
No więc jacy Ad carry są teraz najpopularniejsi?
Proste… Caitlyn, Miss Fortune i Ezreal. Czemu?



Reszta AD carry boryka się z problemami. Czy to taki Corki, który ma duży cd na dashu (który i tak nie jest idealny) oraz zadaje niewielkie obrażenia w late (przy nowych buildach w s3), czy Tristanta, która jest dobra tylko w late i ma jumpa z dużym cd… Zawsze jest jakieś „ale”, które utrudnia tym adc wzięcie udziału w turniejach (chociaż dobrze pamiętamy ostatni LCS, kiedy to Tristana strzeliła kapitalną quadrę). Każdym z nich da się coś ugrać na solo queue, ale jest to czasami droga przez mękę. Nawet BotRK nie ratuje sytuacji, bo wcale nie zadaje tak dużo obrażeń, jakby się po nim oczekiwało. Do zestawienia trójcy najlepszych rozważyłbym jeszcze Twitcha, który jest coraz częściej pickowany na turniejach, ma niesamowicie wnerwiającą niewidkę, spory dmg z poisona oraz fenomenalne ulti (przesadzę jeśli powiem, że najlepsze ze wszystkich carry?). Niestety do grona najpopularniejszych wciąż mu brakuje.
Nowe itemy, włącznie z BoTRK dla AD carry również nie ratują sytuacji. Tanki dostały warmogi, AP carry dostali early armor, a AD carry dostali Hurricane czy SOTD, które prawie zawsze są useless. Gdyby ten Hurricane dawał 100% as to mógłby być solidny itemem. Tym bardziej po wprowadzeniu nowego BoTRK testowanego już na PBE, który zapewnia AS. Byłoby mniej krytów, ale więcej AA biorących procent z HP. Pamiętajmy, że dodatkowe “strzały” z Hurricane aktywują pasyw Randuina, jeśli trafimy jakiegoś tanka/bruisera, który go posiada.
Mimo, że Ad carry na swoim poziomie są zbalansowani… Gravesem da się coś ugrać, Ashe również, a nawet Urgotem, to jednak cały świat > świat adc. Co z tego, że każdym coś ugram na bocie, jak potem przychodzi ktoś z topa z 4k HP i ma kompletnie gdzieś moje obrażenia? Buff do AS i obniżenie kosztów IE powinien trochę załagodzić ten problem. Rushowano by wtedy IE, który zadaje więcej dmg niż BT, a dzięki buffowi AS z PD kryty by siadały jeszcze częściej.
Z praktyki powiem Wam, że nawet Miss Fortune ma problem z ugraniem late, gdy napotyka 4k hp i 200 armora tanków. Dobry cc albo wejście takowego tanka i Miss płynie. Inaczej sprawa wygląda z Ezrealem, który swoim dashem powinien spokojnie uciec. Natomiast zasięg Caitlyn pozwala jej na dobre pozycjonowanie oraz w razie problemów odskok w tył za pomocą e 😉
Warmog czy Guardian Angel?
WARMOG: Grasz na 2k elo i dajesz radę z pozycjonowaniem? Kontrolujesz przeciwnika i nie dajesz się złapać? Warmog to twój wybór!
GUARDIAN ANGEL: Grasz na 0-1800/2k elo i czasem zdarza się, że zostajesz złapany? Czujesz mega focus na sobie? Guardian Angel to twój wybór!