Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Brudne sztuczki

Wiele sportów wynagradza zachowanie fair play i aktywnie je promuje. Podobnie w e-sporcie i samym League of Legends – często przywołuje się postawę fair play, jako tę, która powinna być nagłaśniana. Dzisiaj spojrzymy na to z drugiej strony – ze strony “dirty gaming” przy wykorzystaniu brudnych sztuczek.

2nd_lieutenant_lux___skin_concept_by_bookmarkahead-d5nzvvwJakie brudne sztuczki istnieją w League of Legends? Pomimo, że nieczęsto się o tym mówi, istnieje szeroki wachlarz zagrań, które można zastosować. Wbrew pozorom to nie sama mechanika stwarza takie możliwości, ale wpływanie na psychikę przeciwników. Właśnie niszczenie psychiki i woli walki wydaje się być najbrudniejszą z brudnych sztuczek. Przed napisaniem niniejszego wpisu rozpoczęłam szerokie poszukiwania. Wynik poszukiwań zaskoczył mnie – różnorodność zagrań była przerażającą. Gracze wspominali m.in. o ustawicznym gankowaniu osoby, która została sparowana z czteroosobowym premadem – w takiej sytuacji pewne było, że pozostałe 4 osoby zaczną flamić i rage’ować, a sytuacja w drużynie staje się ciężka.

Kolejnym dość prostym rozwiązaniem było zwykłe użycie czatu – nie chodzi tutaj o proste wyzywanie przeciwników, ale o głośne wyrażanie emocji po jego nieudanych akcjach (przykładowo napisanie “gj” po jego fail flashu). Jeszcze większe możliwości dają emocje bohaterów – podczas fazy linii spamowanie śmiechem Lux/Nunu bota jest zwyczajnie przerażające. Nie ma też chyba nic gorszego od Tarica nieustannie mówiącego o swoich klejnotach (gdy tylko odpowiedni emot włączany jest co 5 sekund…).

Manipulować przeciwnikiem można także na inny sposób. Używając tauntów/joke’ów wiesz, że przeciwnik będzie się na Tobie bardziej skupiał. Grając tankowatą postacią warto jest więc deprymować przeciwników i zmuszać ich, aby to Ciebie focusowali. Każde obrażenie, które pójdzie w Ciebie nie zostanie zadane innemu, cenniejszemu członkowi Twojej drużyny. A to oczywiście przybliża Cię do zwycięstwa.

Teraz powstaje pytanie – czy stosujecie podobne sztuczki, a jeśli tak to jakie i dlaczego? Czy uważacie, że wygrana gra jest warta każdej ceny czy może wręcz przeciwnie – potępiacie podobne zachowania?

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.