Na rynku rację bytu ma niezliczona ilość gier komputerowych. Jednak wśród nich istnieją takie, które swego czasu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i popularnością. Były po prostu unikalne – tak zwane białe kruki. Chciałbym przedstawić Wam pięć gier, które zapadły w pamięć wielu graczom.
Gry akcji - Grand Theft Auto: San Andreas
Seria GTA królowała i wciąż panuje na rynku gier, jeśli chodzi o tematykę akcji połączonej z totalną swobodą. Pierwsze odsłony wprowadzały coś, czego jeszcze nie było. Możliwość bycia gangsterem, która zawierała takie elementy, jak kradzież dowolnego samochodu na mapie czy chociażby strzelanie do każdego.
Jednak to San Andreas sprawiło, że dotychczas znana seria pobiła rekordy popularności i stała się topową marką wyznaczającą standardy tego typu gier akcji. Niesamowity gangsterski klimat wciąga gracza od samego początku. Jednak tutaj, w przeciwieństwie do poprzednich serii, mamy do czynienia z lokalnymi ulicznymi gangami. Gra pozwala nam na dogłębne poznanie ich funkcjonowania poprzez doskonale dobrane misje polegające z początku na wykonywaniu zadań zleconych przez ziomków CJ’a.
Gra również zaoferowała graczom wiele ciekawych funkcji, niedostępnych w poprzednich odsłonach serii, które również podsycają gangsterski przedmiejski klimat. Możemy skorzystać z rowerów takich, jak BMX, bądź pobawić się w obszerny tuning swojego samochodu.
Oprócz klimatycznej fabuły warto również zwrócić uwagę na dobrą, jak na tamte czasy (rok 2005), oprawę graficzną. Wszystko to sprawia, że San Andreas stał się już kultową grą, do której naprawdę warto wrócić w wolnej chwili.
Gry RPG - Gothic (seria) (bez Arcanii)
Trudno było mi jednoznacznie określić, która z części jest najbardziej “wyjątkowa”, więc postanowiłem umieścić całą serię Gothic’ów.
Pojawienie się “jedynki” na rynku zapoczątkowało modę na gry RPG. Możliwość eksploracji dostępnego nam świata połączona z opcją rozległego rozwoju postaci oraz wciągającą wielowątkową fabułą sprawiały, że graczowi trudno było się oderwać od Gothic’a.
“Dwójka” zaoferowała społeczności praktycznie to, co poprzednia część, jednak w znacznie lepszym wydaniu. Grafika, która jak na tamte czasy stała na dobrym poziomie, została dopieszczona, postać otrzymała nowe możliwości rozwoju, na stanie dostaliśmy również szereg misji pobocznych.
Ta część spotkała się z tak dobrym odbiorem, że obecnie trwają prace nad fanowskim dodatkiem: “Dzieje Khorinis”.
Trzecią część należy przede wszystkim pochwalić za oprawę graficzną oraz muzyczną. Moim zdaniem nieco słabsza część, jeśli chodzi o fabułę, która jest dość pusta, opierająca się głównie na chodzeniu od punktu do punktu w poszukiwaniu Xardas’a. Studio również uprościło system walki, który teraz składa się na około cztery różne ciosy (zależy od broni). Niemniej jednak jest to wciąż klimatyczna i wciągająca część, na którą warto zwrócić uwagę.
Istnieją jeszcze dodatki do drugiej oraz trzeciej części Gothic’a, które wprowadzają zupełnie nowe fabuły oparte na mapie z podstawek.
O najnowszej produkcji zatytułowanej: “Arcania: Gothic 4” się nie wypowiem, gdyż moim zdaniem nie zasługuje ona na miano jednej z części sagi.
Gry MMO - Tibia / Metin2
Myślę, że każdy z nas miał w jakimś stopniu do czynienia z podanymi produkcjami. Trzeba przyznać, że gry podbiły internet w latach 2005-2010 stając się hitami wśród gier typu MMORPG. Tibia jest nieco starsza od Metina i ściągnęła “poprzednie pokolenie graczy”, dlatego musiałem umieścić obydwie produkcje.
