeba przyznać, że Malunoo nie idzie w schematy i itemizuje się sytuacyjnie. Bardzo rzadko możemy obserwować zakup 2 podstawowych itemów z mresem, jednak jest to wybór nastawiony na przetrwanie początkowego burstu (zauważmy, że ilość zadawanych obrażeń magicznych przez drużynę Meet Your Makers jest ogromna). Wybór Malunoo jest godny zauważenia – sytuacyjna itemizacja powinna być zawsze chwalona i pokazywana, aby uzmysłowić wszystkim, że ścisłe trzymanie się buildu nie zawsze jest najlepszym wyjściem.

Mokatte

Mokatte ulepszył Aegisa w Bulwarka – jest to kolejny krok do zapewnienia swoim zawodnikom z drużyny większych zdolności przeżycia w teamfightach (Aegis oraz Bulwark są najbardziej odczuwalne podczas długich wymian).

league of legends

Malunoo

Niemal niezauważalne zmiany u Malunoo – dokupił on Ruby Crystala (prawdopodobny rozwój w kierunku Aegisa). Pomimo przewagi w CSie Malunoo odstaje od Mokattego w KDA (zginął raz więcej oraz zaliczył dwa kille mniej, przy takiej samej liczbie asyst – co przekłada się bezpośrednio na jego możliwości zakupu nowych przedmiotów)

Mokatte

Sytuacyjną itemizację widzimy tym razem ze strony Mokattego – postanowił on Warden’s Maila. Zauważcie proszę, że aż 3 osoby w teamie Dragonborns opierają się w dużej mierze na autoatakach (Irelia, Nocturne oraz oczywiście Varus) – dlatego item ten pozwoli w znacznym stopniu zmniejszyć możliwości ofensywne przeciwników.

league of legends

Malunoo

Ostatni już screen z tej gry – zgodnie z przewidywaniami Malunoo kupił najpierw Aegisa, a następnie ulepszył go do Bulwarka. Jednakże uczynił to dość późno – w momencie, kiedy benefity zapewniane przez oba przedmioty nie są tak zauważalne jak w mid-game teamfightach.

Mokatte

Dokupienie Giant’s Belta czyni Mokattego jeszcze bardziej tankowatym – dzięki temu był on w stanie zbierać obrażenia zamiast swoich sojuszników (jednocześnie zapewniając im cenną aurę z Runic Bulwarka). Naut w jego wydaniu stał się prawdziwym postrachem teamfightów dysponując ogromną ilością CC i zdolnym przeżyć niemal każdy burst.

 

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.