Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Carruj gry jako support – potęga psychiki

W moim poprzednim artykule poruszyłem kwestię pozytywnej obecności w grze i tego w jaki sposób możesz wpłynąć na rozgrywkę by doprowadzić drużynę do zwycięstwa. Teraz przejdę do omówienia dalszych szczegółów o tym jak wytworzyć pozytywną prezencję w grze jako postać wsparcia – Support.

Early Game

jungle_lee_sin_rengar_nautilus Wczesne momenty nadają ton całej grze. Ważne abyś jak najszybciej rozpoczął generowanie swojej obecności by zainicjować tak upragniony i prowadzący do zwycięstwa efekt kuli śnieżnej(snowball effect). I znowu, zaczyna się to już podczas wybierania bohaterów więc staraj się porozumieć z twoją drużyną by stworzyć jak najlepszą synergię. Pozytywny głos jest potężnym narzędziem, które nie raz może cię uchronić od przegranej.

Jedną z metod wytworzenia obecności we wczesnej fazie gry jest inwazja na wrogą junglę. Jest to LoL-owy odpowiednik zwiadu i powodem dla którego warto to zrobić jest to, że w zamian za ten wysiłek zawsze zbierzesz mnóstwo informacji bez względu na końcowy rezultat.

Na solo queue, potencjalny zysk przewyższa potencjalne ryzyko. Dzięki samej inwazji możesz dowiedzieć się na jakiej pozycji zagrają konkretni bohaterowie(oczywiście znajomość meta game także może dostarczyć nam takich informacji), jakie są ich przedmioty startowe, jaka będzie przewidywana ścieżka junglowania wroga i więcej.

Side-specific deep wards

Możesz także zdobyć informacje na temat zachowania przeciwnika poprzez jego pozycjonowanie czy reakcję na inwazję. Jakby tego było mało, dostajesz jeszcze więcej sposobności do zdobycia przewagi.

Postawienie wardów głęboko w jungli przeciwnika efektywnie przedłuża inwazję na kolejne trzy minuty, dając ci aktualne i ważne informacje.

Kradzież buffa przeciwnika jest jedną z największych nagród jakie może dać invade. Może to znacznie osłabić junglę przeciwnika i to tylko poprzez samą stratę złota i doświadczenia. Co więcej, efekt tego może ciągnąć się przez całą grę, powodując konflikt w szeregach przeciwnika. Zabranie buffa daje ci także timer, dzięki któremu będziesz mógł go ukraść jeszcze raz i kontynuować demoralizowanie przeciwnego junglera(rage’ujący jungler = negatywna obecność)!

https://www.youtube.com/watch?v=R50vM2WKAaw

Pomimo iż jest to zwykle najlepszy możliwy scenariusz, to buff-dancing także może być efektywnym sposobem na zdobycie przewagi. Oznacza to rozpraszanie przeciwników poprzez fizyczną obecność podczas gdy oni próbują wyczyścić obóz. Jako obserwator pewnie częściej widzisz to w przypadku smoka lub barona, jednakże technika ta może być także zastosowana dla pomniejszych buffów.

Twoja obecność może spowodować niezdecydowanie i zwątpienie, które możesz wykorzystać. Zasadniczo dostajesz szansę by zadać Free Damage: obrażenia bez większej szansy na odwet ponieważ twoi przeciwnicy próbują dokończyć obóz. Jeśli zdecydują się na disengage ciągle dostają free damage w postaci obrażeń od potworów(zmarnowana potka), straty wsparcia(leashing), summoner’s spelli czy czasu.

Wszyscy także doświadczyliśmy jak jeden z naszych kolegów z drużyny oczekuje w krzaku na inwazję, by potem po prostu zginąć ponieważ nie był on w grze w tamtym momencie(więcej negatywnej obecności). Niekiedy wywiązuje się także pierwszo-poziomowa potyczka.

Jak widzisz, podczas pierwszych trzech minut masz szansę jeśli nie na praktyczne zapewnienie sobie wygranej, to przynajmniej na zdobycie znaczącej przewagi. To wszystko a nawet więcej możesz osiągnąć dzięki wytworzeniu wokół siebie pozytywnej obecności poprzez komunikację, zbieranie informacji i podejmowanie decyzji.