Rozgrywka obu gier polega w dużym skrócie na doskonaleniu swojej postaci. Na to składa się konieczność zdobywania doświadczenia poprzez zabijanie różnego rodzaju potworów w możliwym do eksplorowania świecie, a także zapewnianie swojemu bohaterowi odpowiedniego ekwipunku między innymi dzięki handlowi pomiędzy graczami czy systemowi łupów ze stworów.
Mamy również dostęp do misji typu: “znajdź i zabij”, “wydrop to i tamto”. Wszystko w celu ułatwienia rozwijania postaci.
Dlaczego ludzi zainteresowały takie produkcje? Gry nakładają nacisk uspołecznianie się z resztą graczy. Składa się na to możliwość handlu, wspólnych wypadów na potwory, system gildii czy tryb PvP. W tego typu grach czujemy, że jesteśmy częścią społeczeństwa.
Gry Wyścigowe - Need for Speed: Most Wanted
Produkcja bijąca na głowę wszelkie inne odsłony znanej marki (no może z wyjątkiem Underground 2). Lider wśród gier o tematyce nielegalnych wyścigów. Most Wanted posiada coś, czego brakowało i wciąż brakuje każdemu innemu Need for Speed’owi: Czarną Listę. W dużym skrócie jest to główny wątek fabularny, zawierający listę 15 najlepszych kierowców w mieście, których musimy pokonać, aby znaleźć się na szczycie i odzyskać stracony samochód.
Wyjątkowość tej listy zapewnia to, że każdy kierowca ma unikalny charakter. Dostanie się do “bossa” jest swego rodzaju wyzwaniem zawierającym liczne wyścigi czy ucieczki przed policją. Gra potraktowała fabułę dość poważnie i w rezultacie spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem fanów.
Ponadto trzeba przyznać, że tryb jazdy jest bardzo przyjemny. Nie zalicza się, jako symulator typu Project: CARS, lecz coś coś w stylu arcade. Dlatego też samochody łatwo sie prowadzą, są stosunkowo zwrotne, a w pewnych momentach można naprawdę poczuć prędkość. Warto także wspomnieć o dość intuicyjnej i prostej opcji tuningu pojazdów, która dodatkowo podkręca atmosferę nielegalnych wyścigów.
Gry Strategiczne - Heroes of Might and Magic III
Jedna z najsłynniejszych turowych strategii w historii gier komputerowych. Gra spotkała się z tak pozytywnym odbiorem, że doczekała się w 2015 roku reprodukcji w wersji HD. Zdaniem fanów najlepsza odsłona spośród Heroesów, w którą wielu wciąż gra.
W dużym skrócie gra polega na eksploracji świata oraz taktycznej walce z przeciwnikami w trybie turowym. Mamy do dyspozycji osiem frakcji, które znacznie różnią się od siebie możliwościami. Celem zabawy jest generalnie pokonanie pozostałych graczy na mapie (no chyba, że gramy na inny cel). Jako iż gra oparta jest na systemie turowym, rozgrywka potrafi ciągnąć się godzinami (zwłaszcza w trybie multiplayer).
Odsłona wprowadza gracza w świat Erathii, klimatycznej krainie będącej pod oblężeniem mrocznych sił. Warto zwrócić uwagę na fabułę, która polega na wyzwoleniu ze zła opustoszałego obszaru oraz zjednoczeniu jego mieszkańców.
Warto sięgnąć po te odsłonę, gdy wraz ze znajomymi macie ochotę w coś pograć. Gra wywiera duży nacisk na rywalizację, dlatego wrócicie do niej nie raz.
Podsumowanie
Starałem się podejść do wybranych produkcji jak najbardziej obiektywnie, jednak każdy gracz ma inne preferencje. Niemniej jednak są to bardzo znane tytuły. Takich unikatowe odsłony już się raczej nie powtórzą pomimo faktu, że na rynek gier wciąż wchodzą interesujące produkcje.
Jakich gier waszym zdaniem tu zabrakło? Za jaką odsłoną najbardziej tęsknicie?