Meta na mobilność? Też bądź mobilny! Sprawdź mobilne How2Win

Animacja Porządku i Chaosu

Czasami animatorzy pracujący nad legendarnymi skórkami stają przed trudnym zadaniem stworzenia nowych animacji dla istniejących bohaterów. O stopniu trudności często decyduje to, jak stary jest bohater: starszych bohaterów zwykle łatwiej upiększyć, ale wykorzystują oni przestarzałą technologię projektową, podczas gdy nowsi bohaterowie mają animacje lepszej jakości, których ulepszenie może być skomplikowane i trudne.

Ożywienie Riven Zwiastunki Brzasku i Yasuo Zwiastuna Nocy wiązało się z dwiema różnymi grupami wyzwań, ponieważ chociaż powstawali równolegle, ich wiek oznaczał, że każde wymagało osobnego, unikalnego podejścia. Animacja Riven miała nadać jej nowocześniejszy wygląd i wrażenie istoty wyższej, wszystko to przy ograniczeniach związanych ze starym systemem. Nowe ruchy Yasuo miały spowodować, by jego już i tak złożone animacje wyglądały i sprawiały jeszcze lepsze wrażenie… oraz bardziej chaotyczne.

W obu przypadkach bohaterowie wciąż musieli być rozpoznawalni jako Riven i Yasuo.

 

Super mechanika, koleś

Jednym z najważniejszych priorytetów podczas tworzenia skórki legendarnej jest zachowanie poczucia, że gra się tym samym bohaterem, pomimo dodatkowych fajerwerków. Można stworzyć nowe animacje, które obiektywnie są lepsze (płynniejsze, wyraźniejsze, zwięźlejsze), ale jeśli gracze uznają, że wyglądają zbyt obco, nie zda to się na nic. Jeszcze trudniej animować bohaterów, którzy polegają na precyzyjnym wyczuciu czasu albo są wymagający mechanicznie. — Bohaterowie ze skomplikowaną mechaniką zwykle mają małą, ale wierną bazę graczy — mówi animator Tom „Riot Whist” Robbins. — Zatem jeśli coś wygląda nie tak, jak trzeba, ci gracze zwrócą na to uwagę.

Zarówno Riven, jak i Yasuo, podpadają pod kategorię bohaterów „trudnych do grania, mimo że nie wszyscy tak uważają”. Maksymalne wykorzystanie potencjału gry obojgiem szermierzy zależy od idealnego wyczucia czasu, wplatania ataków podstawowych między rzucane czary i anulowanie animacji (to ostatnie dotyczy bardziej Riven).

Auto-ataki Dawnbringer Riven

Aby móc wplatać te dodatkowe ataki, trzeba być w stanie naprawdę precyzyjnie, w którym dokładnie momencie animacji swoich ataków podstawowych są Riven Zwiastunka Brzasku i Yasuo Zwiastun Nocy. Ataki podstawowe obu legend zawierają szybkie, ale wyróżniające się etapy: jest widoczne przygotowanie, szybkie cięcie, a następnie postawa kończąca. Te trzy pozy wyraźnie pokazują, kiedy dokładnie zaczyna się atak podstawowy, kiedy cios uderza w cel i kiedy się kończy — dzięki temu wciśnięcie tego ostatniego ataku jest odrobinę łatwiejsze.

Atak podstawowy Yasuo Zwiastuna Nocy

Animacje ataków podstawowych Yasuo zostały też specjalnie zaprojektowane w taki sposób, aby wydawały się energiczniejsze niż w jego skórce podstawowej. Każda poza animacji jego ataków podstawowych została podkreślona bardziej niż w zwykłej skórce, dlatego bohater daleko wyciąga ręce i mocno wygina ciało z każdym cięciem. Oprócz tego trzyma miecz oburącz, aby ciosy były maksymalnie silne.

 

Świt przegoni noc

Riven została stworzona w czasach, gdy nowi bohaterowie byli publikowani co dwa tygodnie. Tak szybkie tempo publikacji oznaczało ograniczenie czasu przeznaczonego na każdy etap prac rozwojowych. Dlatego jej animacje są tak proste. A jaka jest zaleta tej prostoty? Deweloperzy mogli na wiele sposobów sprawić, aby jej istniejące animacje wyglądały znacznie lepiej w skórce Zwiastunki Brzasku.