Zapamiętaj także że wytworzenie pozytywnej obecności w twojej drużynie koreluje z narastaniem negatywnej obecności po przeciwnej stronie. Zrozumienie w jaki sposób to wykorzystać jest samo w sobie potężnym narzędziem. Czasami nie chodzi o to żeby wygrać grę, a raczej żeby sprawić by przeciwnik ją przegrał.

Laning phase

Głównym zadaniem supporta na linii jest zapewnienie twojemu carry bezpiecznej i łatwej farmy.

By to osiągnąć będziesz musiał zarówno ułatwiać życie twojemu carry jak i utrudniać je przeciwnemu – przez co wytworzysz pozytywny wpływ na rozgrywkę.

Ułatwianie zapewni ci osiągnięcie własnych celów zaś utrudnianie powstrzyma zamiary przeciwnika, co samo w sobie także jest twoim celem. Ostatecznie, twój wpływ na grę ma sprawić by przeciwnicy skupili się na tobie, a nie na twoim carry.

passive vs active

Działania utrudniające mogą być bardziej widoczne, ponieważ bezpośrednio uderzają one w przeciwny team, jednak bez działań ułatwiających mogą one zostać zniweczone. Konsekwencje braku współgrania obu tych aspektów mogą zaś być tragiczne.

Poniżej znajduje się filmik instruktażowy o zoningu, który nawiązuje do wspominanych działań.

https://www.youtube.com/watch?v=0kxGQ3gWdrM#t=38

Teraz wyobraź sobie grę bez mgły wojny i jak to że przez cały czas wiesz gdzie znajduje się twój przeciwnik zmieniłoby twój decision making. Ograniczenia w wardowaniu uniemożliwiają pokrycie całej mapy wardami przez jednego gracza, jednak ciągle możesz osiągnąć podobny rezultat poprzez optymalny warding.

Stawianie wardów w miejscach o dużym natężeniu ruchu pozwoli na zmaksymalizowanie ich skuteczności i w istocie pozwoli na odizolowanie twojej alei od reszty mapy, dzięki czemu zapewnisz sobie bezpieczeństwo i unikniesz zagrożenia spoza linii.

High-traffic ward locations
Lokacje o dużym natężeniu ruchu, idealne do zwardowania
 
Uzupełnij to niszczeniem przeciwnych wardów w tych miejscach, jako że twoi wrogowie najprawdopodobniej także będą ich używać. Odbieranie przeciwnikowi wizji znacznie ograniczy ich możliwości do działania poprzez wytworzenie potencjalnego ryzyka.

example isolation ward sets
Przykład odseparowanych ustawień wardów

Z wardami na odpowiednim miejscu i negowaniem wizji przeciwnika, roaming ukazuje się jako świetna sposobność.

Jednakże, w przypadku supporta roaming co prawda być bardzo korzystny ale niesie za sobą wielkie ryzyko. Wkładasz w to wiele czasu i poświęcasz doświadczenie a potencjalnie także złoto by zdobyć coś większego (zabójstwo, wieżę). Sukcesywny roaming jest często połączeniem kilku zdarzeń zbiegających się w jednym czasie.

Dobra świadomość mapy może pomóc ci zdeterminować kiedy i jak zdecydować się na takie działania jak zoning, roaming czy wardowanie. Wraz z polepszaniem się twojej świadomości wzrasta także twoja zdolność do podejmowania decyzji wokół tych działań co daje ci większy wpływ na grę.

Utrzymywanie timerów jest kolejną umiejętnością z zakresu zbierania informacji, która może ci pomóc wyrobić przewagę w pewnych odstępach czasu. Od obozów w dżungli po summoner’s spelle, każdy timer liczy się w określonym momencie – timery są jednym z najmniej wykorzystywanych przez graczy źródeł informacji w League of Legends.

