To już trzeci artykuł dotyczący graczy występujących w EU i NA LCS Summer Split 2017. W poniższym tekście swoją uwagę koncentruje na zawodnikach grających na pozycji dżunglera.
Zachęcam, aby spojrzeć na pierwszą analizę z tej serii, która odnosi się do supportów. Znajdują się tam podstawowe informacje o tym, w jaki sposób opisuje dane grupy zawodników oraz jak interpretować poszczególne rysunki.
Dane dotyczą wszystkich meczów zawodników, którzy rozegrali na pozycji dżunglera przynajmniej 10 gier w letnim splicie. Wyjątek stanowią statystyki z ostatniego tygodnia splitu z pojedynków Roccat, Misfits, Vitality i Splyce. Poszczególne grupy graczy będą opisywane przy pomocy następujących zmiennych:
- DPM – przeciętna liczba obrażeń zadanych bohaterom na minutę
- EGMP – przeciętna liczba zdobytego złota na minutę
- CSPM – przeciętna liczba zabitych stworów (z uwzględnieniem potworów w dżungli) na minutę
Podobnie jak w przypadku analizy adc, zawodnicy grający w dżungli zostali przypisani do czterech grup. Poniżej przedstawiono graczy wraz z numerem odpowiedniego skupienia, a także graficzną ilustrację za pomocą Silhouette plot.
Przypominam, że długi słupek przy nicku gracza, nie oznacza, że jest on lepszy od innych. Miara jakości klasyfikacji Average silhouette width wynosi 0,52 – jest to wartość zbliżona do uzyskanej w wyniku analizy adc (0,54). Ponownie można więc mówić o niezłej jakości grupowania. Wykres średnich wartości zmiennych dla wszystkich skupień zawierających zawodników prezentuje się następująco:
Pierwszą opisywaną grupą będzie skupienie 1. Tworzą ją następujący zawodnicy:
Amazing, Djoko, Shook, OmarGod.
Według przeprowadzonej analizy powyżsi dżunglerzy byli najmniej efektywni pod względem średnich wartości zadawanych obrażeń (DPM), zdobywanego złota (EGPM) oraz zabijanych stworów (CSPM). Amazing i OmarGod w tamtym okresie korzystali głównie z tanków ( , , ), co cześciowo usprawiedliwia ich w statystyce DPM. Natomiast Djoko i Shook, mimo częstszego używania bardziej offensywnych postaci ( , ), uzyskiwali relatywnie niskie wartości obrażeń na minutę. Gracze ze skupienia 1 występowali w odpowiednio Mysterious Monkeys, Vitality, Ninjas in Pyjamas i Counter Logic Gaming. Nie były to najlepiej prezentujące się ekipy minionego letniego splitu (z wyjątkiem CLG), co z pewnością miało jakieś odzwierciedlenie w gorszych statystykach poszczególnych graczy.
Grupą zasługującą na wyróżnienie jest skupienie 2, w skład którego wchodzą:
Trick, Xerxe, Contractz, LirA.
Jest to skupienie, którego średnia wartość wszystkich uwzględnionych w analizie statystyk była najwyższa. Duża liczba obrażeń wynika prawdopodobnie z wybieranych postaci. Każdy z zawodników korzystał z ofensywnie przysposobionych junglerów ( , , , ). Ponadto grupę tworzą zawodnicy dobrze sprawujących się w zeszłym splicie drużyn G2 Esports, Unicorns of Love, Cloud9 oraz przeciętnego Team EnVyUs. W następnym sezonie nie będziemy oglądać w LCS Tricka (przeszedł do koreańskiego bbqOlivers). Możemy natomiast obserwować czy pozostała trójka w swoich nowych drużynach (Xerxe w Splyce, Contractz w Golden Guardians, LirA w Clutch Gaming) będzie sprawować się na podobnym poziomie, co w ubiegłorocznym splicie.
Kolejna wyróżniająca się grupa, to skupienie 3. Znajdują się tutaj:
Broxah, Jankos, Dardoch, MikeYeung,
Svenskeren, Xmithie.