Prawdę mówiąc, możliwości ulepszeń było tak wiele, że ostatecznie dostała 100% nowych animacji. Zaczęło się od nowego rigu, który był naprawdę potrzebny, ponieważ model Zwiastunki Brzasku miał zdecydowanie inne proporcje ciała niż pierwowzór. Podstawowy model Riven jest dość zwarty, z krótszymi nogami, natomiast model Zwiastunki Brzasku jest stylizowany na wysoki, z proporcjami superbohaterki. — Po części myślałem: „Wygląda super” — mówi Riot Whist. — A po części: „Jak mam animować tak długie nogi?!”.

 

Modele Riven Zwiastunki Brzasku i Riven Podstawowej

Animowanie pierwotnej Riven było mordęgą, nawet zaczynając od zera. Riven to jedyna bohaterka w grze, która może anulować tak wiele animacji, a wykorzystywana technologia jest dość leciwa. — Początkowo chciałem dać Riven przejścia w momencie, gdy anuluje niektóre swoje animacje — mówi Riot Whist. — Ale ograniczała nas starsza technologia. Jednym z możliwych sposobów dodania przejść animacji między anulowanymi umiejętnościami jest wprowadzenie zmian w projekcie pierwotnym, ale to może być ryzykowne. Istnieje wiele delikatnych systemów, dzięki którym Riven zachowuje się tak, a nie inaczej, i wprowadzenie zmian niektórych z jej ruchów anulujących mogłyby zablokować ich działanie… albo pojawiłyby się nowe.

Ponieważ nie chcieliśmy ryzykować zepsuciem Riven, Riot Whist skupił się na sprawieniu, by jej podstawowa rozgrywka sprawiała możliwie najlepsze wrażenie. — Wszystko, co ona robi, powinno wyglądać doskonale — mówi Riot Whist.

Aktywacja superumiejętności Riven Podstawowej i Riven Zwiastunki Brzasku

Riven w postaci superumiejętności był to jeden z tych obszarów, w których można było poprawić naprawdę wiele. Gdy Riven aktywuje superumiejętność, powinna wyglądać, jakby odzyskiwała dawną chwałę, ale forma podstawowa nie pokazywała tego zbyt dobrze. Wciśnięcie „R” u Riven podstawowej powoduje, że bohaterka unosi miecz, który przechodzi transformację i staje się wielki i jaśniejący. Ale gdy Riven zaczyna nim wymachiwać i spuszczać łomot w grze, ta zmiana nie zawsze jest zauważalna. Przy Riven Zwiastunce Brzasku deweloperzy mieli okazję pełniej zrealizować tę wizję, jednocześnie klarowniej pokazując jej mechanikę rozgrywki.

Na czas trwania superumiejętności Riven Zwiastunki Brzasku jej całe ciało zaczyna wyglądać jak udoskonalone, co wyrażają przede wszystkim złoty model postaci oraz rzucające się w oczy efekty specjalne. Riot Whist rozważał przygotowanie unikalnych animacji ataków podstawowych dla bohaterki w formie superumiejętności, ale nie było to dobre dla rozgrywki — konieczność nauczenia się rozpoznawania trzech kolejnych animacji ataków podstawowych to było chyba nieco za dużo, zarówno dla Riven, jak i dla jej ofiar. Zamiast tego Riot Whist stworzył agresywniejszy bieg, gdy Ostrze Wygnańca jest aktywne. — Teraz jeśli Riven aktywuje superumiejętność w krzakach i wybiegnie na was, będzie wyraźniej widać, że ona przybrała „postać, która zapewne bije mocniej” — mówi Riot Whist.

Bieg Riven Zwiastunki Brzasku przed i podczas superumiejętności

Noc rozdziera świt

W odróżnieniu od Riven, zaledwie około połowa animacji Yasuo Zwiastuna Nocy jest nowa, głównie dlatego, że jest on nowym (nowszym) bohaterem. Wciąż uważa się, że jego animacje są niezłej jakości, a niektóre z nich są naprawdę złożone. Prawdę mówiąc, cykle animacji Yasuo należą do najbardziej skomplikowanych w grze. Być może nie jest to oczywiste na pierwszy rzut oka, ale chowanie i wyciąganie miecza przez Yasuo jest tak naprawdę całkiem złożone.

Podstawowy Yasuo chowa miecz podczas spoczynku i podczas biegu

Za każdym razem, gdy Yasuo rozpoczyna walkę, dobywa miecza i zaraz po zakończeniu walki wsuwa go do pochwy. Jest to tak skomplikowane dlatego, że Yasuo może chować ostrze, gdy biegnie, stoi w miejscu albo jest pomiędzy tymi dwoma stanami. Podczas tej animacji musi idealnie zgrać się ze sobą wiele sekwencji, ponieważ w innym przypadku jego korpus, ręce i nogi nie ustawią się prawidłowo.

