Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Co robię źle? Czyli rzeczy teoretycznie oczywiste! Przykazania każdego gracza!

Dzisiaj podzielę się z Wami moimi przemyśleniami z Solo Queue. Artykuł ten ma na celu pokazanie odpowiedniego podejścia do gry oraz unaocznienie błędów często prowadzących do przegranej. Wiele z tego co napiszę może wydać się oczywiste, jednak podczas rozgrywki są to bardzo istotne kwestie. Mam nadzieję, iż wykorzystacie porady, aby wbić upragniony Gold Rate (1450 elo) jeszcze przed końcem sezonu II (6 listopada). Artykuł przeznaczony jest raczej dla osób, które utknęły na relatywnie niskim ELO, uważających, że ich skill mechaniczny jest znacznie lepszy niż wskazywałaby na to pozycja w rankingu.

Moje top elo obecnie wynosi 1475 (magiczna bariera gold), jednak jeszcze 2 tygodnie temu tkwiłem na jednym z najgorszych poziomów 1000-1200. Jak udało mi się wydostać z tej czarnej dziury? A no właśnie poprzez zastosowanie się do tych kilku zasad oraz negocjacji z moją drużyną. Nie sądzę aby w moim stylu gry coś się zmieniło lub mój poziom gry znacząco się podniósł. Recepta na poprawę wartości Was jako gracza jest prosta i znajduje się poniżej!

Lobby – miejsce w którym dokonujemy banów i wybieramy bohatera.

To właśnie lobby jest miejscem w którym zaczyna się nasza rozgrywka (często tutaj już możemy zadecydować o przebiegu rozgrywki). Pierwszym krokiem w lobby jaki powinniśmy poczynić jest napisanie pozycji na której chcemy zagrać. Rzecz wydaje się banalna, ale nie raz zdarzają się sytuacje że gracz nie daje oznak życia po czym wybiera bohatera którym chęć grania zgłosił już ktoś inny.

Drugim krokiem jest pozycja i kolejność wybierania. 1szy oraz 2gi pick nie może wybierać topa bądź mida – są to 2 pozycje najłatwiejsze do skontrowania, a jak wiemy dobra kontra przeciwników potrafi wyłączyć całkowicie taką postać z gry. Jeśli właśnie Ty wybierasz na początku i chcesz grać na którejś z tych linii poproś kogoś, aby wziął bohatera za Ciebie w późniejszym picku. Oczywiście i tak staramy się kierować raczej tym, jak dobrze kontrolujemy danego championa, a nie tym, czy jest on kontrą na przeciwnika.

Przechodzimy do trzeciej rzeczy: supportem wcale nie gra osoba która wybiera ostatnia. Prawidłowa kolejność wybierania, która daje nam duże szanse na skontrowanie przeciwnika powinna wyglądać tak : Support/Jungler/Ad carry/Mid/Solo top. Oczywiście nie każę wam iść na supporta tylko dlatego, że jesteście pierwsi, ale kolejność ta daje ogromną przewagę nad przeciwnikiem. Dodam tutaj jeszcze że większość osób na tym elo (0-1600) nie docenia roli supporta w grze. Dobry support potrafi pokierować teamem i poprowadzić go do zwycięstwa.

Kolejną bardzo ważną zasadą jest dogadanie się podczas wyboru bohaterów. Jeżeli ktoś bardzo chce zagrać na Midzie a Ty już zaklepałeś tą pozycję (jesteś mistrzem i wygrywasz gry wszystkim), lepiej odpuścić… Pozwól graczowi z twojej drużyny iść na Mida (będzie to dużo lepsze niż wysłanie go na Ad carry którym nigdy nie grał albo nie ma odpowiednich run). To czy warto ustąpić pozycji danemu graczowi bardzo łatwo można wywnioskować sprawdzając jego statystyki na lolkingu

Przy wyborze championów nie kieruj się tier listami czy domniemaną opekowatością. Twoim głównym kryterium powinien być zawsze poziom opanowania danej postaci. Nieumiejętnie kierowany Malphite będzie mniej skuteczny niż dobrze grany Master Yi. Graj tym czym umiesz!

Rozgrywka – to właśnie tutaj decyzje które będziecie podejmować wspólnie z drużyną poprowadzą Was do zwycięstwa bądź sromotnej porażki!

Rzeczą numer J-E-D-E-N jest ocenienie szans przeciwnika oraz swoich na invade (próbę przejęcia buffa przeciwnika). Postaciami które praktycznie gwarantują takie sytuacje są Blitzcrank (inicjator invadu), Amumu(najczęstsza ofiara). Zabranie blue buffa w przypadku Amumu bądź Maokaia (oraz innych postaci którym brak blue bardzo spowalnia early jungle) wiąże się z ekstremalnym osłabieniem ich jungl,i a co się z tym wiąże osłabieniem całej drużyny.  Dlatego już podczas wczytywania gry powinieneś przewidywać co należy zrobić (atakować czy się bronić).