Grupa ta bardzo dobrze prezentuje się pod względem średnich wartości zadawanych obrażeń (DPM) i zdobywanego złota na minutę (EGPM). Nie cechuje ją natomiast najlepsza średnia ilość zabijanych potworów na minutę (CSPM). Champion pool powyższych junglerów jest podobny do poprzednio omawianego skupienia 2 (częste wykorzystywanie postaci, które robią obrażenia). Skupienie 3 mieści w sobie graczy najróżniejszych drużyn. Mamy tutaj zawodników występujących w tamtym czasie w dobrych Fnatic (Broxah), H2K (Jankos), Team SoloMid (Svenskeren) i Immortals (Xmithie) oraz najsłabszych amerykańskich Team Liquid (Dardoch) i Phoenix1 (MikeYeung). Szczególnie imponujące wydaję się to, że junglerzy dwóch ostatnich ekip regionu NA odznaczali się dobrymi statystykami (Mike Yeung otrzymał nawet wyróżnienie NA LCS Rookie of the Split). Ponownie zwrócę uwagę na to, że niektórzy zawodnicy zmienili swoje dotychczasowe drużyny. Większość osób już wie, że nasz jedyny polski jungler w LCS będzie występował w G2 Esports. Również wspomniany wcześniej Dardoch przenosi się do Echo Fox. Z większą presją spotka się zapewne MikeYeung, który zagra w najbliższym splicie w Team SoloMid. Svenskeren pozostaje w gronie czołowych zespołów NA ( Cloud9). Natomiast Xmithie, który został wybrany do 1st NA LCS All-Pro Team, zagra razem z Doubleliftem w Team Liquid. Podobnie jak w przypadku opisywanych wcześniej graczy ze skupienia 2, należałoby zastanowić się, czy także zawodnicy z tej grupy utrzymają dobry poziom w nadchodzącym sezonie.
Ostatnie do scharakteryzowania zostało skupienie 4, którego skład tworzą:
Trashy (obecnie Kold), Maxlore, Pridestalker,
Reignover, Akaadian, Moon, Shrimp.
Grupa nieco mniej efektywniejsza pod względem zarabianego złota oraz zadawanych obrażeń (mimo równie często wybieranych ofensywnych bohaterów) od poprzednio wyróżnionych zawodników skupienia 3. Powyższych graczy cechuje natomiast niezła ilość zabijanych potworów na minutę. Ogólnie rzecz biorąc, ze względu na wybrane statystyki wydaje się, że jest to przeciętna grupa. Można także zauważyć, że junglerzy ci występowali w przeciętnych lub słabo radzących sobie ekipach ostatniego splitu. W tym wypadku również należy obserwować czy w nowych drużynach zawodnicy tacy jak: Kold ( Unicorns of Love), Pridestalker ( FC Schalke 04), Reignover ( Counter Logic Gaming) czy Akaadian ( OpTic Gaming) pokażą się z lepszej strony.
Artykuł miał na celu statystyczną analizę porównawczą 21 profesjonalnych junglerów, których podzielono na grupy. Wyróżnione zostały cztery następujące skupienia:
- 1 skupienie (Amazing, Djoko, Shook, OmarGod) – niezbyt efektywni pod względem statystyk
- 2 skupienie (Trick, Xerxe, Contractz, LirA) – najlepsi pod względem statystyk
- 3 skupienie (Broxah, Jankos, Dardoch, MikeYeung, Svenskeren, Xmithie) –wyróżniający się zawodnicy
- 4 skupienie (Trashy [obecnie Kold], Maxlore, Pridestalker, Reignover, Akaadian, Moon, Shrimp) – nieźli farmerzy
W analizie udało się przedstawić różnice między poszczególnymi grupami. Wyróżniono zarówno tych, którzy charakteryzowali się najwyższymi średnimi wartościami danych zmiennych, jak i tych odznaczających się nie najlepszymi statystkami. Ponadto zwrócono uwagę na to, że wielu junglerów w przedsezonie przeniosło się do innych drużyn. Z tego powodu należy obserwować jak będą oni sobie radzić w nowych ekipach w nadchodzącym LCS Spring Split 2018.
W następnym artykule przeprowadzona zostanie analiza profesjonalnych zawodników grających na środkowej alei.
Dodatkowe uwagi dla dociekliwych statystyków
Obliczenia i wykresy zostały wykonane w środowisku R. Przy wyborze zmiennych posłużyłem się metodą HINoV. Zmienne potraktowałem jako stymulanty. Dla danych została zastosowana standaryzacja. Korzystając z metody Warda (z kwadratem odległości Euklidesowej jako miarą odległości), analizowałem uzyskane dendrogramy i rozważałem różne liczebności skupień. Ostateczne wyniki uzyskałem przy pomocy metody k-średnich dla liczby klas, przy której indeks Silhouette był najwyższy.