Ponieważ Yasuo Zwiastun Nocy trzyma miecz oburącz, trzeba było przerobić całą tę sekwencję animacji, co wymagało mnóstwa czasu pracy animatora.

Yasuo Zwiastun Nocy chowa miecz podczas spoczynku i podczas biegu

Zamiast przerabiać wszystkie animacje Yasuo od podstaw, starsi animatorzy Drew „sandwichtown” Morgan i Matthew „MIXX3R” Johnson skupili się na obszarach, w których chaotyczna, potężna natura Yasuo Zwiastuna Nocy mogła przejawiać się najlepiej — takich jak trzymanie miecza w obu dłoniach. Ale ponieważ rozgrywka Yasuo opiera się na precyzji, chcąc oddać chaos, musieli znaleźć kreatywne podejście.

Jednym ze sposobów, w jaki to osiągnęli, było dodanie w ciele Yasuo sześciu „kolców”, które można swobodnie animować. — Kolce mają bardzo ciemny kolor, więc jest to subtelna zmiana jego formy — mówi sandwichtown. — Pomyśleliśmy jednak, że byłoby fajnie pogłębić warstwę demoniczną motywu. Kolce zostały animowane na różne sposoby i rozpalają się podczas jego emotek, bezczynności i ataków.

Większość animacji Yasuo wydarza się w grze szybko, ale jego superumiejętność trwa dłużej i zapewnia więcej miejsca na ruchy. — Uznaliśmy, że jego superumiejętność to obszar, który chcemy uwydatnić, aby wyglądał naprawdę spektakularnie — mówi sandwichtown. W podstawowej animacji Yasuo podrzuca przeciwnika w furii błyskawicznych cięć, ale obrażenia wchodzą dopiero na samym końcu. — To sprawiło, że zaczęliśmy myśleć o zrobieniu jednego długiego przygotowania i cięcia w jego superumiejętności — mówi MIXX3R. — To mogłoby wyglądać niesamowicie potężnie i wciąż w pełni odpowiadać rozgrywce.

MIXX3R i sandwichtown eksperymentowali z kilkoma różnymi wielokrotnymi cięciami, ale żadna kombinacje nie wydawała się tak satysfakcjonująca i robiąca wrażenie jak jedno potężne uderzenie.

Superumiejętności Yasuo Podstawowego i Zwiastuna Nocy

 

Patrząc w przyszłość

Praktycznie każda z wypuszczonych skórek legendarnych łączyła się z aktualizacją niektórych — o ile nie wszystkich — animacji bohatera, dlatego założenie podczas ich tworzenia jest następujące: skórki legendarne oznaczają nowe animacje. Jednak na dłuższą metę może się to okazać naprawdę skomplikowane, szczególnie gdy nadejdzie czas na stworzenie skórek legendarnych dla nowszych bohaterów League. Ich animacje już są bardzo dopracowane, więc niewiele jest miejsca na udoskonalenia, biorąc pod uwagę, że już dysponują szerokim wyborem (często złożonych) animacji. Stworzenie nowych zestawów animacji takiego kalibru wymagałoby mnóstwa zasobów, a wynik i tak mógłby okazać się nie wart zachodu. — Jeśli nowe animacje wyglądają tylko inaczej, a nie lepiej, to jaki mają sens? mówi MIXX3R. — Jak możemy pójść dalej z tego miejsca?

Chociaż jeszcze nie całkiem dotarliśmy do tego punktu — Yasuo jest przykładem bohatera przejściowego, który dopiero zaczyna być skomplikowany pod względem animacji — to zbliżamy się do niego. Jednym z możliwych rozwiązań może być szukanie sposobów subtelnego uszlachetniania motywu skórki za pomocą nowych animacji, w odróżnieniu od wielkich, krzykliwych dodatków, takich jak „ślizgowy” bieg Riven Zwiastunki Brzasku albo oburęczne władanie bronią przez Yasuo Zwiastuna Nocy.

Tak czy inaczej, animatorzy wciąż będą pracować nad tworzeniem całkowicie nowych ruchów bohaterów, których wszyscy znają i kochają… jak Riven i Yasuo.

 

 

Jeśli zauważyłeś literówkę/błąd we wpisie - prosimy o zgłoszenie tego poprzez specjalny formularz kontaktowy - dzięki automatycznemu systemowi powiadomień będziemy mogli błyskawicznie usunąć błąd.