Kolejną dość ważną rzeczą jest gankowanie na lvlach 2-4, takowy gank na Mida będzie skuteczny tylko jeśli uda Ci się dobrze zajść przeciwnika i zaskoczyć go cckiem ponieważ twój Ap carry nie będzie w stanie w tej fazie gry wyciągnąć odpowiedniej ilości magic dmg pozwalającej na zdjęcie przeciwnika jednym combo (kill na midzie w early daje dużą przewagę ap carry). Natomiast Bot lane jest dużo łatwiejszy pod względem zdobycia kila (pod warunkiem że ekipa z dołu nie zdążyła dobrze się rozświetlić wardami i masz jak się prześlizgnąć), ponieważ Ad carry może atakować wręcz praktycznie bez ograniczeń a support bardzo wspomoże całą akcje, uderzenie 3 w jedną konkretną osobę da nam pewnego kila (niestety kill na bocie nie daje drużynie aż tak dużej przewagi jak w przypadku mida/topa). Jednak najbardziej skutecznym sposobem na osłabienie przeciwnika jest wczesny gank na Topa, przewaga jaką daje first blood dla osoby grającej na tej lini jest bardzo duża. Pozwala na złożenie resistów bądź itemów dających większy sustain niż przeciwnik.
Oczywiście chciałbym dodać iż wszelkie gank powinny odbywać się z red buffem który spowalnia przeciwników podczas ataku i zwiększa skuteczność ganka.

Spokojna gra z wardami… to rzecz którą większość ludzi na poziomie <1600 elo często pomija bądź zbyt długo odracza kupno świeczki. Nie żałuj 75gold dla świeczki która może Ci uratować życie! Jeżeli giniesz przeciwnik otrzymuje nawet 400golda za zabójstwo oraz zdobywa przewagę nad tobą w farmie!


Focus… Czyli na czym się skupić ? Tutaj każdy gracz ma inne zadanie w zależności od pozycji na jakiej gra i tak:

  • top laner eliminuje przeciwnych carry (jeżeli są bardziej nafeedowani od naszych)/inicjuje teamfight (jeśli nie robi tego jungler)/broni naszych carry (jeżeli mają wiekszy feed od przeciwników)
  • mid laner zazwyczaj wywala combo w jak największą ilość osób lub eliminuje pojedynczych istotnych wrogów
  • jungler inicjuje teamfight/stara się zrobić jak najwięcej zamieszania swoim CC i w zależności od picka może też zająć się eliminowaniem przeciwnych ad carry lub chronieniem swoich
  • ad carry bije w to co ma w zasięgu
  • support broni ad carry bądź rzadziej zajmuje się inicjacją (np. Blitz czy Leona)

Przebieg gry… Przede wszystkim Farma Farma (Ewa Farna) Farma !!! Postać posiadająca 5 kilów tracąca 60 farmy do przeciwnika nie zyskuje nic prócz fałszywego poczucia wyższości, co często prowadzi do dziwnych (wręcz samobójczych zagrań).

Gold jest najważniejszym czynnikiem wartości danego bohatera w grze i jak już wcześniej wspominałem… 200 farmy Master Yi kładzie na deski Lee Sina który zabił jedynie 100 creepów. Co ja dużo będę mówił, wystarczy popatrzeć jak gra elita league of legends, zdarzają się gry gdzie mecz kończy się stosunkiem kilów 2:8 przy czym każdy posiada 300 farmy.

Natomiast NAJWAŻNIEJSZĄ RZECZĄ JEST KOMUNIKACJA, drużyna złożona z op postaci kierowana przez ludzi 1600 elo przegra z drużyną 1300 elo która bardzo dobrze się komunikuje i dogaduje!  Nie raz zdarzyło mi się grać rankedy drużynowe gdzie moja drużyna (wszyscy poziom 1300elo) pokonała przeciwników (wszyscy poziom 1600elo) tylko dzięki temu iż mieliśmy lepszą komunikacje! Przeciwna drużyna przewyższała nas w farmie, kilach, dragonach a nawet baronie! Jednak zgranie i fantastyczna komunikacja którą mieliśmy doprowadziła nas do zwycięstwa! Nie raz już zdarzyło mi się wygrać rankeda 4v5 i to tylko dzięki bardzo dobrej komunikacji drużyny która pozwoliła na pomieszanie szyków przeciwnika i dobry focus! Nie bądź samolubny, samemu nie wygrasz, współpracuj!


To by było na tyle, jest to wszystko co przyszło mi na myśl podczas pisania tego artykułu, oczywiście istnieje jeszcze masa innych bardzo ważnych rzeczy, lecz jeżeli będziecie przestrzegać tych zasad pozwolą Wam one stać się dużo bardziej doświadczonym graczem niż do tej pory. Jakość waszej gry powinna sporo wzrosnąć. Zapewne wielu z Was nie znajdzie tu nowości lecz założę się iż mimo znajomości tych zasad każdemu z Was zdarzyło się zapominać o tych podstawach – co w rezultacie bardzo utrudniało grę.

Biorąc pod uwagę, iż macie jeszcze szansę wbić upragniony gold rate pozostaje mi życzyć Wam owocnych zmagań podczas gry i oczywiście osiągnięcia celu z wykorzystaniem tych porad.

Do zobaczenia przywoływacze!
Pozdrawiam Pniesiek

 

 

 

 

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.