Laning phase jest świetnym testem indywidualnych umiejętności i wiedzy, jednak w obecnej mecie linia nie jest miejscem gdzie determinuje się wynik końcowy gry.

Late game i team fighty

Począwszy od wyboru bohatera, musisz znać swoją rolę w drużynie. Ogólnie mówiąc, wybieraj tak by jak najlepiej wpasować się w kompozycje drużyny – wyborem bohatera staraj się podbudować jej zalety i stłumić słabości. Większość supportów błyszczy w inicjowaniu walk i peelowaniu twojego carry, ale staraj się rozpoznać czego przede wszystkim potrzebuje od ciebie drużyna.

Takie nastawienie powinieneś mieć podczas każdej gry i odpowiednio przenieść je na kolejność maxowania skilli, build czy pozycjonowanie. Jeśli poprawnie rozpoznasz i wypełnisz luki kompozycji twojej drużyny, zauważysz wzrost znaczenia twojej obecności i roli jaką pełnisz z każdą grą.

jax_lol_wallpaper Gdy nadchodzi late game, ciągle twoim celem jest stworzenie przestrzeni dla twoich carry by byli oni w stanie działać bez przeszkód. Dzięki temu mogą oni zadawać wystarczająco dużo obrażeń by wygrywać walki, brać objective’y i rosnąć w siłę. Naucz pozycjonować się bohaterami którymi grasz by to zrealizować.

Powinieneś stworzyć listę celi priorytetowych, na których eliminacji skupisz się w trakcie gry. Uświadom sobie że twoi przeciwnicy także mają podobną listę i powinieneś ją znać by wiedzieć kogo należy chronić. I jeszcze raz, przemyśl swoją rolę w drużynie by wiedzieć co masz robić w danej chwili(inicjować lub peelować).

Kontynuuj optymalny warding poprzez stawianie totemów w odpowiednich miejscach. Na przykład nie używaj warda w krzaku przy blue buffie, jeśli w danej chwili interesujesz się baronem – lepiej postawić go gdzie indziej by upewnić się że twój aktualny objective będzie zabezpieczony. W każdej fazie gry powinieneś mieć także listę priorytetowych objectivów. Oszczędzasz w ten sposób czas na decydowanie się, który objective wybrać w danej sytuacji – co może dać ci nawet wygraną.

Colorful-League-Of-Legends-Wallpaper_support

Podsumowanie

League of Legends to gra oparta na indywidualnych umiejętnościach w zbieraniu informacji i szybkim podejmowaniu decyzji na ich podstawie. Supporci generują większą część swojej obecności a tym samym wpływu na grę, bardziej poprzez podejmowanie decyzji, a nie umiejętności mechaniczne. Na przykład Madlife jest bogiem w trafianiu hooków dzięki umiejętności przewidywania i wiedzy o poruszaniu się bohaterów a nie zdolnościom mechanicznym.

Wardy, wieże, sojusznicy i miniony rozmywają mgłę wojny, pozwalając ci zdobyć informacje. Twoja świadomość mapy odzwierciedla twoją zdolność do zbierania informacji w locie. Użyj wiedzy o grze i doświadczenia by uzupełnić zdobyte już informacje i dzięki temu podejmować lepsze decyzje. W teorii, zanim wykona się jakiekolwiek działanie, powinno się przetworzyć wszystkie dostępne informacje by zdecydować jaki przebieg zdarzeń będzie najkorzystniejszy.

Zaczynając z twoją umiejętnością by efektywnie przetwarzać informacje, każde działanie będzie miało wpływ na twoją zdolność do wykonania następnego i będzie poprawiać się wraz ze zdobytą wiedzą na temat gry, znajomością wielorakich konceptów i biegłością we wprowadzaniu ich w życie. Wspinanie się po rankingowej drabince jest analogią twojego rozwoju w każdym aspekcie League of Legends. Jeśli umiejętnie połączysz je wszystkie, staniesz się lepszy – ale równie ważne jest zauważenie przeszkód z jakimi się zmagasz by w końcu je przezwyciężyć.

źródło: http://cloth5.com/providing-support-positive-presence-tactics-strategies

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.